Srdcervoucí záběry z Malediv: Želva se vrátila naklást vajíčka na rodnou pláž, našla jen asfalt nové ranveje

Srdcervoucí záběry z Malediv: Želva se vrátila naklást vajíčka na rodnou pláž, našla jen asfalt nové ranveje
Autor: DH - 
13. dubna 2019
19:49

Tyhle snímky obletěly svět. Zobrazují zoufalou karetu obrovskou, která se po letech vrátí na pláž naklást vejce do písku. Na místě ale zjistí, že je zde jen holá ranvej nového letiště.

Na celé situaci je nejsmutnější skutečnost, že karety obrovské se intuitivně vracejí naklást svoje vajíčka na místa, kde se samotné vylíhly. Často se s pomocí neuvěřitelného orientačního smyslu plahočí mořem i několik let za účelem rozmnožení se.

Tato konkrétní kareta obrovská se vrátila na maledivský atol Noonu, který ale k její smůle v posledních letech kompletně renovuje, tedy spíše ho poupravuje ke své potřebě developerská společnost ze Spojených Arabských Emirátů. Postavila zde i nové letiště Maafaru, které slavnostně otevřela v srpnu loňského roku. A právě jeho ranvej zlikvidovala pláž, kde chtěla kareta naklást do písku vejce se svými potomky.

Společnost Abu Dhabi Fund Develepment navíc na atolu v budoucnu plánuje vystavět obří hotelový komplex. I přes tento fakt ale místní úřady uvádí, že se karety obrovské stále do tropického ráje vracejí. Tuto konkrétní želvu naštěstí zachránili zaměstnanci letiště a odnesli ji tam, kde mohla v klidu vejce naklást.

Karety obrovské jsou jedním z nejohroženějších druhů želv na světě. Jejich populace slábne především díky nadměrnému lovu těchto překrásných mořských živočichů, především pro jejich maso a také právě pro cenná vejce.

Kareta obrovská se vrátila na rodnou pláž. Byl tam však jen asfaltKareta obrovská se vrátila na rodnou pláž. Byl tam však jen asfalt | Twitter

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

vaber ( 14. dubna 2019 08:48 )

nejméně jedna globální kultura už byla kdysi zničena a tahle dnešní civilizace má před sebou jen tak třicet let života a pak se zhroutí, tvorové myslící způsobem dnešního člověka nemají na planetě co dělat

nemocna ( 14. dubna 2019 02:00 )

Lidstvo na této planetě je zkáza všeho jak přírody, rostlin, zvířat, vody i ovzduší, jak krásná planeta to byla než jí lidé začali ničit továrnami, bombami, kácení lesů, pralesů, chemických postřiků, silnice, dálnice, velké zbytečné stavby, znečištěné potoky, řeky i moře, vybíjení a týrání zvířat, množství odpadků, vyráběných zbytečných věcí co nejsou potřeba k životu, lidé si ničeho neváží, nechrání, myslí si že můžou vše, že jsou pány tvorstva, ale po jejich zásahu nebude na této planetě nic, už ted je jedovaté ozářené ovzduší, špinavé nepitné vody, chemické půdy, mizející lesy, přibývající pouště, sucho, vybíjení zvířat ve velkém, odpadků všude kam se člověk podívá, po vyhynutí lidstva bude mít dlouho co dělat planeta aby se znovu obnovila v tu krásnou, čistou přírodu a zvířat, chudák želva a určitě není jediná co se vrátila zpět kde se narodila a území je lidmi zničeno, nemyslíme na zvířata že oni tady byli dříve než my a mají právo tady žít podle svého na svém území, né jim ho ničit a zabíjet je

offline ( 13. dubna 2019 20:40 )

Naštěstí lidi za pár let končí, tak to snad karety vydrží a už budou mít klid. https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/599746/konec-civilizace-je-tu-rika-profesor-jeho-studii-s i-precetly-uz-stovky-tisic-lidi.html

zavsar ( 13. dubna 2019 20:30 )

Smutné...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud