Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Válečný veterán Hynek skončil po úrazu hlavy v kómatu: Znovu se učí mluvit a chodit

Autor: chal - 
11. března 2019
05:40

Jako profesionální voják se zúčastnil několika zahraničních misí, nejvážnější zranění v životě ale Hynka Vyšohlída čekalo až po ukončení aktivní vojenské služby v České republice. Na konci roku 2017 štábnímu rotmistrovi spadl při práci v lese na hlavu kus stromu. Hynek Vyšohlíd skončil po úrazu v kómatu a po probuzení se znovu učil chodit a mluvit. Jeho těžká situace se obrátila k lepšímu na začátku roku 2019 díky pomoci Nadačního fondu REGI Base, který podporuje členy bezpečnostních sborů v nouzi.

U české armády sloužil Hynek Vyšohlíd osm let. Mezi lety 1999 a 2007 působil u 43. výsadkového praporu v Chrudimi nebo u jednotek KFOR a zúčastnil se několika misí v zahraničí, mimo jiné v Iráku nebo Kuvajtu. Nasazení na blízkém východě přežil štábní rotmistr bez vážnější újmy na zdraví. Málem fatální zranění ho paradoxně čekalo v České republice deset let po skončení aktivní služby v armádě.

Válečný veterán v říjnu 2017 pomáhal kamarádovi v lese u severočeského Jiřetína pod Jedlovou, když na něj spadl kus stromu a způsobil mu velice vážné zranění hlavy. „Po převozu do nemocnice v Liberci jsem byl 12 dní v bezvědomí,“ řekl Hynek Vyšohlíd k úrazu, kvůli kterému bojoval o život. Zmrzačeného vojáka čekala série náročných operací, v půlce loňského prosince absolvoval svou zatím poslední.

„Po úrazu jsem se učil znovu chodit a mluvit. S tím se peru dodnes, i když se to postupně zlepšuje. Pravou půlku těla mám ale z velké části ochrnutou,“ popsal voják letos počátkem února, když se obrátil na Nadační fond REGI Base s žádostí o pomoc.

Veterán dojížděl několik týdnů na ambulantní rehabilitace do České Lípy a do Kladrub, kde mu podle jeho slov velice pomohli. „Chtěl jsem se do Kladrub vrátit, ale řekli mi, že další nárok bych měl až letos v září, což mi přijde dlouho. Docházím dvakrát týdně na rehabilitace v Rumburku a doma poctivě cvičím,“ vysvětlil Hynek, proč požádal o pomoc charitu. 

Nadační fond REGI Base zareagoval rychle. Zástupce fondu se s veteránem setkal už během února. Na začátku března pak nadace zprostředkovala vyšetření v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech, po kterém zakoupila a štábnímu rotmistrovi zapůjčila speciální pomůcky pro domácí rehabilitace v takzvané virtuální realitě.

„Jedná se o absolutní novinku v rehabilitaci, kdy pacient cvičí v domácím prostředí a je pod vzdáleným dohledem zkušeného fyzioterapeuta nebo rehabilitačního odborníka,“ vysvětlil zástupce nadačního fondu Hynek Čech. Hardware a software potřebný ke speciální rehabilitaci stál REGI Base celkem 108 tisíc korun.

„Pro distanční domácí terapii pomocí senzorů a softwaru byl nastaven trénink Rehacom na zlepšení činnosti mozku a Homebalance pro trénink stability a chůze,“ dodal.

„Nadační fond REGI Base zařízení Homebalance již úspěšně využil pro dalšího těžce zraněného klienta, hasiče Roberta Gyombiéra, který se díky cvičení postavil na nohy už po téměř deseti dnech,“ zmínil Hynek Čech velký úspěch nové technologie.

Nadační fond REGI Base od roku 2011 pomáhá válečným veteránům, policistům nebo hasičům v nouzi. Současným i bývalým členům bezpečnostních složek zajišťuje rehabilitační péči, pomáhá s výběrem osobních asistentů a hledá prostředky na rehabilitační pomůcky. REGI Base také vede osvětovou činnost, přednáškami a různými akcemi se snaží ve veřejnosti rozšířit povědomí o možnosti pomáhat potřebným.

Výdělky z takových akcí pak fond využívá pro jejich podporu. Část sumy, za kterou fond speciální pomůcky pořídil, tak byl zaplacen z výdělku charitativního střeleckého závodu REGI Base Shooting Challenge, který se uskutečnil v září. Transparentní účet nadačního fondu je 2900415315/2010.

V případě, že chtějí dárci přispět k nákupu vylepšení softwaru virtuální reality, který využívá Hynek Vyšohlíd, je třeba do poznámky napsat VIRTUÁLNÍ REALITA. Další možnost, jak pomoci, je poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS REGIBASE 90 na telefonní číslo 87777.