Smutná slova těžce nemocné Katky (9): Za léky půjdu pěšky až do Česka!

Autor: shp - 
23. února 2020
15:09

Devítiletá Katka ze Slovenska je pěkné a usměvavé děvčátko. Osud však k dívence nebyl přívětivý. Žačka třetí třídy trpí nevyléčitelnou genetickou nemocí, která postihuje všechny orgány. Když se holčička dozvěděla, že jsou léky, které potřebuje na svou léčbu, dostání v Česku, prohlásila, že se za nimi vydá klidně pěšky.

Největší potíže jí dělají plíce, v nichž se stále vytváří hleny. Ty jí trápí dennodenně. Katka už dokonce několikrát bojovala o život. Osud dívenky byl dramatický už od samotného narození. „První, velmi složitou operaci, absolvovala hned po porodu, měla překroucené střevo,“ začala smutné vyprávění pro web Pluska.sk maminka Katarína (41).

Poté, co se ze zákroku, který by dal zabrat i dospělému, vzpamatovala, přišla další rána. Katce zjistili genetickou chorobu. Domů se děvčátko podívalo až tři měsíce po narození. „Když nám chorobu oznámili, bylo to opravdu těžké. Nedalo se však nic dělat, museli jsme se s tím naučit žít,“ řekla Katarína.

Každoročně leží v nemocnici

S manželem Romanem (44) si společně řekli, že kvůli Katce musí být oba dva silní. „Každý rok několik měsíců stráví v nemocnici anebo doma. V jeden den může být v pořádku, druhý den už může být hospitalizovaná,,“ vysvětlila máma závažnost dceřina stavu. I obyčejná nemoc je pro Katku nebezpečná.

Katka vstává už o páté, aby před odchodem do školy stihla dvě inhalace. Jedna jí pomáhá s rozpuštěním hlenů, další jsou antibiotika, která má nasazená odmalička. Inhalovat musí i večer a před každým jídlem bere léky na zředění žluči,“ vysvětlila Katarína. Její dcera potřebuje i vitamíny a vysoce kalorickou stravu.

Chipsy jsou pro ni dobré

Chránit dítě je potřeba i před nachlazením. Nebezpečná je návštěva koupaliště i obyčejná jízda v hromadné dopravě. „Paradoxně dobré jsou pro ni všechna nezdravá jídla jako například chipsy,“ prozradila máma. Katka si ráda hraje s panenkami a jezdí na kole. „Chtěla by i lyžovat, ale to už je pro ni nebezpečné,“ říká smutně Katarína.

S její chorobou by jí mohly pomoci léky, které však nejsou na Slovensku ještě kategorizované. „Když jsem Kaťušce řekla, že jsou dostupné v Česku, které je jen pár kilometrů od nás, s pláčem mě prosila, abychom se odstěhovaly. Řekla, že tam půjde i pěšky,“ rozplakala se ztrápená žena. Dcera by potřebovala inhalátor Simeox.

Drahý inhalátor

Ten rozvibruje hleny v Katčiných plicích, a tak je potom bude moc vykašlat. Stojí však 7000 eur a slovenské pojišťovny ho neproplácejí,“ povzdychla si máma. Léčba je celkově velmi drahá a náročná. Zoufalá Katarína proto o pomoc požádala nejenom rodinu, kamarády ale i neznámé lidi.

janapi ( 23. února 2020 22:09 )

Ono je to trošku jinak: ..... léky, které však nejsou na Slovensku ještě kategorizované. ......ale jinak máte asi pravdu

XYZ3 ( 23. února 2020 18:51 )

Tak to bude asi cystická fibróza

wp2t ( 23. února 2020 17:04 )

To není možné, že na Slovensku, které je v čele multikulturního hnutí celé Evropy díky Čaputové, není něco k sehnání. To byl přece vždycky problém jen komunistického bloku, že něco nebylo, teď máme kapitalismus-multikulturalismus a pulty jsou přeplněné. Jo a holčičko, sorry, je mi tě líto, ale já bych ti to naše neprodal. Protože by se mohla objevit nějaká česká holčička, která by to potřebovala a my tady nemáme Čaputovou, ale máme Zemana s Babišem, tak by nás celá Evropa ignorovala a nikdo by nám nepomohl a my už ty flašky ani nestačíme chlastat, abychom měli ty víčka.

tomik007 ( 23. února 2020 16:46 )

Tady by mel pomoci slavny cekoslovensky ujo-chujo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud