Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Co jsme psali před 30 lety? Nejslavnější český filatelista Ludvík Pytlíček (†76): Ležel v závěji jen v pyžamu!

Autor: Jan Doležal - 
14. září 2022
05:00

Náš nejslavnější sběratel poštovních známek měl renomé po celém světě. Když v květnu 1992 přebíral Ludvík Pytlíček (†76) v Granadě za přítomnosti španělské královské rodiny prestižní ocenění, Blesk o významné události informoval. Během života nashromáždil neskutečnou sbírku, tu ale nakonec rozprodal. Uznávaného filatelistu pak před třemi lety stihl krutý osud.

Kompletní sbírka Ludvíka Pytlíčka měla hodnotu přes 100 milionů korun. Vlastnil i největší kolekci poštovních známek na světě – Československo 1918 až 1939, jejíž součástí byla i nejvzácnější československá známka, čtyřkoruna s převráceným přetiskem Pošta československá 1919.

„Až tady nebudu, peníze se dětem budou dělit líp,“ vysvětloval, proč se drahocenných kousků vzdal a celou sbírku rozprodal. Pytlíček byl také jedním z mála vyvolených, kdo osobně znali českého majitele červeného a modrého mauritia. Jméno tajemného kupce nejvzácnějších známek ale nikdy neprozradil.

Záhadná smrt

Otec pěti dětí byl před Vánocemi 2018 nalezen v bezvědomí zhruba 300 metrů od své přepychové vily v severočeských Semilech. Ležel ve sněhu v křoví na břehu Chuchelenského potoka. Na sobě měl jen pyžamo. Prodělal cévní mozkovou příhodu. Převezen byl do nemocnice v Praze, kde následně zemřel.

Přepaden nebyl

Pytlíčkův dům byl ve chvíli, kdy věhlasného sběratele našli promrzlého v závěji, otevřený. Rázem se vyrojily spekulace, zda se pohádkový boháč nestal obětí přepadení. To se ale nepotvrdilo.

Co jsme psali před 30 lety? Nejslavnější český filatelista Ludvík Pytlíček (†76): Ležel v závěji jen v pyžamu! Co jsme psali před 30 lety? Nejslavnější český filatelista Ludvík Pytlíček (†76): Ležel v závěji jen v pyžamu! | Archiv Blesku

Kauzy z titulních stran Blesku změnily tvář české společnosti.

Za 30 let existence jsme jich přinesli nespočet! 

Další naleznete zde.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi