Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Unikátní operace v Česku: Pacientovi transplantovali srdce a játra najednou

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Archív: IKEM)
Autor: ČTK - 
29. srpna 2017
11:46

Pacienta ohrožovalo srdeční selhání a cirhóza jater jako jeho důsledek. Lékaři z IKEM proto museli přistoupit k radikálnímu řešení. V červnu devětapadesátiletému muži transplantovali zároveň srdce i játra od jednoho dárce. V Česku jde teprve o druhou takovou operaci. 

„Po důkladné rozvaze jsme se rozhodli, že i v případě možné oběhové nestability pacienta po transplantaci srdce provedeme vzápětí transplantaci jater,“ uvedl přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.

„Světová zkušenost je taková, že pokud je prokázána nestabilita funkce srdce před transplantací jater, tak zdravotnická zařízení již druhou transplantaci neprovádějí,“ doplnil přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Devětapadesátiletého pacienta operovali na začátku června, zákrok trval asi devět hodin. Podle Netuky byli lékaři připravení okamžitě připojit srdce na mimotělní oběh, oba orgány ale začaly ihned po transplantaci fungovat, takže to nebylo nutné.

Po operaci pacienta čekala speciální pooperační intenzivní péče. „Především se jednalo o zahájení imunosupresivní léčby podle speciálního dávkování. A abychom předešli možnému riziku infekce, preventivně jsme také pacientovi podávali antibiotika a antivirotika,“ uvedla přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM Eva Kieslichová. Pacient mohl být už po 60 hodinách odpojen od podpůrných přístrojů, jako je umělá ventilace, a po pěti dnech přeložen na oddělení transplantační JIP.

Vůbec poprvé se lékaři pokusili transplantovat zároveň srdce a játra už v roce 1984 v USA. Tehdy šestiletá dívka přežila osm let. V dalších letech šlo o jednotky, nyní jsou to v USA desítky ročně. Právě původ obou orgánů od jednoho dárce úspěšnost operace zvyšují.

Podle statistik evropského transplantačního programu Eurotransplant, který sdružuje Rakousko, Německo, Belgii, Chorvatsko, Maďarsko, Lucembursko, Nizozemsko a Slovinsko, loni byly v EU provedeny dvě – v Německu a ve Slovinsku. Transplantací kombinujících více orgánů bylo 221.

lunatic ( 29. srpna 2017 13:46 )

...Jehovových

lunatic ( 29. srpna 2017 13:43 )

Dotyčný si tímto způsobem důrazně řekl o vyloučení z řad Svědků Jahovových

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud