Český vozíčkář zemřel vyčerpáním při cestě do Španělska! Urazil tisíce kilometrů, pouť ale nestihl dokončit

Autor: VaB - 
9. srpna 2019
16:44

Tragicky skončila pouť českého vozíčkáře Milana Langera (†60), který se vydal na 3500 km dlouhou cestu z Olomouce do španělského Santiaga de Compostela. Po několika měsících se u Milana projevily zdravotní problémy a skončil ve francouzské nemocnici. Tam na dehydrataci, vyčerpání a infekci bohužel zemřel.

Na dlouhou pouť vyrazil Milan Langer z Olomouce už na konci března tohoto roku. Na invalidním vozíku chtěl urazit se svými šesti přáteli cestu dlouhou téměř 3500 kilometrů. Po čtyřech měsících na cestě se však u Milana projevily zdravotní problémy a jeho pouť tak nečekaně skončila.

Cílem dvousetdenního putování Langera a jeho přátel mělo být pobřeží Atlantického oceánu nedaleko španělského Santiaga de Compostela, které bylo dříve považováno za konec světa. „Chci ukázat, že život i s těžkým fyzickým handicapem může být pestrý a bohatý. Jen musíme najít to správné tlačítko pro vypnutí telenovely v televizi a začít si ji psát sami svou fantazií. Nevymlouvat se. Pak už je jednoduché přiložit ruce k dílu,“ řekl v březnu novinářům Langer.

Po celou cestu do Španělska jej střídavě tlačili a tahali jeho přátelé, kteří na pěší výlet vyrazili bez doprovodného vozidla. Vše potřebné si nesli s sebou. Tělesný handicap podle Langera není ani tolik o omezení, je to spíš výzva. „Pokud mohu sloužit někomu jako inspirace, když má nějakou bolístku, že se mu něco v životě nedaří a on to přece dokáže, tak budu jedině rád. Je to přidaná hodnota k našemu putování,“ podotkl Langer, který byl upoután na vozíku kvůli svalové dystrofii.

Milan s přáteli urazil na vozíčku dva tisíce kilometrů. Poté skončil v nemocnici ve francouzské obci Decazeville. Lékaři řekli, že problémem je dehydratace a celkové vyčerpání organismu, které ještě komplikovala infekce. Jeho tělo tento nápor nezvládlo a bohužel zemřel. Úmrtí zakladatele spolku Trend vozíčkářů oznámili na facebookovém profilu organizátoři akce, která měla název Poutí k sobě.

„Už to, že vlastně na svém vozíku ujel 2/3 cesty a že to čtyři měsíce vydržel, tak si myslím, že to je velké hrdinství,“ komentovala událost rodinná přítelkyně Ivana Plíhalová. Milan Langer vystudoval filosofickou fakultu v Brně a od roku 1997 pracoval v sociálních službách jako vedoucí neziskové organizace Spolek Trend vozíčkářů Olomouc.  

„Je to den, kdy nás navždy opustil náš nejen spoluputovník, ale i kamarád Milan Langer. Asi se každý z vás ptá, jak, proč, co se stalo. Milan se narodil se svalovou dystrofií, která ho doprovázela 60 let. Bohužel mu nedovolila dokončit tuto pouť, ale věříme, že putuje s námi. Při odchodu z nemocnice jsem mu popřál Buen Camino (šťastnou pouť), a jak ho znám, tak vím, že to nevzdal,“ napsal na sociální síť Milanův spoluputovník Jozef Kivoň. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud