Tátu jim zabila povodeň!

Autor: Monika Rubešková, hto - 
11. srpna 2010
05:00

Dny nepopsatelného smutku prožívá Tereza Voříšková (34) z Prahy. V chalupě v Lindavě na Českolipsku si chtěla s dětmi a manželem užít hezkou dovolenou. Jenže průtrž mračen a povodně život mladé rodiny navždy přervaly.

Manžel Tomáš (†34) v sobotu zemřel. Utopil se! Byl první obětí povodní. Tříletá Lucinka a půlroční Davídek svého tátu už nikdy neuvidí...

Vytrvalé deště proměnily malý potůček, který obcí protéká, v běsnící živel. „Bylo to všechno tak hrozně rychlé a nečekané. V sobotu v 11 hodin byla zaplavená celá zahrada, o třicet minut později jsme se už museli evakuovat, chlapi se brodili v domku po pás ve vodě,“ vzpomíná Tereza na chvíle hrůzy a pokračuje: „Manžel pomáhal v chalupě pod námi. To bylo naposledy, co jsem ho viděla. Pak přišli policisté.“ Ti rodině sdělili, že muže vylovili z vody hasiči a že ho odvezla sanitka. „Když jsem chtěla vědět, jak to s ním vypadá, dali mi na záchrance číslo na lékaře. To jsem už tušila, že je to špatné,“ líčí mladá vdova. Bohužel měla pravdu. Manžel Tomáš zemřel.

Nikdo nevěděl, co se stalo

Plány a život mladé rodiny byly náhle v troskách! Navíc nikdo nevěděl, co se vlastně Tomášovi stalo. „Dozvěděli jsme se to až z vašich novin,“ říká zarmoucený Terezin nevlastní otec Jan Bouček a dodává: „Další rána přišla při jednání s úřady. Ministr Drábek avizoval okamžitou mimořádnou pomoc. Dcera je na mateřské, vydělával Tomáš. Na sociálce jí ale odmítli cokoliv dát s tím, že se pomoc vztahuje jen na materiální škody, nikoliv úmrtí.“

Úspory rodiny padly na koupi bytu, který splácí. „Je to tragédie, která otřásla celou naší rodinou, potřebujeme pomoci. Dcera musí platit nájem, úvěr, živit děti. Kdyby byl Tomáš živý, pomoc by dostal, když je mrtvý, nedostane nikdo nic,“ podotýká otčím. Místo bezstarostné dovolené, výletů a rodinného štěstí zařizuje Tereza pohřeb milovaného muže. „Nevím, co bude dál, jsem na pokraji sil...“ říká se slzami v očích.

Pomoc po tragické smrti? Žádná!

Mimořádná okamžitá pomoc, o kterou se žádá, jestliže jste postiženi živelnou pohromou, je vyplácena jen v momentě hmotné nouze. V případě smrti není nárok. „Slouží jako materiální pomoc, netýká se případů úmrtí,“ potvrdila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Tereza Voříšková má nárok jen na vdovský a sirotčí důchod. Jejich vyřízení ale může trvat měsíce, zvlášť když odplavaly třeba cenné doklady.

„Pokud by doba posuzování žádosti byla neúměrně dlouhá, může žadatelka požádat o vyplacení zálohy,“ slibuje Plívová a dodává: „Věřím také, že pokud uvede, za jakých tragických okolností ovdověla, bude k tomuto případu přistupováno jako k urgentnímu.“ Jednorázově si může mladá vdova zažádat i o příspěvek na pohřeb ve výši pět tisíc. „Tomášův pohřeb nás bude stát přes čtyřicet tisíc,“ uvedl Terezin otčím Jan Bouček.

Pokud chcete finančně pomoci rodině Voříškových, napište na email tip@blesk.cz.

Další videa
Články odjinud