Nejstatečnější miminko Česka: Třetí transplantace už není možná!

Autor: Tomáš Koníček - 
11. 8. 2017
05:40

Před 10 měsíci byl Dominik (3) z Ostravy na druhé transplantaci kostní dřeně. Rodina doufá, že se povedla. V opačném případě by bylo hodně zle. Třetí transplantace už není možná. Chlapec onemocněl v šestém týdnu života vzácnou formou leukemie a je stále v ohrožení života.

Klučina strávil většinu svého krátkého života v nemocnici. Zákeřná nemoc krve, lymfoblastická leukemie, kterou v Česku onemocní asi tři až čtyři kojenci ročně, mu zakazuje běžný režim, jaký mají jeho vrstevníci. „Hlavně nesmí onemocnět. To bychom museli zpátky do nemocnice,“ řekla Blesku jeho maminka Nikol Němcová. Ohrozit ho může prakticky jakákoliv běžná viróza.

Minulý týden s chlapcem vyrazila do pražského Motola na kontrolu. „Vyjeli jsme z Ostravy v půl třetí ráno. Dominikovi vzali krev a pak jsme čekali čtyři hodiny na výsledky z laboratoře,“ popsala Nikol s tím, že se hned vrací zpátky do čtyři sta kilometrů vzdálené Ostravy. Musí jezdit autem, do hromadné dopravy chlapec nemůže. „Nesmí moc mezi lidi, ani mezi děti do školky, ani ke zvířatům,“ řekla Nikol, která nyní se synem dojíždí každé tři týdny.

Ve špitále si maminka chlapce vyslechla spíše dobré zprávy. „Výsledky bývají jako na houpačce. Teď se to zdá dobré,“ řekla. Největší obavy má z říjnové kontroly, kdy to bude rok od transplantace.

„Půjde o důležitou kontrolu kostní dřeně. Když bude čistá, tak to bude super. Když ne, tak ani nechci pomyslet, co by bylo,“ řekla Nikol a svůj strach hned vysvětlila. „Jde o Dominikovu druhou transplantaci. Třetí už nejde uskutečnit,“ řekla. Jak by pak chlapce doktoři léčili, to se vůbec neví. Větší klid bude mít rodina asi až dva roky po transplantaci.

30 léků za den

Dominik byl loni po druhé transplantaci 70 dní v kuse v nemocnici. Až na Vánoce ho pustili domů. Od té doby bral na třicet léků každý den, v poslední době se jejich počet snížil. „Má jich asi pět druhů po třech za den. Takže celkem patnáct,“ prozradila maminka s tím, že částečně něco hradí pojišťovna, rodina doplácí v řádu stovek korun.

Chlapec má různá omezení. „Je to hlavně kvůli imunitě. Má i obtíže s tlakem, na který má trojkombinaci léků. Je častěji unavený. Ujde necelých 100 metrů a bolí ho nožičky,“ popisuje maminka. Nemoc ho hodně limituje. „V základních věcech je dost pozadu. Ale je moc šikovný a snaží se učit,“ říká Nikol.

VIDEO: Lenička (10) trpí rakovinou. Lidé jí posílají pohledy z celé republiky, aby nemocné holčičce udělali radost.

Video  Leničku (10) zasypávají pohledy. Pomáhají v boji s rakovinou.  - Karel Janeček

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

DWEI ( 11. srpna 2017 10:13 )

Chudák malý! Dominikovi z celého srdce přeji ať je v pořádku a dožene vše, co mu zatím bylo odpíráno Jardatrek - smutné čtení. Též mi zemřela dcera na rakovinu, tak vím, co prožíváte Hrůza! Chodit ke hrobu vlastního dítěte!

Jardatrek ( 11. srpna 2017 07:17 )

 Držím rodině a Dominikovi všechny palce ať to dobře dopadne! Vím až moc dobře co je to za hrůzu, nám zemřela Dcera v 15.letech, měla nádor na mozku 😢. Nádor ji diagnostikovali když měla půl roku. V následujících třech letech jsme prodělal martirium chemoterapii, ozařování a experimentální medikamentalní léčby 😢. Nádor se zmenšil a zdálo se ze odumřel. Po 12.letech jsme mysleli že je to definitivně pryč ale nebylo... Předloni náhle zkolabovala ve škole a všechna hrůza byla zpět a ještě horší 😢😢😢. Nedovede si představit tu hrůzu když vám doktor řekne že se nedá nic dělat 😢

Zobrazit celou diskusi
Další videa