Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Pohádkový palác v centru Karlových Varů jde do dražby: Bude stát nejméně sto milionů!

Autor: ČTK, rix - 
26. září 2021
05:00

Objekt bývalé Sparkasse, luxusní palác jako z pohádky v centru Karlových Varů, jde do dražby. Nedávno zrekonstruované secesní sídlo bude prodávat elektronickou dražbou aukční a realitní společnost Gavlas na začátku října. Vyvolávací cena činí tučných 100 milionů korun!

„Památkově chráněná budova od architekta Otty Stainla, která v uplynulých letech prošla nákladnou rekonstrukcí, zahrnující i restaurování většiny původních vzácných prvků, a dostavbou, patří i díky místu, kde stojí, k těm nejatraktivnějším karlovarským objektům,“ uvedl jednatel stejnojmenné aukční a realitní agentury Ivo Gavlas. Připomněl zároveň, že Karlovy Vary jsou od letošního roku spolu s dalšími deseti lázeňskými městy Evropy zapsány na prestižním seznamu kulturního dědictví UNESCO.

„Do dražby budovu poslaly závazky vůči UniCredit Bank, které majitelé nebyli schopni splácet již v průběhu rekonstrukce. Jejich celková výše přesáhla 175 milionů korun,“ shrnul Gavlas. „V roce 2018 tuto nemovitost mezinárodní poradenská společnost Cushman & Wakefield ocenila na 173 milionů korun,“ dodal.

Palác, jenž stojí naproti Vřídelní kolonádě, získal letos první místo v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2021 a ocenění primátorky města. V současné době čeká na své nájemce. Budova má přes 3200 metrů čtverečních plochy, čtyři plnohodnotná podlaží, jedno podzemní a jedno využívané podkrovní podlaží.

První tři podlaží měla sloužit jako nákupní galerie s několika obchody disponujícími přímým vstupem jak z ulice, tak z vnitřní části budovy. Ve dvou nejvyšších nadzemních podlažích měly podle plánů investora vzniknout byty či kanceláře. Nakonec však byl palác v roce 2020 již pod taktovkou insolvenčního správce a zástavního věřitele dokončen a zkolaudován jako obchodní galerie. Celkové náklady na rekonstrukci a dostavbu objektu činily 175 milionů korun.

Video  Blesk Podcast: 12 let od úmrtí Jana Kaplického (†72). Manželka Eliška po chobotnici stále touží.  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Evka4 ( 26. září 2021 11:14 )

Tak nějaký velkopodnikatel a majitel objektu tak nasekal bance dluhy 175 milionů a teď by se měl stát zaangažovat, jo? Vy jste fakt komik

frantacizek ( 26. září 2021 08:34 )

to je natolik reprezentativní budova, že by tam mělo být muzeum skla, porcelánu, něco, co reprezentuje Česko. navíc v době, kdy se Vary dostaly pod Unesco a očekává se ještě vyšší příliv turistů z celého světa v blízké budoucnosti. Nebylo by šťastné, kdyby tu aukci vyhrála nějaká banka apod. Stát by se tam měl zaangažovat, takových architektonicky krásných budov není mnoho

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud