Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Rybáře v dovolenkovém ráji vyděsil nález poblíž břehu: Nebezpečný parazit se živí sáním krve!

Autor: pma - 
4. května 2023
20:43

V Čechy milovaném Chorvatsku rybáři objevili poblíž ostrova Šolta nebezpečnou Mihuli mořskou. Parazit vysává krev z ostatních ryb ale i z mořských savců. Po jeho kousnutí ve většině případů dochází ke smrti. 

Vypadá nevinně jako úhoř, ale jedná se o nebezpečného parazita, který může dokonce zabíjet. Řeč je o Mihuli mořské, kterou rybáři před pár dny objevili přisátou na loď poblíž ostrova Šolta v Jaderském moři.

Parazit se podle odborníků do moře dostane podobně jako losos, aby se ve vodě rozmnožil. „Brzy po tření mihule ale zahynou. Jejich larvy následně žijí mnoho let zahrabané v říčním bahně, kde se živí organickými částicemi,“ popsal pro chorvatský médium morski.hr Pero Ugarkovič z Institutu oceánografie ve Splitu.

Odborník dále doplnil, že když mihule dospějí, snaží se vodě najít větší ryby či delfíny. Na ty se parazit přisaje a živí se sáním jejich krve.

Video  Mihule mořská dokáže zabíjet.  - Youtube.com/Morski TV
Video se připravuje ...

Do blízkosti člověka se sice mihule moc nepřibližují, ale to, že se parazit objevil přisátý na lodi, některé lidi velmi zneklidňuje. Český biolog Pavel Jurajda pro TN.cz popsal, že šance, že by se mihule přisála na člověka, je velmi malá. „Myslím si, že případ, že by se mihule přisála na člověka, zatím nebyl zaznamenaný,“ komentoval situaci odborník.

Parazit je ale velmi nebezpečným hlavně pro větší ryby, které většinou útok od parazita nepřežijí. Mihule je totiž schopná se k hostiteli natolik přisát, až poškodí jeho pokožku a následně i tkáň napadené ryby. Na místě přisátí se následně vytvoří vřed, který často začne hnisat a ryba pojde.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud