Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Emotivní záběry po zemětřesení v Sýrii: Dětský pláč ze sutin navedl záchranáře k zavalené rodině

Autor: pma, ČTK, swp - 
9. února 2023
05:00

Ničivé zemětřesení si v Turecku a Sýrii vyžádalo už více než 11 700 obětí, z toho přes 2700 na syrské straně hranice. Záchranáři stále vytahují ze sutin domů přeživší, kteří byli několik desítek hodin zavaleni pod troskami. Život se podařilo zachránit i několikačlenné rodině z městečka Džindíres nedaleko syrského Aleppa. Záchranáře naváděl dětský pláč ozývající se zpod sesypaných cihel.

I po několika dnech se záchranným týmům daří nacházet přeživší, kteří po pondělním rozsáhlém zemětřesení v Turecku a Sýrii zůstali naživu. Jedněmi z nich byla i syrská rodina z městečka Džindíres nedaleko Aleppa.

Na záběrech, které se objevily na sociálních sítích, pronikají členové záchranné organizace známé jako Bílé přilby do z části zbořeného domu. Když se pozorně zaposlouchali, uslyšeli dětský pláč, rychle se vydali směrem ke zdroji nářku.

Video  Syrská civilní obrana (Bílé přilby) i několik desítek hodin po ničivém zemětřesení nachází přeživší.  - Facebook.com/Syrská civilní obrana(Bílé přilby)
Video se připravuje ...

Matce už tep nenahmatali

Nejprve viděli malou dívenku, které byla napůl zasypaná sutí a rychle jí vyprostili. Jen o pár metrů dál ležela žena, které se další záchranář snažil nahmatat pulz, ale bohužel už bylo příliš pozdě. Mezitím uslyšeli muži silnější nářek, a když jeden ze členů Bílých přileb rychle odstranil kusy cihel a suti, uviděli mávající dětskou ruku.

Po pár chvílích se záchranáři k dítěti dostali a vytáhli ho ven. O další kus dál plakala malá holčička, sice celá od krve, ale živá.

Počty obětí mohou stoupat

Podobné případy se po pondělním zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály na jihozápadě Turecka nedaleko hranic se Sýrií odehrávají po tisících až desetitisících. Podle posledních informací celkový počet mrtvých přesahuje 11 700. „Očekává se, že číslo významně vzroste, protože pod sutinami jsou stále stovky rodin, více než 50 hodin po zemětřesení,“ uvedla organizace Bílé přilby.

 

 

 

 

 

Zobrazit celou diskusi