Pátrání po horolezci Marošovi skončilo: Ztratil se na Mont Blancu

Autor: shp - 
10. července 2018
11:47

Strach a obavy o jednoho z nejlepších slovenských horolezců Maroše Červienku (27) prožívají jeho přátelé a rodina. Odvážný muž si vybral pro výstup na horu Mont Blanc obávanou jižní stranu. Bohužel je už více jak týden nezvěstný a hrůza z toho, co se mu mohla stát, u jeho blízkých roste. Šance na záchranu jsou mizivé.

Předseda Slovenského horolezeckého spolku (JAMES) Igor Koller o smutné události informoval s tím, že šance na přežití je prakticky nulová. Záchranné a pátrací akce už totiž skončily.

Horolezec kromě toho, že propadl kouzlu vysokých hor a strmých skal, byl i dobrovolným horským záchranářem. Jeho civilním povoláním byly výškové a lezecké práce.

Všechny vydělané peníze investoval do lásky k horám a horolezectví. Našel ji už jako dítě v rodině, jeho otec Martin Červienka (54) je dlouholetý profesionální horský záchranář.

Proto se o vždy o syna bál, protože věděl, jak jsou hory nebezpečné. Maroš měl v plánu sólový výstup na Majorovu cestu na jižní stěně Mont Blancu. V neděli 1. července spolu s horskými průvodci vyjel z italské strany lanovkou Helbroner.

Odtamtud pokračoval do bivaku Fourche. Majorova cesta patří ke klasickým velkým výstupům na Mont Blanc, ale je objektivně nebezpečná kvůli pádu lavin. Proto ji chtěl absolvovat o noci z 1. na 2. července a sestoupit do Chamonix.

Tam však nepřišel a další den se rozběhla pátrací akce. Na přístupových cestách a ani ve stěně se však nenašly žádné stopy po slovenském horolezci. Pod cestou byly jenom spadlé laviny a seraky.

Pátrání přerušovalo nepříznivé počasí, když 4. července napadlo nad 3500 metrů n.m. 20 až 30 cm nového sněhu. Pátrání helikoptérami pokračovalo bez jakýchkoliv výsledků, a tak ho ukončili.

 „Maroš Červienka byl fantastický člověk, velký dobrák a introvert a právě pro tuto vlastnost v posledních letech požádal, aby nebyl oficiálně v reprezentačním družstvu, aby se nemuseli do jeho činnosti lidé navážet,“ řekl Novému Času Igor Koller.

Byl to skutečně jeden z našich největších talentů, který se tomu věnoval úplně naplno,“ pokračoval. „Co se přesně stalo, s jistotou nevím, podle mě udělal chybu, když se rozhodl pro sólo výstupy, které jsou mimořádně náročně. To může být důvod, proč se nevrátil,“ uzavřel Koller.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Sofia12 ( 10. července 2018 20:55 )

 Když o tom nic nevíš, tak příště radši nic nepiš...zjistit si, že existuje speciální pojištění na záchranu v horách není tak těžký.. Takže neboj, z Tvojí kapsičky to nejde. A psát o někom, o kom jsi do včerejška ani netušil, že existuje, hodnocení typu vyžírka a frajer, je dost ubohý...

xxxx666 ( 10. července 2018 14:00 )

Docela by mě zajímalo kdo to za tyhle dobrodruhy platí ty záchraný akce.Já si musím u zubaře zaplatit kdejakou kravinu nic mě nikdo neda zadarmo a tihle vyžírkové mají všechno grátis.Já bych to naůčtoval jejich rodinám,aby další po nich měli aspon představu jak dopadnou pokud si postaví hlavu a budou si dělat co chtějí,jelikož dodržet předpisy a nehrát frajera nic by se mu nestalo.Jako bych je viděl,ale to je dobrý to přece já dam nejsem *** a hups takhle to končí.

horalysa ( 10. července 2018 12:47 )

Dělal jsem Mont Blanc za krásného počasí klasicku cestou. Nebyla to hrůza, ale také nic pro posroutky. Adrenalinu jsem si užil až až. Výstup na Mont Banc není výstupen na Petřín. Jsem šťastný, že jsme se vrátili všichni zdrávi. Je to pár let pozpátku, ale dnes by mě tam nepřemluvil nikdo. Věk nezastavíš. Ten krásný zážitek mi stačil.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud