Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Oblačno, déšť 12°C

Nevidomý sportovec Ondřej má rád výzvy: Chystá se pokořit Tour de France

Autor: jel - 
4. července 2021
20:47

Ondřej Zmeškal se narodil předčasně a kvůli tomu viděl pouze na jedno oko a hůře slyšel. Později přišel o zrak úplně. Rozhodl se však sportovat a stále nachází nové a nové náročnější výzvy, které by pokořil. Uběhl několik maratonů a zvládl dokonce nejnáročnější triatlon IronMan. Nyní se rozhodl zvládnou to, co ještě žádný nevidomý člověk nedokázal. Na tandemovém kole ujet Tour de France!

Ondřej se narodil při předčasném porodu. „Když mě dali do inkubátoru, přehnali to s kyslíkem. Hůře slyším a podařilo se zachránit jenom jedno oko, ale i na něm byla sítnice slabší,“ popsal před lety okolnosti svého handicapu. O zrak na druhém oku přišel ve dvaceti letech.

Ztráta zraku byla pro mladého muže velmi těžká, novou chuť do života mu však dodal sport. „Díky svým sportovním snům a podpoře lidí okolo jsem znovu našel smysl života,“ píše Ondra v textu sbírky, v níž se snažil získat peníze, aby mohl vyrazit na nové neuvěřitelné dobrodružství.

Tím je velká výzva. Společně s navigátorem Markem Peterkou chtějí na tandemovém kole pokořit trasu závodu Tour de France. Ta je dlouhá 3383 kilometrů, jede se v jednadvaceti etapách a jede se od 26. června do 18. července.

Sám Ondřej chce svou cestou pomoci. Společně s organizací Světluška spustili sbírku na podporu nevidomých dětí a mládeže. Ondřej si přeje podpořit mladé lidi, kteří jsou na tom stejně, jako byl kdysi on a rád by pro ně získal tandemová kola, sportovní vybavení i technologie, které by jim pomohli se lépe orientovat v prostoru. Přeje si, aby i další nevidomí objevili radost ze sportu, jakou má on sám.

„A jestli tuhle extrémní výzvu zvládnu? To nevím, ale vím, že do pedálů se mi bude šlapat o mnoho lehčeji, když budu vědět, že jste v tom se mnou a že společně dosáhneme toho nejdůležitějšího cíle: pomoci těm, kteří to skutečně potřebují,“ vzkázal na závěr statečný sportovec. Z celé výpravy má navíc vzniknout také filmový dokument režiséra Rostislava Málka.

Video  Nevidomí sportovec Ondřej Zmeškal chce překonat velkou výzvu. Vyrazil na Tour de France  - Archiv Ondřeje Zmeškala
Video se připravuje ...

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa