Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Šestnáct miminek osiřelo po zemětřesení: Nemluvňata vzali do bezpečí prezidentským letadlem

Autor: rc, swp - 
11. února 2023
05:00

Svět obletěly dojemné fotografie, které zachycují letecký převoz šestnácti miminek. Nemluvňata byla zachráněna z jihovýchodní oblasti Turecka, kterou v pondělí zasáhlo zemětřesení. Bezbranné děti, které zůstaly samy, a doposud nebylo možné najít jejich nejbližší, převezli z tureckého Kahramanmaraşu do Ankary.

Tisíce životů si vyžádalo pondělní zemětřesení, které zasáhlo jihovýchodní oblast Turecka a Sýrie. Zemětřesení nejdříve udeřilo o síle 7,8 stupně a následně o síle 7,5 stupně. Z postižené oblasti bylo zachráněno i několik nemluvňat, která byla převezena letadlem prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Letoun odstartoval z tureckého Kahramanmaraşu a přistál v Ankaře. Letadlo je podle informací britského deníku Daily Mail neustále připraveno na letišti záchranářským týmům, aby mohlo z postižené oblasti přepravit vážně zraněné.

Fotografie zachycují, jak pracovnice ministerstva pro rodinu a sociální služby drží osiřelá nemluvňata v náručí a nastupují do letadla. Miminka jsou zabalená v pestrobarevných dekách. Pracovnice je v náručí konejšily i během letu. Děti podle všeho vyvázly bez zranění a z letiště je zdravotníci transportovali do nemocnice. Dvě děti záchranáři vysvobodili po zemětřesení z trosek a ještě je nebylo možné identifikovat. Zbylých čtrnáct dětí ve chvíli, kdy udeřilo zemětřesení, bylo hospitalizováno v nemocnici v Kahramanmaraşu. Nicméně úřady doposud nenašly jejich příbuzné.

Ve středu malé pacienty v nemocnici navštívila manželka tureckého prezidenta Emine Erdoğanová. Snímky z nemocnice zachycují, jak první dáma drží miminka v náručí a povídá si se zdravotníky.

Video  Záchranáři vytáhli syrské dítě z trosek po ničivém zemětřesení  - reuters, Credit: White Helmets
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa