Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Tajemný skvost na prodej: Pohádkový kamenný dům Staré Plynárny v Hřensku můžete mít za 32 milionů!

Autor: Michal I. Volf - 
2. dubna 2021
17:28

Kamenná budova Staré Plynárny v Hřensku z roku 1905 je opravdový klenot. Dříve sloužila pro výrobu svítiplynu, poté se z ní stal stylový penzion s restaurací. A teď může být vaše! Jen byste museli sáhnout dost hluboko do kapsy.

Pohádkově, pro někoho možná až hororově působící penzion Stará Plynárna je zasazen do úzké skalnaté rokle na hranici národního parku České Švýcarsko a nahlodává zvědavost každého turisty, který projde kolem. Objekt je stylový nejen zvenčí, ale i ve svých útrobách.

Čas jít dál

Majitelem exkluzivního penzionu s restaurací je prozatím Jan Pecka (41), který se ale chystá hřenský skvost prodat. „V plánu jsem to neměl, mám to tady rád. Když pominu uplynulou sezonu, tak Stará Plynárna vydělává a příjmy každým rokem stoupají,“ popisuje současný stav majitel.

Do opravy nasypal dost peněz, aby ze zpustlého domu udělal unikátní podívanou. Teď je prý ale na čase jít dál. „Se současnou covidovou situací to nesouvisí. Došlo mi, že nemovitosti jsou patrně na svém vrcholu a že je zřejmě správná doba na hledání nových výzev,“ vysvětlil Jan Pecka.

Jen pro pár domů

Překrásná kamenná plynárna byla postavena v roce 1905 německými dělníky, acetylenovým svítiplynem zásobovala 12 nedalekých obytných domů. Budova byla postavena na vhodně zvoleném místě - v poměrně úzké rokli, kde by v případě výbuchu neohrozila obydlené domy v obci.

Svému účelu ale sloužila jen přibližně dvacet let. Poté se zájem o acetylen vytratil, plynárna ho přestala vyrábět a začala chátrat. V roce 2003 ji před zkázou zachránil podnikatel Richard Franěk, který ji po15 letech prodal právě Janu Peckovi.

Straší tady německý duch!

Stará Plynárna je pověstná nejen tajemným vzezřením, krásnou okolní krajinou a hřbitovem s kaplí přímo nad objektem. V domě prý také straší! „Ozývají se tu zvláštní zvuky, občas se sama zhasne nebo rozsvítí žárovka,“ vypráví s úsměvem majitel.

Podle pověsti jde o ducha zemřelého německého dělníka, který se tu kdysi otrávil acetylenem.

Dočkají se?

Budovu Staré Plynárny nabízí realitní kancelář za 32 milionů korun. „Ta částka může někoho překvapit, ale podle mého názoru není nereálná. Věřím, že se penzion s restaurací dočká nového majitele,“ odhaduje zástupce realitky Jiří Hanousek.

bizon_pepa ( 2. dubna 2021 19:17 )

Ta plynárna je úžasná. Bohužel úzká rokle jí limituje. Není z ní žádný výhled a v rokli je zima a vlhko.

Zobrazit celou diskusi
Další videa