Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

Rozpadá se mi tvář, naříká žena, které Pomahač transplantoval obličej: Zhyzdil ji zhrzený manžel

Autor: shp - 
25. září 2019
16:22

Před dvanácti lety se jí obrátil život vzhůru nohama. Její odloučený manžel, se kterým se rozváděla, ji napadl, zbil baseballovou pálkou a nakonec polil louhem. Američanka Carmen Tarletonová (51) utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a přišla o obličej. Život se ženě opět změnil v roce 2013, kdy jí český chirurg Bohdan Pomahač transplantoval novou tvář. Ta se nyní bohužel začala rozpadat.

Lékaři zjistili, že pod Carmeninou transplantovanou tváří se nachází poškozená tkáň. To naznačuje, že její odumírání bude pokračovat a žena nakonec nejspíš o transplantovaný obličej přijde. „Je tu ještě tolik nepoznaného a tolik nových věcí, které objevujeme,“ prohlásil světoznámý český chirurg Bohdan Pomahač podle Daily Mailu.

Nic netrvá věčně

Sám si je však moc dobře vědom toho, že nic netrvá věčně. „Není opravdu realistické doufat, že (transplantované) tváře vydrží celý pacientův život,“ dodal. Carmen však transplantace rozhodně nelituje. „Kvalita mého života byla tak nízká před transplantací tváře. Přála jsem si, aby vydržela 10 nebo 20 let? Samozřejmě, že přála,“ prohlásila.

Po zákroku se naučila hrát na piano a bendžo, napsala memoáry a mluvila s mnoha podpůrnými skupinami o svém životě. Shodila také devět kilo, když konečně začala chodit ven. Týdně se nachodila při procházkách 8 kilometrů. Nyní to vypadá, že bude potřebovat další transplantaci. Loni se přitom podobný případ odehrál ve Francii.

Na světě je 40 lidi s transplantovanou tváří

Tělo pacienta začalo 8 let po zákroku odmítat transplantovanou tvář. Musel mu proto být transplantován nový obličej. Operace se vydařila. Na světě je asi 40 lidí s transplantovanou tváří, 15 z toho v USA. Bývalý manžel Carmen dostal za brutální útok na ženy 30 let ve vězení. I když ji znetvořil, zlomit se mu ji nepodařilo.

villon ( 25. září 2019 22:17 )

Osum kyláků tejdně to je asi tak čtvrt hoďky walkingu deně, fakt nálož, tyve.

Paul Katzchen ( 25. září 2019 21:33 )

Obdivuji žaludky takovýchto specialistů, já bych na to neměl koule,odřezat obličej mrtvemu , to samé živému a pak to prohodit. Brrrr

Monikay ( 25. září 2019 17:02 )

už by nikdy neměl vylézt z vězení

Zobrazit celou diskusi
Další videa