Středa 3. březen 2021
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Polojasno 10°C

Do babyboxu v Kolíně před půlnocí odložili čerstvé novorozeně: Vojtíškovi dali jen žlutou deku

Do babyboxu v Kolíně odložili chlapečka: Novorozený Vojtíšek dostal na cestu životem jen žlutou deku.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
23. února 2021
06:55

Další miminko bylo odloženo do bezpečné schránky pro nechtěná děťátka v Kolíně. Chlapeček se tam octl krátce po porodu, a jak informoval zakladatel babyboxů Ludvík Hess, dostal jméno Vojtěch. Jinak si do života přinesl jen žlutou deku, ve které ho našli.

Do babyboxu v Kolíně někdo v pondělí hodinu před půlnocí odložil novorozeného chlapce. Chlapeček je v pořádku a je prvním letošním odloženým dítětem do babyboxu. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2005 odloženo již 215 dětí, v loňském roce 15, uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

„Do babyboxu vstoupil ve žluté dece zcela nahý a úplně čerstvě narozený ve 23:07 v pondělí 22. února 2021,“ uvedl Hess. Lékařka novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Kolín, kde babybox funguje od roku 2008, potvrdila, že je v pořádku. Novorozenec dostal jméno Vojtěch Novák, podle Hesse po hlavním dárci a jeho příteli. Vojtěch je třetím dítětem odloženým do babyboxu v Kolíně.

Nejstaršímu byly dva roky

V České republice funguje 79 babyboxů. Jde o novorozenecký inkubátor, který po vložení dítěte zapne vyhřívání a ventilaci a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál. Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech zde ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem“ je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově.

Babyboxy nejsou jedinou možností, jak se matky mohou utajeně vzdát potomka. Po celé republice existuje síť porodnic, jež umožňují anonymní porod, po němž je možné dítě také přímo přenechat k adopci. Podle lékařů má navíc toto řešení výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky. Žena si navíc může souhlas s adopcí rozmyslet až do konce šestinedělí.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa