Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Zombie žralok bez kusu těla lovil kořist, zatímco na něm hodovali další predátoři. Vydržel to 20 minut

Autor: ran - 
25. listopadu 2021
17:26

Vědci u španělských břehů natočili nevídané záběry, na kterých zachytili napadeného žraloka černocípého a jeho zcela marný boj o život. Paryba má dobrou polovinu trupu ukousnutou, ale i tak se dál honí za kořistí, jako by si fatálního zranění ani nevšimla. Vydržela to dlouhých dvacet minut.

Španělský badatel Mario Lebrato (35) se svým týmem na kameru zaznamenal něco, co ani on sám moc často nevídá. Kanibalský útok jednoho žraloka na druhého. „Že se žraloci navzájem žerou, to už se ví dlouho, ale je velmi obtížné něco takového natočit a zdokumentovat,” uvedl Lebrato pro Sun.

Jeho tým právě pouštěl zpátky do moře odchyceného žraloka černocípého, když ho napadli jeho soukmenovci, k nimž se poté přidali i žraloci jiných druhů a dalších dravých ryb. Všichni mu společně udělali z břicha pořádnou paseku. Paryba se přitom s neuvěřitelně obrovskou zející ránou na břiše a boku honila za vlastní kořistí dalších dvacet minut! 

Podle některých expertů je vzájemných útoků mezi žraloky čím dál tím víc. Mohou za to prý hlavně ochranné sítě a bójky s návnadou, jimiž se pláže snaží zabezpečit ochranu svých návštěvníků právě před žraloky. Jakmile se některý na hák s návnadou chytí, jeho stresová reakce pak rychle přiláká další hladové čelisti tušící snadnou kořist. 

Ačkoli v takovýchto případech jsou lidé hlavní příčinou podobného chování, vzájemný boj, často na život a na smrt, mají v sobě žraloci nesmazatelně evolučně zakódován. „Mezidruhová predace je pro ně jedním z výrazných rysů chování,” uvedl podle New York Post Mark Meekan z australského institutu pro mořskou biologii.

Video Šestimetrový žralok bílý chtěl sežrat posádku malé lodi: Kroužil kolem a číhal na ni! - Facebook

Podívejte se na velkou žraločí galerii:

uschi ( 26. listopadu 2021 00:59 )

Ten žralok je pořád chycenej, tak jaký pouštěli zpět do vody. Vede mu z huby vlasec nahoru. Idioti zbytečně zabili žraloka

Desterz ( 25. listopadu 2021 18:30 )

Nikdo už si nepamatuje drsnou zábavu starých námořníků, když chycenému žralokovi rozpárali břicho a hodili ho zpátky? A on v amoku žral vlastní vnitřnosti, které z něj vypadávaly ven a znovu a znovu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa