Důchodci musí být zodpovědní, mladí nesmí zahlcovat systém, varuje Čechy epidemiolog

Autor: ula - 
20. března 2020
05:00

V maloobchodních prodejnách potravin od čtvrtka mezi 10:00 a 12:00 smí nakupovat pouze lidé starší 65 let. Už v úterý premiér nejrizikovější skupině, tedy seniorům, doporučil, ať raději zůstanou doma. Než začalo platit další nařízení vlády o nošení roušek, senioři se stále pohybovali venku bez nich. Epidemiolog Rastislav Maďar znovu apeloval na rizikové skupiny, aby se chránily, a zdravé a mladé lidi požádal, aby nezahlcovali testovací systém.

Rastislav Maďar rozhodně nepovažuje za selhání státu, že roušky nezajistil v dostatečném množství.

„Nemůžu kritizovat ministerstvo zdravotnictví ani stát, že roušky nesehnali. Já sám bych je nebyl schopen sehnat,“ řekl epidemiolog ve studiu a dodal: „Musíme si uvědomit, že je pandemie, takže i odlehlé ostrovy zaznamenávají nákazu a každá země se snaží o sebe postarat, takže ta poptávka je obrovská.“ 

Jediná země, kde výrobní kapacita převyšuje vlastní poptávku je podle něj Čína, která už pandemii zvládala a nyní se na ní obrací země celého světa, včetně Česka.

Podle Maďara není ani šokující, že stát neměl zásobu roušek či dezinfekce.

„Nikdy nebylo třeba množství takového materiálu jako jsou dezinfekce a roušky za tak krátkou dobu - takže proč by náš stát měl držet zásoby něčeho, co stejně expiruje. Na druhou stranu je to poučení do budoucna,“ řekl epidemiolog.

Podle experta nám tato pandemie může přinést i něco pozitivního - naučí nás to být připraveni na podobné situace a také si lidé začnou uvědomovat, že mohou být hrozbou pro své okolí i v době chřipkové epidemie. 

Epidemiolog: Mladí nezahlcujte systém, senioři, chraňte se

Za stávající situace už podle Maďara nemá smysl, aby se nechal testovat každý a hledání dalších nakažených a vztahů mezi nimi již nemá smysl.

„Klíčovým opatřením je testování rizikových skupin, je důležité, aby mladí lidé, kteří nejsou v rizikových skupinách, aby nezahlcovali testovací systém, aby se nestalo že dojdou testy,“ upozornil Maďar.

„Znovu ale apeluji na seniory - bez ohledu na to, jaký systém nastaví náš stát, pokud oni sami nebudou zodpovědní, nebudou si dodržovat ten prostor dvou metrů a více, budou chodit ven, tak ohrožují nejen sebe, ale i celou společnost,“ dodal epidemiolog.

Některé země testují pouze seniory nebo lidi se silnými příznaky. „Ti ostatní by měli zůstat doma. Nerizikový člověk bude mít menší infekci, lehčí průběh a náš systém by měl být plně připaveni pro rizikové skupiny a nejen seniory, ale i pro chronicky nemocné s oslabenou imunitou,“ doporučuje Maďar.

Podívejte se na celý záznam rozhovoru, který byl natočen 17.3. 2020:

Video Epicentrum s epidemiologem Rastislavem Maďarem o koronaviru - Blesk TV

 

Maximilian ( 1. dubna 2020 17:39 )

Tak tohle sedí, jediný,kdo v ulici stále nepoužívá roušku na veřejném prostranství je 80lety důchodce,velmi arogantní.Ve vyhrazené nákupní době
Prý důchodci drbou,takže chráníme naše seniory,oni na nás totiž kašlou,
V našem státě totiž důchodce je nedotknutelný bůh.Tahle preference důchodců povede do budoucna k jedinému,nebude nikdo chránit stáří a to bude zlé.

nikolaev ( 20. března 2020 14:21 )

jaký pruzkum je to nejlepší rozhodnutí duchodci už v6 nespí haraší takže je to nejlepší doba!! ráno jsem byl v tescu a kdo se tam víc pohyboval mladí,­mamin­ky,živ­nostní­ci,mlá­dež tak kdo je hnup! V lídlu ochranka nepoštěla jmenované v tescu stála ochranka venku a nic neřešila proč jinde to jde je to jen o lidech!

ma-ka ( 20. března 2020 09:36 )

Ale oni muzou přece kdykoli, tp ken i, cp jdou do prace, si cestou nekoupi jidlo a ti, kdo starým lidem z rodiny nebo dětem nakupoval rano pred odchodem do pršce,uz jim nenakoupi, kdyz tam nesmí,takze si ty rizikový skupiny musi vyrazit na nakup samy. 🙄

joun ( 20. března 2020 09:03 )

Znám hodně lidí v důchodovém věku ve svém okolí a tak vím, že doba jejich nakupování mezi 7 - 9.00 je nesmyslná. Kdo se jich ptal? Dělal se mezi nimi nějaký průzkum? V ČT jenom promluvil pan Prouza, ale místo blábolů mohl ten průzkum udělat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud