Fiala v Blesku o drahém másle: Pak obří hádka na sítích s Babišem, přidali se Kalousek a Nerudová
Čechy trápí vysoké ceny některých potravin, mimo jiné másla. To podle dat Českého statistického úřadu stálo v říjnu 275,06 koruny za kilogram, tedy asi 68,8 koruny za kostku o 250 gramech. Petr Fiala (ODS) v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére řekl, že situace využívají potravináři a prodejci, kteří ceny uměle navyšují. Zmínil přitom i předsedu opozičního ANO Andreje Babiše. Do prověřování cen másla se pustil antimonopolní úřad. Výsledky ale nebudou podle jeho šéfa Petra Mlsny známé dříve než na jaře.
Že mají hlouběji do peněženky, pociťují všichni. Podle dat Českého statistického úřadu byla říjnová inflace meziročně 2,8 %. Dražší bylo hlavně bydlení, ale činily se i některé potraviny. Mezi nimi nejvýrazněji... máslo! To za rok zdražilo o neskutečných 71 korun za kilo.
Premiér Fiala ale diváky Blesku uklidnil, že nejde o změnu trendů a Česko míří stále k lepší ekonomické situaci. „Pořád očekáváme, že ta inflace bude kolem tří procent, bude hospodářský růst. Tohle není žádná změna trendů,“ uvedl. Souhlasí ale s tím, že se ceny konkrétních potravin v poslední době zvýšily a je potřeba to prověřit.
Fiala: Zemědělci na vině nejsou
Máslo prudce zdražilo v posledních měsících. „Za ceny potravin mohou normálně všichni, zemědělci potravináři i prodejci. Dnes v tomhle případě říkám, že zemědělci za to nemůžou. V žádném případě. Tentokrát za to určitě nemůžou zemědělci,“ utvrzoval v rozhovoru Fiala. „A je potřeba se podívat, zda ti další dva nedělají něco, čemu se dá kontrolami a tlakem státu zabránit,„ dodal.
Může za vysoké ceny také Babiš?
Za vysokými cenami másla je zjevně část velkých mlékáren a prodejců, kteří se snaží využít či zneužít situaci na trhu před Vánocemi, řekl už dříve ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dodal, že nemá nástroje na ovlivnění cen potravin, příslušné kontrolní orgány ale podle něj mohou dohlédnout na férovost. Bude chtít, aby věc prověřily. Zástupci mlékáren i obchodníků se již dříve proti takové kritice ohradili. Fiala v Blesku ukázal na největší potravinářské firmy.
„Já fakt nechci žít v socialismu. A všechny tyhle rady převlečených socialistů, jak máme zasahovat do ceny, zásadně odmítám. Trh to musí řešit. Bohužel tady ale trh není. Trh tu ovládají tři silní hráči včetně Agrofertu pana Babiše a jeho kamarádů a prostě jsou to jakési oligopoly,“ snažil se vysvětlit šéf vlády situaci v Česku.
Babiš: Premiér blábolil. Měl zůstat u Nutelly
Krátce po odvysílání rozhovoru se do Fialy pustil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Pan premiér zase v Blesku blábolil a lhal o ceně másla. Měl zůstat u Nuttely, takhle jen potvrdil, že ekonomickým věcem absolutně nerozumí,“ napsal na sociální síť Babiš.
„Nebyl by za hlupáka, kdyby si zjistil, že 60 % másla se do České republiky dováží a největším tuzemským výrobcem je Madeta. Celá skupina Agrofert má podíl jen 8 %, takže na cenu másla nemůže mít žadný vliv. Antibabišismus vám zatemňuje mozek, pane premiére,“ dodal expremiér na Fialův účet.
Kontroly ČOI i antimonopolního úřadu
Na ceny v obchodech se zaměří i úřady. „Po jednání s ministrem Vlčkem jsme zjistili, že ministerstvo chce zvýšit kapacity a možnosti ČOI k provádění kontrol,“ řekl Vrchní ředitel ČOI Jan Štěpánek. „Úřad na ochranu hospodářské soutěže prověřuje aktuální zdražování másla. První výsledky šetření budou na jaře příštího roku,“ řekl šéf ÚOHS Petr Mlsna.
Potravinářská komora ČR nedávno uvedla, že do cen másla se promítá teplé počasí, kvůli kterému dojnice produkují méně mléka, je nedostatek mléčného tuku na evropském, ale i světovém trhu, což zvyšuje ceny másla, roli hraje také rostoucí cena lidské práce, kterou musí výrobci promítat do cen výrobků.
Dostudujte si to!
Premiér Fiala po rozhovoru pro Blesk vyzval bývalého předsedu vlády, aby si řádně nastudoval, kdo a které podniky na zpracování mléčných výrobků vlastní. Babiš reagoval na sociální síti X.
„Pane předsedo, tady jsou fakta výsledků šetření ÚOHS, dostudujte si to… Až polovina trhu, na který tato družstva mléko ke zpracování na mléčné výrobky prodávají, je pod kontrolou dvou firem: mlékárny Pragolaktos s německým vlastníkem Sachsenmilch Leppersdorf GmbH a Agrofertu, pod který patří mlékárna Olma a Mlékárna Hlinsko (značka Tatra),“ v reakci napsal na sociální síť X šéf kabinetu s odkazem na text, který zmiňuje vlastníky podniků na zpracování mléčných výrobků.
Na to reagoval Babiš. „Já opravdu nevím, jestli z vás klauna dělají vaši lidé, nebo jestli jím skutečně jste. Mám obavu, že druhá varianta je správně. Víte vůbec, že píšete o mléku a ne o másle? A víte, že z mléka se vyrábí kromě másla třeba jogurty, sýry, nebo se dokonce i pije? O másle se v tom článku (kde jsou tedy rok a půl staré údaje) píše také, ale spletl jste si pasáž,“ napsal na X a přidal obrázek klauna.
Vložil se do toho Kalousek s Nerudovou
Do debaty se na síti X přidali i další politici. „Žádné vládě nelze vyčítat cenu másla. Při této příležitosti podotýkám, že oba pojmy, jak Babišova drahota, tak Fialova drahota, byly velkou hloupostí. Do veřejnosti se pumpovala zavádějící informace, kdo je primárně odpovědný za ceny na trhu," uvedl exministr financí Miroslav Kalousek.
„Pan Babiš má máslo na hlavě. Babišovy firmy ovládají 15 - 25 % trhu s máslem. Patří do TOP 3 největších výrobců. Babišova Olma má rekordní zisk za rok 2023 +282 milionů korun. Šéf Olmy v roce 2022 říkal, že vyšší úrovně tržeb bylo dosaženo i díky máslu. Pane Babiši, kdy zlevníte své předražené máslo?“ uvedla europoslankyně Danuše Nerudová (STAN).
Podívejte se na celý záznam pořadu Ptám se, pane premiére:
Soudnost??? Já bych spíš řekl,že ztratil rozum, má to nějaké popletené chudák. 🤣