Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Koronavirus dvakrát po sobě nechytíte a imunita vydrží rok, obrátili Jihokorejci

Autor: Darina Jíchová - 
4. května 2020
12:55

Veškeré světové zdravotnické kapacity dlouho strašila možnost, že by se pacient, který prodělal koronavirus způsobující nemoc covid-19, mohl znovu nakazit. Jejich obavy prohloubily výsledky testů na 277 uzdravených Jihokorejců, které znovu potvrzovaly nákazu. Jihokorejský expert vysvětlil, že koronavirus nelze chytit dvakrát. Pozitivní výsledky podle něj způsobila „přílišná citlivost“ testovací metody PCR, informovala stanice Sky News. V úvodu pandemie ale přitom v Číně jeden z pacientů údajně podruhé onemocněl, nákaza měla vážnější průběh a zemřel.

Vedoucí jihokorejského klinického výboru pro kontrolu nových nemocí Oh Mjung-don vysvětlil, proč testy u téměř 300 pacientů ukázaly opětovný výskyt koronaviru. Zdůraznil, že on a jeho kolegové jsou přesvědčeni o tom, že pokud už člověk prodělal nemoc, nemůže se znovu nakazit. Podle Oha má pozitivní výsledek na svědomí omezení molekulárního vyšetření, tedy testů PCR.

Neaktivní fragmenty viru jsou neškodné

„Jednalo se o falešně pozitivní výsledky způsobené citlivostí testů PCR, které v těle objevily přítomnost ribonukleové kyseliny neaktivního viru. U pacientů nedošlo k reaktivaci viru ani k reinfekci,“ prohlásil Oh.

„Tyto neaktivní fragmenty jsou neškodné a v těle mohou zůstat až měsíce po uzdravení, laicky řečeno jde o mrtvý vir,“ doplnil. Jeho slova tak vyvrátila spekulace o tom, že imunita vytvořená po prodělání covidu-19 je neúčinná.

Imunita vydrží déle než rok

Ohovi kolegové poznamenali, že testovací metoda PCR není schopná rozlišit, zda je vir v těle aktivní nebo neaktivní. Je ale považován za „zlatý standard“ pro svou přesnost v určování přítomnosti viru. „Výsledky našich analýz prokázaly, že vytvořená imunita proti koronaviru je účinná déle než rok po infikování,“ uklidnil Oh.

Zároveň ale dodal, že není vyloučené, že nový koronavirus zmutuje, stejně jako se tomu stalo se chřipkou. V tomto případě by se člověk znovu nakazit mohl.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa