Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Šokující video z Turecka: Obytný dům se zřítil během pár vteřin. Z trosek vytahují i malé děti

Video se připravuje ...
Autor: ČTK, for - 
6. února 2023
12:35

Záchranářské týmy i běžní lidé pátrají v troskách stovek zřícených domů po přeživších i obětech ničivého zemětřesení, které dnes nad ránem zasáhlo oblast hranice mezi Tureckem a Sýrií. O život přišlo přes 1200 lidí, zraněných jsou tisíce. A bilance mrtvých roste s tím, jak záchranáři pod kusy betonu a železnými konstrukcemi nacházejí další zavalené. Podle odborníků jde o jedno z nejsilnějších zemětřesení, jaké Turecko od začátku měření zasáhlo.

Na obou stranách hranice otřesy, které dosáhly síly 7,8 stupně, vytrhly lidi ze spánku. Přišly ještě před rozedněním o chladné noci, během které pršelo a sněžilo. V příštích dnech se má ještě ochladit, v Gaziantepu má být v úterý minus šest stupňů, což pátrací operace zkomplikuje.

„Stále čekám, až syny vytáhnou z trosek,“ 

„Za 40 let, co jsem na světě, si nic takového nepamatuju,“ řekl agentuře Erdem z Gaziantepu. Uvedl, že lidé běželi do aut a snažili se jet na otevřená prostranství. V tomto městě zemětřesení poškodilo historickou pevnost, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Zřítily se i části mešity ze 17. století, která stojí vedle pevnosti.

„Houpali jsme se jako v kolébce,“ popsala zemětřesení jistá žena v Diyarbakiru. „Bylo nás doma devět, dva moji synové jsou stále v suti, čekám na ně,“ řekla v sanitce nedaleko hromady, která zbyla ze sedmipatrového bytového domu. Měla zlomenou ruku a rány v obličeji. Jinde v tomto městě jeřáby a záchranné týmy vytahovaly lidi z na sebe namačkaných podlaží bytového komplexu. U zřícené jedenáctipatrové budovy záchranáři požádali lidi, aby byli potichu, aby případně uslyšeli volání zasypaných. Stovky záchranářů i dobrovolníků v Diyarbakiru vytvořily lidský řetěz u hromady trosek a podávaly si úlomky betonu a zdemolované vybavení domácností, zatímco nedaleko nich bagry odklízely kusy stavebního materiálu. Lidi vyproštěné ze sutin záchranáři opatrně poutali na nosítka a odnášeli na ulici, kde je nakládali do sanitek.

Lidé na sociálních sítích sdílejí video ze Şanliurfy, které zachycuje okamžik, kdy se zřítil šestipatrový dům. Student žurnalistiky z turecké Adany vypověděl, že u místa, kde bydlí, se zřítily tři budovy. Vypověděl také, jak pod troskami slyšel člověka, který naříkal, že „už mu docházejí síly“, zatímco se k němu snažili dostat záchranáři.

Pro ty, kdo přišli o domov, se otevřely mešity jako dočasné útočiště, kde se v teplotách blízkým bodu mrazu mohou ohřát.

Turecká armáda zřídila letecký koridor pro dopravu pátracích a záchranných týmů. „Zmobilizovali jsme naše letadla, aby do oblasti zemětřesení dopravila zdravotníky a další pátrací a záchranné týmy a jejich vozidla,“ citovala agentura Reuters tureckého ministra obrany Hulusiho Akara.

V Sýrii se zřítily celé čtvrti, z trosek vytahují děti

V Sýrii, zdevastované téměř dvanáct let trvající občanskou válkou, zemětřesení postihlo i oblasti ovládané opozičními silami. V těchto regionech často v nuzných podmínkách žijí čtyři miliony lidí, které konflikt vyhnal z domova. I za normálního stavu je tam špatně dostupná zdravotní péče a nyní záchranáři říkají, že nemocnice praskají ve švech. Ráid Sálih, šéf organizace Bílé helmy, která pomáhá v opozicí ovládaných oblastech, řekl, že na některých místech se zřítily celé čtvrti.

V Damašku se otřásaly budovy a mnoho lidí vyšlo ve strachu do ulic. Ve městě Halab (Aleppo), zničeném v občanské válce, zástupci zdravotnických úřadů uvedli, že zranění přicházejí ve vlnách. Syrská státní televize vysílala záběry záchranářů pátrajících po zavalených lidech v hustém dešti. V severosyrském městě Azáz, ovládaném povstalci, záchranář z poničené budovy vynesl malé dítě, ale jinde zpod trosek, které vyzdvihl jeřáb, odnášeli tělo mrtvého člověka zabalené v prostěradle.

Také obyvatelé libanonského Bejrútu a Tripolisu vybíhali do ulic, protože měli strach, že se na ně zřítí jejich domy. Otřesy byly cítit i na Kypru a v dalších zemích v této části Středomoří.

Video  Následky ničivého zemětřesení v Turecku (6.2.2023)  - Profimedia/AFP
Video se připravuje ...

MarekBadatel ( 6. února 2023 16:30 )

Turci velmi rychle pochopí proč se tohle děje. Oni zas tak zabědnění nejsou. A že to stalo tam kde se to stalo asi také není úplná náhoda.

MarekBadatel ( 6. února 2023 16:26 )

Přeji všem zdraví a ať dostanou rozum. Co nejdříve.

MarekBadatel ( 6. února 2023 16:25 )

Je to důkaz, že kdokoli sáhne na křesťany (např. v Arménii) stihne ho velmi tvrdý trest.
Ne, turkičtí ismlamisté nemohou si něco takového dovolit. A pokud si myslí že ano, trest přijde rychle.

MarekBadatel ( 6. února 2023 16:22 )

Je to sice hrozné, zemětřesení zranění spousty nevinných lidí, zbourané domy, materiální škody apod. Na druhou stranu islámský turkický Azerbajdžán podporovaný Tureckem se nechoval K sousední křesťanské Arménii zrovna dobře. Možná je čas vypadnout z Arménie, přestat tlačit na Arménii. Jinak se tohle může opakovat a to nekolikrát.

MarekBadatel ( 6. února 2023 16:17 )

Je to hrozné a pokud tam byli lidé uvnitř tak to je ještě hroznější

Zobrazit celou diskusi