Pátek 23. říjen 2020
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Oblačno 17°C

Nejsi panna? Čeká tě smrt! Ženy v Afghánistánu protiprávně nutí k testům panenství

ilustrační foto  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: ČTK - 
16. října 2020
08:29

Afghánské ženy stále musí nedobrovolně podstupovat takzvané testy panenství. Zákon v muslimské zemi už dva roky vyžaduje souhlas ženy s touto procedurou anebo soudní příkaz. V případě, že má žena protrženou panenskou blánu, může jí hrozit i smrt!

Afghánská nezávislá komise pro lidská práva (AIHRC) vyzpovídala 129 žen napříč Afghánistánem a zjistila, že u 92 procent z nich zdravotníci provedli testy panenství bez souhlasu nebo soudního příkazu. "Afghánské ženy byly vždy oběťmi násilí, často se s nimi zacházelo zle kvůli zločinům, které spáchali muži. Nedobrovolná gynekologická vyšetření jsou jedním z příkladů násilí páchaného na Afghánkách, které narušuje jejich lidskou důstojnost, ponižuje je a uráží," prohlásila předsedkyně komise Šahrazád Akbarová.

Součástí testu je lékařské vyšetření, jehož cílem je zjistit, jestli má žena neporušenou panenskou blánu. OSN proceduru označuje za bolestivou, ponižující a traumatickou. AIHRC a další mezinárodní organizace jako Světová zdravotnická organizace (WHO) volají po úplném zrušení těchto praktik.

Zdravotníci navíc upozorňují, že testy neprokazují, zda dívka nebo žena měla sex, jelikož panenskou blánu si mohla protrhnout při fyzické aktivitě nebo při použití tamponu. Některé dívky se bez ní i rodí.

V konzervativní afghánské společnosti se očekává, že ženy a dívky zůstanou pannami až do svatby. Pokud měly předmanželský sex, hrozí jim veřejné zostuzení, vězení a mohou se stát i obětí takzvaného zabití ze cti, popsal už dříve server BBC.

Afghánistán není jedinou zemí, která se k testování panenství stále uchyluje, například v Indonésii musí podobný test kvůli "morálním důvodům" podstoupit ženy, které se hlásí do služby k policii. V Iráku až do roku 2016 prováděli Kurdové obdobné testy u Jezídek, které unesl Islámský stát, dodala Thomson Reuters Foundation.

Milan Šmid ( 16. října 2020 13:02 )

TAK TO LITUJI DIVKY ZE ZÁPADU CO BUDOU DĚLAT ASI ZA DESET LET AŽ BUDOU VLÁDNOUT MUSLIMOVÉ V NĚMEC­KU,FRAN­CII,I­TALII ATD

Picsaba ( 16. října 2020 10:08 )

Co se havlisti, kavárna a jiné svoloč stará o Afghánistán ? To je jiná kultura, jiné zvyklosti, jiný stupeň vývoje. Nebo zase připravují půdu pro příjem afghánských pobíračů dávek ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud