„Všechny děti do škol a povolit festivaly,“ radí šéf Motola. A přirovnal koronavirus k chřipce

Autor: Bohuslav Štěpánek, Pavlína Horáková - 
5. května 2020
05:15

„18. května bych vyslal všechny děti zpátky do školy a povolil bych všechny letní festivaly.“ Přesně tak by urychlil rozvolňování opatření v Česku ředitel největší nemocnice v Česku, FN Motol Miloslav Ludvík. Řekl to v pořadu Blesku Epicentrum. Koronavirus podle něj není nebezpečnější než chřipka, i když vyhrát nad ním bude složité. Odpůrcům očkování vzkázal, aby si dali mokrý hadr na hlavu a Světové zdravotnické organizaci vyčítá průšvih ve statistikách mortality. 

Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole jsou současná čísla o počtu nemocných novým typem koronaviru nepřesná a zavádějící. „Ve statistikách úmrtí na covid-19  je opravdu velký průšvih. Velmi vyčítám Světové zdravotnické organizaci, že není schopna dát jasnou metodiku, podle které by se úmrtí na covid počítala v jednotlivých zemích stejně, možná bychom se pak dost divili,“ přiznal v pondělním Epicentru.

Video Epicentrum – Miloslav Ludvík - Blesk TV

Covid-19 vnímá jako chřipku, jen nás podle Ludvíkových slov napadá virus, o kterém toho zatím moc nevíme. „Když si vezmete klasickou chřipku, tak jen za šest neděl loňského roku jí onemocnělo 996 tisíc Čechů… Koronavirus je méně nebezpečný než spalničky. Ty jsou zhruba třikrát infekčnější než koronavirus. Například mně se to stalo vloni, kdy nám jedny spalničky zlikvidovaly celý urgentní příjem a všichni museli do karantény.“ Na podzim tedy může onemocnět chřipkou až milion lidí, a to ve velmi krátkém čase, a pro Miloslava Ludvíka je hlavní otázkou, jak budeme mezi těmi nemocnými hledat pacienty s covidem: „Kapacity, abychom testovali milion lidí za šest neděl, nemáme. Odpověď musí přijít od epidemiologů.“

Otevřete školy i fesťáky

„Kdyby bylo po mém, já bych od 18. května určitě vyslal všechny děti do školy, bez ohledu na ročníky, a povolil bych všechny letní festivaly,“ prohlásil a zmínil i námitku často opakovanou v souvislosti s otevíráním škol, že koronavirus je nebezpečnější pro starší populaci: „To není úplně přesné, on je nebezpečný pro starší nemocnou populaci. Znáte pětasedmdesátníky, kteří běhají Ironmana, jezdí na kole sto kilometrů a pro ty určitě nebezpečný není.“ Nákazu máme u nás pod kontrolou a jedinou ochranou, kterou máme, je naše vlastní imunita.

Mokrý hadr na hlavu

Příprava vakcíny proti koronaviru nebude stejně rychlá jako u chřipky a proces jejího vývoje bude mnohem složitější. Přesto v úspěch vakcinace pevně věří. „Jediný virus, který, pokud vím, se na této planetě podařilo zničit, je virus pravých neštovic a to se podařilo jen díky očkování. Takže očkování má smysl a všichni odpůrci očkování ať si dají mokrý hadr na hlavu, protože bez něj to nepůjde. Bude to kombinace očkování a přirozené imunity,“ vysvětlil ve studiu a zároveň zmínil, že přes léto má virus daleko menší šanci se šířit, protože se šíří kapénkovou nákazou a lidé v letních měsících tolik nepšíkají.

Na otázku, zda se v podobné celosvětové krizi můžeme do budoucna opět ocitnout, měl jasnou odpověď: „Ano, pandemie se opakují, virů je mraky… otázkou do budoucna však je, zda my bychom si neměli dát do budoucna nějaká pravidla pro užíváni sociálních sítí a jiných podobných záležitostí, protože panika je v případě této pandemie minimálně 50 procent úspěchu toho viru.

petra10.5@seznam.cz ( 8. května 2020 13:07 )

Neudělám ze svého dítěte pokusnou (myš )jenom proto ,aby jste si ověřili jestli můžete povolit fesťaky.letní tábory atd.....v rodině máme lékaře a doporučil nám dodržovat opatření a vyhýbat se větším skupinám lidi. ()

msml20 ( 6. května 2020 11:10 )

. Taky se divím , že si tu řada lidí plete dojmy s pojmy.
Být to tady jako v Itálii, Španělsku, Velké Británii, mít v rodině těžce nemocné nebo mrtvé, to by už mluvili jinak.
Ale pak by za to mohla vláda.

jetuslunicko ( 6. května 2020 10:13 )

proč píšete o demokracii? pandemie a nouzový stav je výjimečný stav! bohužel lidé jsou absolutně nepolepšitelní, když se řekne A, stejně budou dělat B !! Proto je vždy lepší zavést přísnější pravidla, jelikož se stejně očekává, že část obyvatel je stejně nebude dodržovat ! Řeči o komunismu, znárodňování, a podobné bláboly ... jděte s tím opravdu někam. Výjimečný stav jsme zvládli. Itálie se nám diví, co zde máme za protesty, jak si lidé neváží hlavně svého zdraví, když je jim líto, že nejsou nakažení !!!

msml20 ( 6. května 2020 09:45 )

. Jo, to se kecá když nemám za nic zodpovědnost.
Evidentně se hodí jen na ředitele nemocnice.

krapotkin ( 6. května 2020 04:22 )

Je to jeden z těch, kteří nedávno hlásali, že updlíci ze Sýrie nejsou zdravozním rizikem, přesto, že když tam někdo jel, musel si nechat rozpíchat zádel jak cedník.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud