Kontrolor ze Smolenska lhal při výpovědi!

Polské letadlo spadlo v ruském Smolensku 10. dubna. Při katastrofě zemřelo 96 lidí.
Autor: Fakt.pl, rvs - 
28. června 2010
10:33

Poláci jsou v šoku. Dokumenty, které polským vyšetřovatelům konečně předala ruská strana obsahují i dvě výpovědi jednoho z kontrolorů ze Smolenska. Přestože obě pocházejí ze stejného dne, v každé kontrolor tvrdí něco úplně jiného. Je tedy jasné, že minimálně v jedné lhal!

Jak vyplývá z protokolu, asistent  řízení letového provozu Viktor Anatoliewicz Ryzenko byl v jednom dni vyslýchán dvěma ruskými vyšetřovateli. Jednou Ryzenko tvrdil, že polské letadlo viděl monitoru až na poslední chvíli, těsně předtím, než polští piloti požádali kontrolní věž o povolení k dokončení přistání. V druhé výpovědi ale kontrolor uvedl, že blížící se polské vládní letadlo viděl již 1,5 kilometru od letiště!

Toto je kontrolní věž, ze které rusové navigovali polské vládní letadlo. Skandály ale nekončí...Toto je kontrolní věž, ze které rusové navigovali polské vládní letadlo. Skandály ale nekončí... | Fakt.pl

Polská strana požádala ruské vyšetřovatele, aby skandální nesrovnalost v předaných protokolech vysvětlili. Odpovědi se ale zatím nedočkali. Lži ve výpovědi kontrolora zdaleka nejsou první skandál, který vyšel při vyšetřování letecké tragédie ve Smolensku nejevo.

Jak se již dříve zjistilo, kontroloři si vymýšleli údaje o počasí a místo kontrolní věže navigovali ze sešlé maskáčové boudy. Těsně po pádu letadla se navíc na místo neštěstí seběhli místní obyvatelé, kteří obětem kradli, na co přišli – kreditní karty i osobní věci. Z krádeže byli usvědčeni dokonce i příslušníci ruské elitní policejní jednotky OMON.

Zdroj: Fakt.pl

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

momo01 ( 28. června 2010 13:22 )

I kdyz letadlo pred pristanim snizi rychlost na dejmetomu 280 km/h, tak 1.5 km zvladne tak zhruba za 20 sekund. O cem to tady Blesk pise??! Osobne neverim, ze to letadlo vubec spadlo. Vypada to spis jako 11/9, t.j. insider-job.Klidne si dovedu predstavit, ze Kaczinski nekde maka na Sibiri v nejakem ruskem Guantanamu... A pral bych si, aby tam mohl hrat karty s Vondrou, Schwarzenbergem, Klvanou, Topolankem...

e.44 ( 28. června 2010 12:48 )

rychlosti letadla je " na poslední chvíli" stejné, jako "1,5 km od letiště". Tak co chtěj Poláci řešit? Pokud tedy ten "problém" nevzniknul jenom v Blesku.

vseznaleksenior ( 28. června 2010 12:09 )

dispečer na letišti musí něco umět. Pokud by to byl opravdu voják zákl. služby, musel by být dispečerem v civilu. Článek zveřejnuje vskutku trapné voloviny. Jinde bylo zveřejněno že disopečer neuměl polsky a polák rusky..No a hlavně že ty Poláky posílal jinam...Jo jo tak to vypadá když politici rozumí všemu/ radí pilotovi/...

vseznaleksenior ( 28. června 2010 12:06 )

nepřesnou výpovědí a úmyslnou lží..

vseznaleksenior ( 28. června 2010 12:05 )

by si měl dát v hlavě dohromady, jestli toho půdruhého kilometru a spatřit letadlo na poslední chvíli se nějak diametrálně rozchází. V celkové koncepci letu bylo asi hodněchyb. Letadlo se navádí podle přístrojů, vizuální kontrola je možná za slunečního počasí a perfektnívifitelnost. Situace na letišti připomíná stupen viditelnosti ifr

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud