Místo, aby se radovala z vnoučat, zabíjí dny po ulicích. Protloukat se životem jí pomáhá organizace Elim Vsetín, jejíž činnosti se Blesk věnuje v projektu Srdce pro vás po celý srpen. Paní Zdena pravidelně navštěvuje Denní centrum Elim. „Chodím sem každý den. Vařím si kafe, nebo si vyperu prádlo, popovídám si tu s chlapci,“ říká žena.

„Můžu si tady třeba i vyprat. Mám všechno, co potřebuji,“ říká Zdena Vařáková.
Autor: Martin Sekanina

Bez manžela

Její život dostal první krutou ránu před sedmadvaceti lety, kdy měl její manžel (†39) smrtelnou nehodu. I bez něj vychovala dvojčata – syna a dceru. Proč ale skončila bez domova? „Dceři jsem přenechala byt a pak jsem šla na ulici,“ tvrdí bez bližších podrobností seniorka. Přístřeší našla díky kamarádovi, který jí přenechal garáž. „Nepotřeboval ji, tak mi řekl, ať tam bydlím. Mám tam pohovku, vařič, stolek a dvě židle. Víc nepotřebuji,“ říká smířeně Zdena Vařáková.

Sekretářka ředitele Zbrojovky

Přitom by mohla žít normální život. „Vždyť já jsem dělala sekretářku řediteli Zbrojovky. Teď už jsem ale v důchodu,“ uvádí a tvrdí, že nemá ani špatný důchod. Jenže peníze prý raději utratí za něco jiného, než aby někde platila vysoký nájem. „Nemám si na co stěžovat. V létě je teplo a v zimě si vezmu dvě peřiny a uvařím si třeba teplý čaj,“ krčí rameny. Občas prý navštíví syna. „Je to podnikatel, milionář. Ale nechci u něj být. Bydlí daleko a já chci být ve Vsetíně,“ vysvětluje.

Rodina pochází z Vařákových Pasek

I když patří do komunity vsetínských bezdomovců, o peníze v její rodině prý nebyla nouze. „Pocházím z Vařákových Pasek. Patřilo to tam mojí babičce,“ tvrdí Zdena Vařáková. Vařákovy Paseky je dnes již zaniklá samota na Vsetínsku, která byla osídlena v polovině 19. století. Na konci druhé světové války, 2. května 1945, byla vypálena. Zbyly zde dva domy, avšak od roku 1950 v nich již nikdo nežil. Poslední ze zdejších chalup byla v roce 1961 zbořena.

Ve Vsetíně se pohybuje řada bezdomovců. Každý má svůj příběh…
Autor: M. Sekanina, Elim Vsetín

Co všechno Elim Vsetín nabízí?

Azylový dům Elim (azylové domy)

Noclehárna Elim (noclehárny)

Noclehárna Rožnov (noclehárny)

Terénní práce Elim (terénní programy)

Sociální rehabilitace Elim (sociální rehabilitace)

Denní centrum Elim (nízkoprahová denní centra)

Denní centrum Rožnov (nízkoprahová denní centra)

Pomáhají už 30 let

Práce s osobami bez přístřeší má ve společnosti Elim Vsetín dlouholetou tradici. Začala 1. května 1992 otevřením azylového domu pro muže ve Vsetíně. Postupem času se služba péče o potřebné rozšiřovala o další stupně tak, aby byla co nejblíže široké škále osob bez přístřeší.

Přiložte ruku k dílu…

Aby mohla organizace pomáhat, potřebuje na svoji činnost každý rok 18 milionů korun. Část pokryjí dotace, část si musí lidé z Elimu sehnat sami. Pomoci můžete i vy! 

Kontakt: Název organizace: Elim Vsetín, o. p. s.

Adresa: Horní Jasenka 119, Vsetín IČ: 019 55 144

Telefon: 720 736 720

Mail: miroslav.ildza@elimvsetin.cz

Web: www.elimvsetin.cz

 

Video
délka: 00:59.97
Video se připravuje ...

Z bezdomovce modelem TikTok

Fotogalerie
7 fotografií