Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Tadeášek (3) trpí neznámou nemocí: Pomáhají mu rehabilitace, maminka už ale nemá peníze

Autor: VaB - 
20. listopadu 2020
16:54

Těžké a zatím neznámé onemocnění komplikuje malému Tadeáškovi (3) ze Ctiboře život. Na svět přišel předčasně, musel být na plicní ventilaci a v inkubátoru. Z nemocnice odcházel jako zdravé miminko, vše se ale později sesypalo jak domek z karet. Objevil se nejdřív problém s okem, epilepsie a pak vcelku neznámý Wieackero – Volfův syndrom. Maminka navíc nemá peníze, Tadeáš ale dál potřebuje tolik nutné rehabilitace. Pomůžete jim?

Jsou příběhy, které do očí vnáší slzy. A tím je i příběh teprve tříletého Tadeáše. Narodil se předčasně, po porodu skončil na plicní ventilaci a v inkubátoru. I přesto, že jeho vstup do života byl složitý a pro všechny velice těžký, odcházel z nemocnice jako zdravé miminko. 

Radost, že Tadeášovi nic není, ale moc dlouho netrvala. Krátce poté, co se z nemocnice přesunul se svou maminkou Marií domů, se začaly objevovat problémy. Nejdříve přišla komplikace v podobě hemangiomu v oblasti oka, poté se přidala epilepsie.

Kolem pátého měsíce si maminka všimla, že se Tadeášek nevyvíjí jako každé malé miminko. Rozhodla se proto pro vyšetření na neurologii, to pak ukázalo další životní komplikace. Chlapci byla diagnostikována kvadruplegická forma mozkové obrny – jednoduše řečeno tato nemoc postihuje všechny končetiny.

Vyšetření ukázalo ale další věci, jako mikrocefalie a těžké vývojové opoždění. Ze všeho nejhorší je ale Wieackero – Volfův syndrom. Je to nemoc zatím tolik neprobádaná a neznámá. Kvůli nemoci nemůže Tadeáš propojit mozek s tělem, není proto schopný toho správného pohybu. Mezi projevy patří i zpomalený růst. 

„Tadeáš má ztuhlé a stažené končetiny, neumí sedět, neumí se přetočit ze zad na bříško ani naopak, nedokáže nic uchopit do ruky, pohyby končetin jsou křečovité a velmi nekoordinované. Musí nosit brýle, jelikož jeho nemoc způsobuje i špatný zrak,” říká maminka Marie.

Jelikož je nemoc velice neznámá, je zatím těžké proti ní účinně bojovat. Co ale pomáhá jsou pravidelné rehabilitace, logopedie a ergoterapie. Tadeáš dochází do Neurorehabilitační kliniky AXON, kde mu pomáhají zkušené fyzioterapeutky.

S péčí o tříletého bojovníka také pomáhá celá rodina, jezdí s ním na rehabilitace a hipoterapie. Svou mimikou dokáže dát najevo radost, či pravý opak. Způsoby jakékoliv komunikace jsou ale dost omezené, i přesto ale rodina ví, že jim Tadeáš rozumí. 

„Má rád procházky, pohádky, písničky a společnost své rodiny. Snaží se o komunikaci s okolím způsoby, které mu jeho tělo dovolí. Hodně se usmívá, snaží se udržet oční kontakt. Doma má dva pejsky, labradora a pudla, které rád hladí a leží u nich,” vypráví maminka Marie.

Maminka se ale dostala do situace, kdy nemá na další rehabilitace a terapie peníze. Potřebuje proto peníze, ze kterých rehabilitace zaplatí. Pro jejího synka jsou velice důležité. Marii s Tadeášem můžete podpořit na webu Donia zde

kralovna-vsech-mori ( 20. listopadu 2020 21:04 )

Nepomůžu i když bych mohla, ale nějak mě poslední dobou tyhle staré samoživitelky lezou na nervy.

vendulala ( 20. listopadu 2020 18:47 )

Maminka asi uvěřila, že hormonální antikoncepce, případně jiné ,,léky,, jsou neškodné. Pro chvíli pohodlí doživotní nepohodlí s nemocným dítětem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa