Nejsem šťastný. Chci umřít. Nejstarší australský vědec (104) podstoupí eutanazii

Autor: shp, ČTK - 
4. 5. 2018
12:54

Nejstarší australský vědec David Goodall (104) odletěl 1. třídou do Švýcarska, kde chce podstoupit asistovanou sebevraždu. Svému vnukovi již dal poslední sbohem a veřejně prohlásil: „Hluboce lituji, že jsem dosáhl takového věku.“

O Goodallovi se hodně mluvilo před pár lety, kdy mu bylo 102 let a jeho univerzita se jej pokoušela zbavit. Ani teď přitom netrpí žádnou nevyléčitelnou nemocí, ale kvalita jeho života se zhoršila. „Hluboce lituji, že jsem dosáhl takového věku. Nejsem šťastný. Chci umřít. Není to nijak zvlášť smutné,“ řekl televizi ABC začátkem dubna o svých posledních narozeninách Goodall, který je odborníkem na ekologii.

Je smutné, že se tomu (eutanazii) brání. Mám pocit, že tak starý člověk jako já by měl mít možnost využít všech svých občanských práv, včetně práva na asistovanou sebevraždu,“ dodal. Eutanazie je ve většině zemí světa nezákonná. Byla zakázaná i v celé Austrálii, dokud ji loni nepovolil jeden ze šesti australských států, a to Viktorie.

Profesor Goodall, který působí jako honorární vědecký pracovník na univerzitě v Perthu, se v roce 2016 ocitl na titulních stranách, když jej univerzita požádala, aby se vzdal svého místa. Argumentovala přitom riziky při dojíždění do školy. Tváří v tvář pobouření vědecké komunity, a to i ve světě, své rozhodnutí změnila. Goodall vydal desítky studií a až donedávna pokračoval ve spolupráci s různými ekologickými časopisy.

Goodall nasedl do letadla ve středu. „Bude mi dobře, až nastoupím do letadla,“ řekl 9 News. „Mám zde s sebou některé členy rodiny – jsou tu tři moji vnuci a dcera Karen. Je velmi pěkné, že tu jsou se mnou,“ dodal. Profesor stráví několik dní s rodinou ve Francii, odkud se později vydá do Švýcarska, kde má eutanazii podstoupit 10. května.

Doporučujeme
sores ( 4. května 2018 14:02 )

Chápu ho, co je do vysokého věku když už je stejně člověk poloviční mrtvola! Chodit nemohou,jsou upoutané na pojízdné křeslo, skoro neslyší a nevidí a vůbec neví která bije a jsou odkázáni na pomoc druhého. Také bych tu nechtěl být v jeho situaci.Navíc jeho generace je už dávno pod kytkama. A staří novému světu a lidem už nerozumí!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa