Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Zataženo, občas splašky: Fekálie z letadla pokryly zahradu i jejího majitele

ilustrační foto
 (Autor: Reuters)
Autor: štt - 
23. října 2021
12:22

Angličanovi zbyly jen oči pro pláč poté, co jeho zahradu spláchla vlna lidských výměšků. Přestože jsou známy další případy z letadla uniklých výkalů, šance, že někoho zasáhnou, je dle odborníků takřka nereálná.

K nepříjemnému incidentu, který se odehrál v červenci letošního roku, se vyslovila radní města Winsdour, Karen Davisová. Na setkání s novináři a se zástupci místního aviatického klubu přiznala, že případ není ojedinělý. „Během roku máme nahlášeno několik případů, kdy zmrzlý výkal dopadne někomu na zahradu,“ uvedla. Davisová se poškozenému muži omluvila a všem slíbila, že se nic takového už nebude opakovat.

Dle informací uvedených serverem Daily Star nehodu musel způsobit starší typ letadla nedisponující moderní technologií. Současná letadla ukládají splašky do speciálních odpadních nádrží, které jsou po přistání na letišti odčerpány. V minulosti letadla stejně jako jiné dopravní prostředky s ukládáním výkalů nepočítaly a vypouštěly se ihned ven za jízdy či letu.

Červencová nehoda se však vymyká hned dvěma způsoby - stavem a objemem výkalů. Kvůli nadmořské výšce, ve které letadla lítají, výkaly zamrzají a nestihnou se před dopadem rozpustit. Dále se jedná o malé kusy, které nezvládnou zaneřádit celou zahradu. „I když jsem byl zrovna pod slunečníkem, spršce jsem se nevyhnul,“ lakonicky shrnul poškozený muž svůj zážitek.

Dle dalšího radního, Johna Bowdena, je situace ojedinělá i co se statistiky týče. „Je šance jedna ku miliardě, že fekálie stihnou před dopadem rozmrznout, a ještě zasáhnout člověka stojícího na zahradě,“ shrnul. S tímto názorem se shoduje i novináři oslovený odborník na leteckou techniku. Vysvětlil, že stará letadla nemají dnes již běžnou technologii držící splašky podtlakem v kabině stroje.

pekarova ( 23. října 2021 12:34 )

Plesku letadla v civilní dobravě měla toaletní nádrže již před 70 a pokud došlo k tomuto jevu tak při špatném těsnění vypouštěcího ventilu a uzavírací klapky začala kapalina z toalety prolínat ven, zmrzla a když došlo k oteplení vzduchu tak se tato hrouda mohla utrhnout a někam spadnout, ale bez fekálií a papíru. maximálně žluto modrá hrouda. Autor zřejmě jezdil vlakem, kdy se ve stanici nesměly používat toalety.

Zobrazit celou diskusi
Další videa