Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

V domě paní Ambrožové se nacházela obrovská vosí hnízda! Tornádo odhalilo unikátní hmyzí stavby

Autor: rix - 
2. srpna 2021
13:06

Rekordní přírodní unikát objevila s pomocí dělníků paní Ambrožová v rodinném domě v Moravské Nové Vsi. Když ho pracovníci dávali dohromady po řádění tornáda, našli na půdě obří vosí hnízda. A jednalo se opravdu o pořádné hmyzí domy. 

Jak uvedl server TN.cz, paní Ambrožová zůstala po řádění tornáda bez střechy nad hlavou. Při opravách zničeného domu ale objevila přírodní skvost. Na její půdě mezi trámy byla schována obří vosí hnízda. „Bylo to nahoře nad kuchyní,“ popsala žena. 

Nebýt včasného zákroku paní Ambrožové, hnízda mohla být zničená. Už se na ně chystali místní pracovníci, kteří opravují domy po bouři. Vystudovaná bioložka ale rozpoznala, že se jedná o unikát.

„Vosy většinou stavějí hnízda velikosti maximálně 15 až 20 centimetrů,“ vysvětlil pro server entomolog Zdeněk Laštůvka. Největší hnízdo na půdě paní Ambrožové ale měřilo přes jeden metr. Hnízda se tak zapíší do knihy rekordů.

Vosy měly podle zoologa extrémní nadbytek potravy a díky tomu se tak rozmnožily – svoje úly zpravidla stavějí během jediného roku a pak je opouštějí. Majitelka domu už zkontaktovala agenturu, která podobné kuriozity eviduje. Jedná se nejspíš o největší hnízdo v Česku.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi