Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 14°C

Hnus na ikonické pláži na Zakynthosu: Navagio zasypaly odpadky, Řekům dochází trpělivost!

Autor: pma - 
14. srpna 2022
05:00

Na řeckém ostrově Zakynthos se nachází krásná a turisty hojně vyhledávaná pláž Navagio. Ta je obklopena tyrkysovým průzračným mořem a majestátními útesy. Zážitek z pláže však může zkazit pohled na kupy odpadků, které na místě zanechávají nezodpovědní turisté. Místní se však s tím nemohou smířit.

O pláži Navagio se tvrdí, že je jedna z nejkrásnějších na světě. A není se čemu divit. Pláž s bílým pískem je ze všech stran obklopena majestátními útesy, které v některých místech dosahují výšky až 200 metrů. Turisty láká i tyrkysově modrá a průzračná voda, která vyzývá ke koupání. Na Navagio se zájemci musí dostat pouze skrze loď a za vstup na ni si musí zaplatit. Celodenní pobyt vyjde v přepočtu na 1 100 korun, tříhodinová zastávka na zhruba 750 korun.

Turisty Navagio táhne i díky zajímavé legendě, která se k místu váže. Své jméno si totiž pláž údajně vysloužila poté, co na ní v minulosti ztroskotala loď převážející neproclený alkohol a cigarety. Vrak lodi na pláži zůstal do současnosti a stal se ikonickým výjevem, který často zdobí řecké průvodce, pohlednice či upomínkové předměty. Lehkomyslní turisté ovšem v posledních letech vrak čím dál častěji ničí tím, že do něj vyrývají různé nápisy a svá jména.

Musíme se zajímat o životní prostředí 

To však není jediná nepříjemnost, ke které v Navagiu dochází. Pláž je totiž velmi znečištěná odpadky, které tam lehkomyslní návštěvníci zanechají. „Léto v Řecku v roce 2022. Nechápu, jak můžete zaplatit za to, že jdete na pár hodin na jednu z nejhezčích pláží na světě a necháte tam odpadky,“ rozčiloval se na sociálních sítích řecký ekolog Michael Bakas.

Ten je chováním tamních návštěvníků zaskočen a apeluje na to, aby se návyky těchto lidí co nejdříve změnily. „Chci poukázat na problémy, které způsobuje masový turismus, a na to, že každý z nás se musí zajímat o životní prostředí a produkovat méně odpadků podle pravidla: omez, opakovaně používej a recykluj,“ vysvětlil pro TV Nova Bakas.

Starosta vinu na znečistění odmítá 

Proti fotografii se ohradil místostarosta Zakynthosu Nikitas Spinos. „Je to velmi ošklivá fotka, ale byla to chyba, špatný moment, není to obrázek reality, která by panovala na pláži,“ sdělil deníku Kathimerini starosta. Médium upozornilo, že v souvislosti s odpadem na pláži existuje velký spor mezi tamním úřadem a řeckým ministerstvem cestovního ruchu o to, kdo má mít zodpovědnost za svoz odpadu z Navagia.

Do úklidu se tak pustila společnost, která na pláž turisty dováží. „Pláž čistíme už léta. Obec se o to nestarala ani před zřízením výboru na ministerstvu. Výbor, který přijel na ostrov, se tím také nezabývá. Sbíráme odpadky a přepravujeme je našimi loděmi do přístavu. Někdy se na tom podílí i ekologické organizace,“ sdělil ředitel cestovní kanceláře Dionysis Yatras.

Video  Na co si dát pozor během dovolené v Řecku  - Videohub
Video se připravuje ...

pupak ( 14. srpna 2022 23:58 )

Nechávat po sobě poházené odpadky na pláži může jen totální dobytek, na druhou stranu, kdo za vstup na pláž kasíruje, měl by se postarat o její úklid.

HastaManana ( 14. srpna 2022 22:26 )

Škoda že medvědi nevědí, že turisti nemaj zbraně. Škoda.

krtek. ( 14. srpna 2022 11:01 )

A ty turisty zasypané tou skálou už vyhrabali ?

blue_Moon ( 14. srpna 2022 10:45 )

Tak si kup pustý ostrov nic tebe nebude rušit a začne se ti stýskat po lidech , jinak budeš v perdeli. Výraz "profláknutá "pláž by mě nenapadla ani u Máchače..

blue_Moon ( 14. srpna 2022 10:31 )

Jestli někdo provozuje cestovní ruch a těží z cestovatelského ruchu tak zabezpečení nebýt odpadků by se měl postarat "starosta" toho okrsku. Nikoli pořadatel zájezdu, který zájezd nabízí. Turista ,který se kamsi vydá nepředpokládá bordel na pláži, kde nemá šanci řešit odpadky kam je dát.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa