Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 19°C

Otevřené hranice se Slováky mají háček: Lucka a další studenti mají smůlu, za rodinou jen po karanténě

Autor: ČTK, dce - 
28. května 2020
10:23

Ačkoli Slovensko od středy zvolnilo podmínky přechodu svých hranic, Slovákům dlouhodobě pobývajícím v České republice návrat domů na 48 hodin neulehčilo. Aspoň takovou zkušenost mají studenti žijící v Olomouci, kteří chtěli po několika měsících alespoň na krátkou dobu navštívit své rodiny. Ti, kteří nemají v České republice trvalé či přechodné bydliště, by totiž po návratu domů museli do čtrnáctidenní karantény. Na problém narazila například Lucia Brisudová, která již šest let žije v Olomouci. Své rodiče neviděla téměř tři měsíce.

Doktorandka přírodovědecké fakulty chtěla uvolnění podmínek pro přechod hranic využít v pátek večer. Návrat do ČR plánovala v neděli odpoledne. „Narazila jsem však na problém, že pokud nemám přechodný nebo trvalý pobyt v České republice, nemám právo tuto výjimku na 48 hodin využít. Musela bych být dva týdny v karanténě právě proto, že tady nemám přechodný nebo trvalý pobyt,“ řekla Lucia Brisudová s tím, že informace jí potvrdili na slovenské covid lince.

Potíže s krátkodobým návratem domů měla nejen ona, ale i řada dalších jejích slovenských přátel. Týká se to především studentů, jen na Univerzitě Palackého jich studuje přes 2000. „Můžeme se vrátit pouze tehdy, pokud bychom byli dva týdny v karanténě. Po návratu bych se zase nemohla vrátit natrvalo do České republiky, ale jen na dva dny,“ doplnila. Paradoxem je, že pokud by na Slovensko jela se svým českým přítelem, on by po vyplnění formalit mohl bez potíží za hranicemi 48 hodin pobýt a neměl by problém ani po návratu. „Já na to zatím právo nemám,“ podotkla.

Doktorandka žije v České republice šest let. Dosud si přechodný pobyt nezařizovala, nebylo to totiž žádnou překážkou i vzhledem k členství obou zemí v Evropské unii. Podle ministerstva vnitra potvrzení o přechodném pobytu není podmínkou pobytu občana EU na území ČR, je proto ponecháno na jeho vůli, zda o vydání tohoto potvrzení požádá, či nikoliv.

Lucia Brisudová žije v bytě s nájemní smlouvou, v Olomouci platí například i komunální odpad. Východiskem z této situace je podle ní počkat na úplné uvolnění přechodu hranic nebo si vyřešit přechodný pobyt. „Začala jsem ho řešit až v této kritické situaci, ale zatím se mi nepodařilo všechno vyřídit. Bude pro mě zřejmě rychlejší počkat na otevření hranic pro všechny,“ doplnila s tím, že systém není doladěný.

Volnější režim při překračování hranic, při kterém však musejí zájemci prokázat délku pobytu, platí od středy mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem. Hranice byly dosud uzavřeny kvůli přísným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru. Obyvatelé Česka, Slovenska a Maďarska mohou ode dneška mezi těmito státy cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény. Podmínkou ale je, že se zpět do své země vrátí do 48 hodin.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi