Úterý 1. prosinec 2020
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Oblačno, sněžení 0°C

Sestřičky se narodily srostlé hlavami: Lékaři je po 24hodinové operaci dokázali oddělit

Autor: rc - 
31. října 2020
17:58

Extrémně náročnou operaci provedli lékaři v americkém městě Sacramento. Týmu třiceti zdravotníků se podařilo po čtyřiadvacetihodinovém zákroku oddělit od sebe siamská dvojčátka Abigail a Micailu Bačinskijovi, která byla spojena hlavami. Devítiměsíční holčičky sdílely lebku, mozek a měkké tkáně! Lékaři se na operaci připravovali dlouhých deset měsíců.

Rodiče Lilija  Mirošniková a Anatolij Bačinskij před devíti měsíci přivítali na svět dvojčátka. Manželé již spolu vychovávali v americkém Sacramentu v Kalifornii tři syny a těšili se na příchod holčiček. Ovšem dvojčátka, která dostala jméno Abigail a Micaila, se narodila se srostlými hlavami.

Siamská dvojčátka srostlá hlavami jsou extrémně vzácná. Ve Spojených státech se tento typ dvojčat vyskytuje u 10 až 20 z milionu porodů a jen málo případů má šťastný konec. To byla ale naštěstí případ dvojčátek Abigail a Micaily. Holčičky měly velké štěstí, podle statistik se přibližně 40 procent dvojčátek narodí mrtvých a zhruba 33 procent zemře po narození.

Sestřičky Abigail a  Micailu, které k sobě byla srostlé zadní částí hlavy a sdílely lebku, mozky a měkké tkáně, se lékařům podařilo zachránit. „Spojená dvojčátka jsou sama o sobě vzácná a mít je spojené hlavami je ještě vzácnější,“ uvedl pro britský deník Daily Mail plastický lékař Granger Wong.

Lékaři se připravovali na operaci dlouhých deset měsíců. Operaci cvičili na 3D modelech, aby byli připraveni na různé scénáře, které by mohly během operace nastat, jako například zhroucení plic. „Naplánovali jsme každý krok. Všechno se musí stát včas, správným způsobem, všichni musí být připraveni,“ uvedl neurochirurg Michael Edwards.

Jakmile dvojčátka oslavila devět měsíců, lékaři rozhodli, že je načase, aby operace byla provedena. Wong uvedl, že věk dítěte v případě této operace hraje důležitou roli. „Chceme, aby byli dost staré, aby zvládly takovou operaci, ale dost mladé, aby nezmeškaly vývojové milníky,“ zdůvodnil rozhodnutí, proč došlo k separaci dvojčat v devíti měsících, Wong.

Náročné operace se zúčastnilo třicet zdravotníků včetně neurochirurgů, sestřiček, anesteziologů, pediatrů a plastických chirurgů. Operace začala brzy ráno třiadvacátého října a trvala do druhého dne. Tým byl rozdělen do dvou barev a to fialové a oranžové. Tým fialové barvy se staral o Micaelu a tým oranžové barvy o Abigal.

„Jeden tým se stará o jedno dítě a druhý o druhé. Pokud tedy dojde ke zhoršení jednoho dítěte, druhý tým nepomůže. Nadále je tu koordinátor či dozorce, který řídí oba dva týmy, což jsem byl já, “ přiblížil situaci na sále lékař Rajvinder Dhamrait. Operace dopadla dobře a děvčátka se podařilo lékařům oddělit. Holčičky zůstanou několik dalších měsíců pod dohledem lékařů a budou se zotavovat z operace. „Abigail a Micaela si vedou dobře a zotavují se na naší pediatrické jednotce intenzivní péče,“ uvedla nemocnice US Davis Children´s Hospital na Facebooku.  

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud