Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Babišova slova zatím neberou vážně: Adámkovi s SMA chtějí pomoci sportovní výzvou

Autor: chal - 
28. dubna 2020
13:14

Premiér Andrej Babiš se v neděli na sociálních sítích nechal slyšet, že pojišťovny uhradí lék na spinální svalovou atrofii (SMA), kterou trpí malí chlapci Maxík, Oliverek a Adámek. Pro rodiny by šlo o velkou pomoc, léčba totiž stojí se vším všudy kolem 60 milionů korun. Zatím ale není nic jisté, a tak veřejné sbírky na podporu rodin běží dál. Běží i podporovatelé Adámka, kteří vybírají peníze i díky iniciativě Kilometry pro Adámka.

Slibovaná pomoc pojišťoven je pro rodiny nemocných chlapců zatím velká neznámá, slova Andreje Babiše byla přijata různě. Tatínek Maxíka dokonce nedělní oznámení předsedy vlády označil za populistické gesto.

Oliverkovi rodiče mají zase obavu, že jejich pojišťovny se věc netýká. Navíc nemají dost informací. „Musíme počkat na oficiální vyjádření, do té doby jde jen o super slib,“ vysvětlili.

Maxík už peníze potřebné k zahájení léčby získal, Oliverkovi zbývá sehnat už „jen“ několik milionů korun. Adámek je k dosažení cíle ze všech chlapců nejdál. V pondělí 27. dubna měl na transparentním účtu téměř 11 milionů korun.

Pomoc pojišťovny by jeho rodiče rozhodně uvítali. „Všichni z toho máme velkou radost. Tak doufáme, že se to nakonec povede,“ uvedli na facebookové stránce Adámkova cesta. Jenže stejně jako Oliverkova rodina ví, že brod je ještě daleko.

Veřejná sbírka pro Adámka proto běží dál. Nemocnému chlapci se lidé snaží pomoct, jak to jen jde. Úspěch slaví například iniciativa Kilometry pro Adámka, do výzvy se může zapojit každý, kdo běhá, chodí nebo jezdí na kole.

Stačí poslat na Adámkův transparentní účet 150 korun jako startovné a do poznámky napsat Kilometry pro Adámka. Virtuální závod pak může začít. Více informací k výzvě je na facebookové stránce iniciativy.

Maxík, Oliverek a Adámek se narodili se vzácným onemocněním SMA (spinální svalová atrofie), tedy chorobou, která u člověka způsobuje úbytek svalstva. V posledních fázích člověk není schopný ani jíst nebo dýchat.

Dnes už na SMA naštěstí existuje lék, který by vyhlídky všech tří chlapců dokázal radikálně zlepšit. Aby ale revoluční genová terapie vůbec mohla začít, rodiny dětí musí vybrat kolem 60 milionů, aby lék Zongelsma vůbec mohly pořídit. Léčba navíc musí být zahájena před druhým rokem života dítěte.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa