Slzy táty a pes Doky! Nejdojemnější chvíle na Hradě: Padlý psovod Tomáš Procházka (†42) dostal Medaili za hrdinství!

Autor: VaB - 
28. října 2019
20:53

Prezident republiky Miloš Zeman (75) vyznamenal in memoriam zesnulého armádního psovoda Tomáše Procházku (†42), který tragicky zahynul při vojenské misi v Afghánistánu. 

Tomáš Procházka (†42) odletěl 28. srpna roku 2018 na svou čtvrtou misi, tentokrát do Afghánistánu. Špičkový kynolog, kterého měli kolegové velmi rádi, pomáhal elitní 601. skupině speciálních sil Armády České republiky. Návratu za rodinou se ale nedočkal.

Procházka zemřel na základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják v uniformě zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo a zasáhl právě Procházku. 

Zesnulý voják byl ministrem obrany Lubomírem Metnarem povýšen v roce 2018 in memoriam z hodnosti rotného do nejvyšší praporčické hodnosti štábního praporčíka. Zároveň mu udělil vysoké resortní vyznamenání Kříž obrany státu. 

V pondělí večer Procházkovi prezident republiky Miloš Zeman udělil in memoriam medaili Za hrdinství. Vyznamenání převzal jeho otec, kterého doprovodil psovod i Procházkův pes Doky. 

Procházka byl prvním kynologem, který byl zabit v boji v zahraniční misi. Do Afghánistánu ho doprovázeli německý ovčák Bred a právě belgický ovčák Doky. Doma choval belgické ovčáky, se kterými se úspěšně účastnil národních soutěží ve sportu mondioring. Psi v tomto sportu musí prokázat své kvality ve skocích, poslušnosti a obraně. 

Celý seznam vyznamenaných najdete ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Damir55 ( 29. října 2019 21:15 )

Ale jak je vidět prasata takový lidi nejen za naše prachy platí,ale ještě je oslavují...

vilda696 ( 29. října 2019 20:38 )

Jako okupant šel do cizí země zabíjet dobrovolně ,tak jakej hrdina?

Damir55 ( 29. října 2019 20:34 )

Vydělal a ať si ty prachy i metál užije

karlos107 ( 29. října 2019 20:22 )

Žoldák co jel za peníze zabíjet, dostal metál?? To už je opravdu v *** celá republika.

montevideo ( 29. října 2019 20:18 )

... a možná i vydělal. To se nedá odpustit, že?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud