Pondělí 8. srpna 2022
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman
Polojasno 23°C

Do babyboxu v Jablonci nad Nisou někdo odložil holčičku: Byla pečlivě oblečená!

Autor: ČTK - 
15. června 2022
05:55

V babyboxu v nemocnici v Jablonci nad Nisou v úterý hodinu před půlnocí někdo odložil novorozenou holčičku. Byla pečlivě oblečená, zabalená v dece, na hlavně měla čepičku a v puse dudlík. Dostala jména Karolína Jablonecká. ČTK to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím osm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 239, z toho 131 dívek a 108 chlapců.

"Dvířka vrzla ve 23 hodin, a když jsem za chvíli volal na dětské oddělení, zvedla mi telefon sestřička Jana Horčičková, vlídná a milá dáma. Děťátko je podle jejích slov dnešní (úterní), čisté a pečlivě oblečené, zabalené v bílo-růžové dece, na hlavě má bílou čepičku a v puse dudlík," uvedl Hess.

Stejná sestřička

Dodal, že stejná sestřička vyzvedávala i první jabloneckou holčičku v roce 2010. Holčička podle Hesse dostane od České mincovny, která sídlí v Jablonci, a jejího marketingového manažera Jaroslava Černého zlatý novorozenecký dukát.

V Česku je nyní 82 babyboxů. První byl instalován v roce 2005, zatím poslední letos na začátku června v Nemocnici Hranice. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Kontroverze kolem babyboxů

Schránky jsou umístěné tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Video  Blesk Podcast: Zakladatel babyboxů Ludvík Hess nechce hledat rodiče odložených dětí  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

andorea ( 15. června 2022 07:25 )

Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.
----------
S právy dítěte jděte do pvdele! Nemilí kritici, chcete dítě v popelnici, ve křoví, možná i mrtvé? To snad bude znát svá práva? Jinak tento případ je smutný v tom, že někdo se na mimino chystal, měl připravené věci a přesto se rozhodl dítě odložit, protože mu chtěl zajistit lepší život.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa