Svědek o zatčení Jiřikovského: Na střechu prchal i s dětmi. V poutech ho převezli do Brna
Dramatický zásah policie ve čtvrtek v noci u bitcoinového »šmelináře« Tomáše Jiřikovského natočil jeden ze sousedů. Na záběrech, které má Česká televize k dispozici, je vidět, jak se muž schovává na střeše svého rodinného domu, zatímco policie mu je v patách. Jiřikovský je ústřední postavou bitcoinové kauzy, která stála křeslo ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Bál se přitom, že po něm jde někdo jiný... Jiřikovského dnes policie přivezla v poutech do Brna do pobočky NCOZ.
Policisté přivezli Tomáše Jiřikovského zadrženého kvůli bitcoinové kauze dnes před 16:00 v poutech na brněnský Obilní trh, kde sídlí regionální pobočka Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). S novináři Jiřikovský nemluvil. Podle dostupných informací byl do té doby v Břeclavi, kde jej policisté v noci zadrželi. Kolem 18:30 jej policisté opět v poutech převezli z budovy NCOZ jinam. Jiřikovského advokát novinářům žádné informace neposkytl s odůvodněním, že je vázán mlčenlivostí.
Podle dostupných informací byl dosud v Břeclavi, kde jej policisté v noci zadrželi. Jiřikovského přivezli černým vozem Škoda s tmavými skly dva policisté. Jeden měl nasazenou kuklu, druhý měl šátek přes obličej. Jiřikovský nepromluvil, jeden z policistů novináře upozornil, že jde o eskortu a nikdo do ní nebude zasahovat.
Už před tím maskovaní policisté do budovy postupně vnášeli materiály, například pytle s označením policie či krabice s listinami. Jiřikovského advokát Kárim Titz dorazil kolem 17:00, s novináři nemluvil. Zhruba za hodinu z budovy odešel, novinářům řekl, že je vázán mlčenlivostí, na dotazy neopověděl. Kolem 18:30 policie před dům přistavila vůz a policisté Jiřikovského odvezli.
Detaily zásahu
„Otevřete dveře, nebo si zjednáme cestu násilím." Takhle přitom začal zásah v domě Jiřikovského, kdy se policie snažila dostat k němu do domu v Břeclavi. Jelikož nikdo dveře neotevíral, použila beranidlo. Programátor však rychle popadl děti a běžel s nimi na střechu. Podle sousedů se měl bát, že nejde o policii. „Tady jsou měšťáci, to jsou opravdu policajti," zní na videu, který má ČT k dispozici, jeden ze sousedů.
Nekladl odpor
„Vzdejte se. Pojďte sem, neblbněte," říká dál policie. Nakonec se policii vzdal a společně s dětmi s nimi sešel dolů ze střechy.
„On žádný odpor nekladl. Byl rád, že to jsou opravdu policajti, a v klidu přelezl," řekl ČT další ze svědků. „Policajt dětem podával ruky a říkal neblázněte, my jsme opravdu policisté," dodal svědek.
Podle ČT měl navíc Jiřikovský sám volat ze střechy policii a ptát se, zda je u něj doma opravdu policie.
Skákali mu po střeše
Zásah policie nejspíš nenaštval jen samotného Jiřikovského, ale i jeho souseda či dva řemeslníky, kteří u něj den předtím montovali kuchyň. „Může mně někdo vysvětlit, proč mi policajti v noci skáčou po mé střeše? Na to se jich chci zeptat,“ ukazuje pro server Novinky k domu Jiřikovského rozzlobeně jeho soused.
„Přijeli sem uprostřed noci mladí kluci, vyskákali z aut jak z nějaké kovbojky a já říkám, na co si jako hrajete. Naštvalo mě, že mi skáčou po mojí střeše,“ dodal soused.
To dva řemeslníci, kteří u Jiřikovského pracovali v domě, řeší jiný problém. Serveru Novinky řekli, že v domě stále mají své nářadí, policie je ale zatím nevrátí. „Ale my máme jet montovat do Bratislavy,“ zbytečně namítá jeden z řemeslníků.
Jsou to kašpaři 🤡🤡🤡. Místo aby tam slušně zazvonili, představili se, v klidu ho zatkli a odvezli, tak tam dělaj takové divadlo, rozmlátěj dveře, k smrti vystrašej děti a ostatní obyvatele. Asi jim to takhle přikázala Evička Tričko Decroixová, aby si obecenstvo myslelo, že se jako něco děje 🤔