Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Jirka potřebuje transplantaci kostní dřeně: Hledat dárce mu pomáhá i Tomáš Klus

Autor: rc - 
19. července 2020
05:30

Obyčejná prohlídka u obvodního lékaře změnila život vzhůru nohama malému Jirkovi D. Chlapci byla diagnostikována pancytopenie – aplastická anémie, při níž dochází k poklesu krevních buněk. Jirkovi nepracuje dobře kostní dřeň, a proto potřebuje vhodného dárce. Nicméně kvůli pandemii koronaviru počet dárců klesl.

Ještě před pár měsíci se Jirka D. scházel se svými kamarády a řešil obyčejné klukovské věci jeho věku. Pak však přišla běžná prohlídka u obvodního lékaře a jeho život se od základů změnil. Jirkovi, který chodí do 5. třídy, byla diagnostikována pancytopenie – aplastická anémie. „Pancytopenie je stav, kdy je v krvi snížené množství všech druhů krevních elementů. Jinými slovy Jirkovi nepracuje kostní dřeň, netvoří se mu krevní destičky a krvinky,“ vysvětluje v prohlášení nezisková organizace Alma Mater.  

Jirka nyní svádí největší boj ve svém životě. K uzdravení by mu mohl pomoci dárce kostní dřeně. Ovšem těch je teď v Česku málo. Pandemie koronaviru takřka ukončila nábor dárců do registru, který se nyní opět začíná rozjíždět. „V současné době se nenajde na každého čtvrtého pacienta vhodný dárce. Svým zápisem do registru zvýšíte pravděpodobnost, že pacient nalezne svého dárce,“ vyzývá Alma Mater s tím, že až 75 % dárců kostní dřeně není svázáno příbuzenskými svazky s pacientem, ale jedná se o dobrovolné dárce. V souvislosti s dárcovstvím kostní dřeně Alma Mater pořádá akci Na Dřeň, jejímž patronem je zpěvák Tomáš Klus.

Video  Jirka potřebuje transplantaci kostní dřeně: Hledat dárce mu pomáhá i Tomáš Klus!  - archiv Alma Mater
Video se připravuje ...

frantacizek ( 19. července 2020 12:39 )

18-35 let dárci.

frantacizek ( 19. července 2020 08:22 )

ta korona je šílená, zasahuje úplně do všech oblastí..Snad se podaří najít včas. Pište o tom, aby lidé šli darovat, je to myslím do určitého věku navíc, bohužel..

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud