Úterý 10. prosince 2024
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Vánoční kapři na konopí? Vědci zkoumají revoluční krmivo

Vědci z Mendelovy univerzity zkoumají, jak kaprům prospívá krmivo z konopných výlisků.
Vědci z Mendelovy univerzity zkoumají, jak kaprům prospívá krmivo z konopných výlisků.  (Autor: Profimedia.cz, iStock)
Autor: sgr - 
10. listopadu 2024
07:35

Možná se blíží doba, kdy o Vánocích na štědrovečerním stole přistane kapr, který byl vykrmen konopím. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně totiž zkoumají, jak kaprům prospívá krmivo z konopných výlisků, které by mohlo nahradit dosavadní sójovou a rybí moučku.

V rámci výzkumu vědci přidávají do krmiva pro kapry konopné výlisky, které jsou bohaté na bílkoviny, esenciální mastné kyseliny a další cenné živiny. Výsledky jsou zatím velmi slibné. Kapři s konopnou dietou vykazují výrazně lepší růstové výsledky, mají pevnější svalstvo a jejich maso je kvalitnější. Navíc jsou méně náchylní k různým onemocněním.

Proč právě konopí?

Konopí je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. „Díky přídavkům těchto olejů do krmiva mohou být následně ryby dobrým zdrojem nutrientů pro člověka. Například díky přídavkům lněného semene do krmiva ryb, došlo u konzumentů tohoto masa ke snížení cholesterolu,“ popsala Lucie Všetičková z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity. Tyto kyseliny také zlepšují funkci srdce a posilují imunitní systém. Díky tomu může být maso kaprů s konopnou dietou ještě zdravější a výživnější. Konopné výlisky se už dnes používají jako krmivo pro hospodářská zvířata, která potřebují přibrat, například březí krávy nebo koně po závodech. 

Ekologická varianta

Pěstování konopí je šetrnější k životnímu prostředí než produkce sóji a rybí moučky. Sójová moučka, která se používá v současné výživě kaprů, pochází převážně z Ameriky, kde se často pěstuje geneticky modifikovaná sója. Její dovoz také značně prodražuje chovy. Rybí moučka se zase vyrábí z drobných druhů ryb, jejichž populace kvůli nadměrnému lovu klesají. Konopí je díky tomu alternativou šetrnější k přírodě a může pomoci udržet rybí populace v mořích. Navíc jej lze pěstovat lokálně.

Bude kapr „uvolněnější“? Ne, jen zdravější

Konopí se pěstuje s minimálním obsahem THC, takže se nemusíte bát, že by kapři po něm plavali jako po večírku. Konopné výlisky neobsahují psychoaktivní látky, takže kapři si svou stravu užívají čistě z hlediska zdravé výživy. Výzkum konopného krmiva pro kapry otevírá nové možnosti pro udržitelné a zdravé akvakultury. Pokud se podaří tyto pozitivní výsledky potvrdit v širším měřítku, můžeme očekávat, že konopí se stane běžnou součástí krmiv pro řadu dalších druhů ryb. 

Konopná dieta by navíc mohla dodat masu kaprů specifickou chuť a vůni, která by mohla zaujmout i náročnější gurmány. A kdo ví, třeba se konopný kapr stane novou delikatesou na našich vánočních stolech.

Video  Adiktolog Zábranský: Konopí je prokazatelně léčivé, působí na celou řadu symptomů  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Uživatel_5766095 ( 10. listopadu 2024 10:15 )

Snad se to neujme v kostelích, kde namísto kadidla bude dýmat marihuana?

krapotkin ( 10. listopadu 2024 08:41 )

Kapři se maj. Lidem to zakazují a jim to dávají zadarmo. Nebo je to jen trik jak zvýšit prodeje předražených ryb na Vánoce ?

Zobrazit celou diskusi