Dycky Chanov?! Obyvatelé ghetta si stěžují: Byli jsme tu jako v ZOO!

Autor: chal - 
18. června 2019
16:56

Úspěch seriálu Most! dal obyvatelům nechvalně proslulého sídliště Chanov naději. Ze dne na den mělo nejslavnější české ghetto obrovskou pozornost. Začali se do něj sjíždět lidé a chvíli se zdálo, že by publicita mohla tamním obyvatelům pomoct. Zájem široké veřejnosti i politiků ovšem odešel stejně rychle, jako se objevil.

Diváky seriál o osudech svérázných mosteckých postaviček naprosto pohltil. Mix vtipu, rasismu a předsudků k televizním obrazovkám pravidelně přilákal kolem milionu a půl diváků. První díl sledovalo 1,4 milionu lidí, sedmý díl pak 1,6 milionu.

A právě před odvysíláním posledního dílu se do Chanova, kde se odehrává část děje, sjela vážená delegace. Náměstkyně primátora Mostu Markéta Stará, poslanci, a dokonce i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD).

Podle obyvatel Chanova, kteří často žijí v naprosto nevyhovujících podmínkách, politici přijeli jen pro fotku. Stejně jako turisti, kteří se do Mostu začali z ničeho nic sjíždět po zhlédnutí stejnojmenného seriálu.

Paní Helena žije v Chanově od roku 1980. Pamatuje dokonce, kdy v domech fungovalo topení a tekla teplá voda. Že by se v Chanově něco mohlo změnit, si nemyslí. „O poslední víru jsem přišla po seriálu Most!, kdy se sem akorát všichni přijeli podívat jako do ZOO. Politici i turisti,“ řekla serveru iDnes.cz.

Paneláky jsou dál zdevastované a vyrabované. Nejezdí v nich výtahy, protože z nich zloději ukradli motory, nemají okna. Zmizelo z nich všechno, co šlo vzít a prodat. Chodbami se line nesnesitelný zápach, protože lidé močí na zem. Paní Helena v jednom ze zničených domů vychovává tři vnučky a postiženého syna.

Je v důchodu a má dvě přání. Jednak nové okno do obýváku, aby dovnitř netáhlo, a hlavně aby její vnučky nemusely žít ve stejných podmínkách jako ona sama. „Tady všichni fetujou, kradou, aby měli na drogy, a ničí baráky. Všechno, co jde prodat aspoň do sběru, kvůli fetu odvezou,“ popsala Helena.

Vnučka Dana (16) s babičkou souhlasí. „Učím se tady zahradnicí, chci potom najít byt a přestěhovat se. Tady je to peklo, jen grázlové, feťáci,“ potvrdila pro iDnes. Dana má naději na lepší budoucnost. V případě, že dokončí studium na učilišti, má jistotu práce pro technické služby.

Město Most plánuje chanovské paneláky postupně zbourat a postavit místo nich byty v kontejnerech po vzoru Vsetína. Politici se tak s neutěšenou situací sice snaží něco udělat, i toto řešení však vzbuzuje černé kontroverze. Dana a řada dalších dospívajících svou budoucnost vidí jinde.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud