Maminka Evička z Třebíče: Mozek má mrtvý, ale roste v ní dítě!

Ilustrační foto
Autor: dce - 
5. 6. 2019
11:31

Neuvěřitelně smutný osud potkal rodinu policisty Vojtěcha z Vysočiny. Jeho těhotná manželka Evička utrpěla vážnou mozkovou příhodu a i přes rychlou pomoc se ji nepodařilo zachránit. Skončila mozkově mrtvá. Miminko, které nosila, přežilo v pořádku, jenže je příliš malé, aby zvládlo život mimo matčino tělo. Lékaři Evičku udržují už měsíc na přístrojích, aby dítě vypiplali v bezpečí jejího lůna.

Policisté z Vysočiny vyhlásili veřejnou sbírku na podporu svému kolegovi kynologovi z Třebíče. Vojtěch v současné době prožívá patrně nejtěžší období v životě. Svůj příběh odvyprávěl na stránkách Nezávislého odborového svazu Policie České republiky úplně od začátku.

"S Evičkou jsem se seznámil na střední škole. Začali jsme spolu chodit a po pěti letech vztahu jsme se v roce 2014 stali manželi. První těhotenství přišlo po dvou letech od svatby. V průběhu těhotenství dostala Evička epileptický záchvat. Podstoupila několik vyšetření, při kterých jí zjistili arteriovenózní malformaci v mozku," popisuje Vojtěch. Jedná se o onemocnění mozku, kde v cévním systému chybí drobné kapiláry, a krev tak proudí z tepen rovnou do žil, které ale nedokáží odolávat velkému tlaku, často praskají a vzniká krvácení do mozku.

Evička miminko tehdy v pořádku odnosila a po komplikovaném porodu se narodil zdravý Matěj. Pro Vojtěchovu manželku to ale znamenalo zejména začátek léčby problému - podstoupila radiační terapii gama nožem a začala brát léky na epilepsii.

O dva roky později byla natolik v pořádku, že jí lékaři dovolili znovu otěhotnět. "Byla nadšená, protože si vždy přála mít velkou rodinu! Otěhotněla a společně jsme se těšili z rostoucího bříška," vypráví policista.

Před měsícem se ale vše pokazilo. Vojtěch se zrovna vrátil brzy ráno domů z noční služby, když si všiml, že malý Matěj v pokojíčku pláče. Věděl ale, že je u něj jeho manželka, a tak to neřešil. Klid ale netrval dlouho. "Najednou mi došlo, že ten pláč je nějaký jiný, tak jsem vyběhl po schodech do ložnice a uviděl jsem Evičku ležet v bezvědomí na zemi, Matěj stál celý uplakaný u ní, ale ona stále dýchala."

Vojtěch věděl, jak má postupovat, Evičku stabilizoval a čekal. Jenže žena se neprobírala, a tak zavolal záchranku. Ještě v sanitce se ale Evičce přitížilo a ona byla rovnou letecky transportována do Brna.

V poledne Vojtěchovi zazvonil telefon - lékařka, která jeho ženu ošetřovala, mu řekla jenom, že má přijet do nemocnice. "Zpráva, kterou mi sdělila, byla tou nejkrutější zprávou v mém životě – 'Evičce (ve 27 letech) praskla malformace, a způsobila tak masivní krvácení do mozku, že již při převozu sanitkou byla prakticky mozkově mrtvá - není a ani nebylo jí již pomoci…!'," vysvětluje Vojtěch.

Jenže Evička nebyla na nemocničním lůžku sama - v těle jí rostlo miminko. To celou situaci přežilo a je zdravé a životaschopné, ale zatím příliš malé, aby přežilo samo. "Ale jedna malinká naděje tu přeci jen je, a to udržovat Eviččino tělo na přístrojích a pokusit se o zázrak - udržet tak tělo do 24. týdne těhotenství, kdy jsou lékaři schopni miminko “vypiplat“… a tak je tomu vlastně dodnes - Evička je již měsíc udržována na přístrojích a děťátko je stále živé…," uzavřel Vojtěch.

Jeho kolegové proto prosí své kamarády, blízké i veřejnost, aby policistovi v těžké životní situaci finančně pomohli. Podporu mu můžete projevit i vy, a to na transparentním účtě: 4200555535/6800, s uvedením variabilního symbolu 326027. Sbírka bude ukončena 31. července. 

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Další videa