Volby ONLINE: „Piráti se musí zbavit komoušů,“ míní Lipavský. Ivane, díky, vzkázal Rakušan Bartošovi
Krajské volby skončily triumfem ANO , které získalo 292 krajských zastupitelů, druhá ODS má 106 krajských mandátů, třetí STAN 73. Propadli vládní Piráti, kteří mají pouhé tři zastupitele v Plzeňském kraji, přišli o 96 mandátů! Předseda Pirátů Ivan Bartoš nakonec oznámil rezignaci. „Ivane, díky. Děkuju tobě a celému vedení Pirátů za spolupráci a přeju vám hodně sil. Věřím, že složité období rychle překonáte, protože před námi je ještě rok vládnutí, ve kterém musíme jako vláda zabrat, přinést výsledky a získat zpátky důvěru voličů,“ uvedl Vít Rakušan (STAN). „Piráti se musí zbavit komoušů,“ míní ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Dění kolem voleb můžete sledovat na Blesk.cz online.
- Volby se konaly ve všech krajích ČR s výjimkou Prahy (pražské zastupitelstvo je voleno v rámci voleb do zastupitelstev obcí, které budou v roce 2026).
- Hnutí ANO zvítězilo v 10 krajích. ODS vyhrála v Jihočeském kraji (Martin Kuba), koalice SPOLU v Jihomoravském kraji (Jan Grolich) a Starostové pro Liberecký kraj v Libereckém kraji (Martin Půta).
- Pohořeli Piráti. Oproti 99 mandátm před 4 lety mají pouhé tři v Plzeňském kraji. Republikové předsednictvo Pirátů proto dává k dispozici své funkce, rozhodovat bude široké vedení strany.
- Senátory v prvním volebním kole se letos stalo pět kandidátů, což je nejvíc v historii senátních voleb od roku 1996.
- Celkem se volilo 675 krajských zastupitelů. V krajích do 600 000 obyvatel má zastupitelstvo 45 členů (Plzeňský, Karlovarský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina a Zlínský), v krajích nad 600 000 a do 900 000 obyvatel 55 členů (Jihočeský, Ústecký a Olomoucký) a v krajích s více než 900 000 obyvatel 65 zastupitelů (Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský).

Uskupení ODS + TOP 09 má zájem jít do koalice s ANO v Plzeňském kraji. ČTK to dnes řekl lídr krajské kandidátky ANO Kamal Farhan, který by se měl stát novým hejtmanem. Nabídku ODS a TOP 09 vzalo dnes odpoledne na vědomí krajské předsednictvo ANO. Dále se jedná, uvedl Farhan. Informaci potvrdil také Martin Baxa z vyjednávacího týmu ODS a TOP 09.
V 55členném zastupitelstvu by měly ANO a Společně do kraje, tedy ODS + TOP 09, celkem 33 křesel. ANO jako vítěz voleb získalo 24 mandátů a ODS s TOP 09 dalších devět. V pořadí třetí STAN jich má osm, čtyři křesla získá Stačilo a také uskupení Pro náš kraj, tři z jeho mandátů připadnou KDU-ČSL. Po třech křeslech mají Piráti a SPD s Trikolorou.
Dosavadní koalici na kraji tvořilo ANO, Piráti a STAN, naopak ODS a TOP 09 byly v opozici.

První jihočeský hejtman Jan Zahradník bude pokračovat v krajském zastupitelstvu, i když s tím příliš nepočítal. Na kandidátní listině ODS figuroval na 21. místě a svou pozici bral spíše jako podporu straně. Občanští demokraté na jihu Čech však získali 47,5 pct hlasů, což znamená 34 mandátů. Pětasedmdesátiletý Zahradník je připravený pozici zastupitele přijmout, řekl ČTK.
„Ale skutečně jsem s tím nepočítal. Výsledek ODS je mimořádný, je to hlavně zásluha hejtmana Martina Kuby. Nikdy jsem však nekandidoval s úmyslem, že o tu práci nemám zájem. A to platí i nyní. Pokud jsem byl zvolen, budu mandát vykonávat,“ uvedl politik.
V politice se na různých úrovních pohybuje nepřetržitě od roku 1990. Od té doby je bez přestávky českobudějovickým zastupitelem. V krajském zastupitelstvu chyběl od jeho vzniku pouze v jednom období v letech 2012 až 2016. Býval lídrem kandidátních listin ODS, v letech 2000 až 2008 vykonával funkci hejtmana. Od roku 2013 strávil dvě volební období jako poslanec.
V 75 letech ještě politickou kariéru neuzavírá. „Kdybych nyní nebyl zvolen, tak bych asi na městě dokončil mandát a dále už nikam nekandidoval. Ale situace se takto vyvinula a budu se snažit ODS pomoci i na kraji,“ řekl Zahradník.

Michal Šmarda opustí křeslo předsedy SOCDEM. Sdělil to redakci CNN Prima News. Post ve vedení nebude obhajovat na říjnovém sjezdu, a to i přesto, že sám byl zvolen v krajských volbách na Vysočině.

Hnutí ANO, které na Vysočině vyhrálo krajské volby, dnes dokončí první povolební kolečko, během něj se chce setkat se všemi subjekty, které se dostaly do krajského zastupitelstva. Lídr ANO Martin Kukla ČTK po poledni řekl, že jednání o nové krajské koalici dnes hnutí uzavírat nebude, pokračovat budou v příštím týdnu. K možné podobě koalice se konkrétněji nevyjádřil. ANO získalo na Vysočině 34,77 procenta hlasů a v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu obsadí 18 míst.
„V tuto chvíli ještě nechci předjímat. Samozřejmě, s některými se programově shodujeme velice,“ řekl Kukla k možným členům budoucí krajské koalice. Podotkl, že hnutí teď řeší i možnou podporu pro své kandidáty v senátních volbách.
V senátním obvodu Třebíč postoupil do druhého kola za ANO Drahoslav Ryba, utká se s Hanou Žákovou (STAN), která obhajuje senátorské křeslo. V obvodu Chrudim, do něhož patří i část Havlíčkobrodska na Vysočině, postoupili obhajující senátor Jan Tecl z ODS a Vladimír Slávka z ANO.

Výsledky krajských a prvního kola senátních voleb, ve kterých uspělo opoziční ANO, sníží motivaci vlády k další stabilizaci státního rozpočtu. Pokud by ANO v Senátu posilovalo i v budoucnu, bude mít horní komora větší tendenci prosazovat rozpočtově neodpovědná opatření. Shodují se na tom ekonomičtí analytici, které dnes oslovila ČTK.
„Volební výsledek představuje pro současnou vládu nepříjemný signál o slabé podpoře voličů, její motivace ve zbývajícím čase provádět jakákoliv nepopulární opatření dále poklesne. V ekonomické oblasti tak od ní patrně lze čekat již jen udržovací politiku a snahu přilepšit některým klíčovým voličským skupinám i za cenu rozvolnění rozpočtové odpovědnosti,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Jihočeská ODS, která získala v krajských volbách většinu v zastupitelstvu a bude vládnout sama, sníží počet náměstků hejtmana. Místo současných šesti budu maximálně čtyři, řekl ČTK lídr ODS a současný hejtman Martin Kuba. Ve vedení kraje chce mít lidi ze strany, s nimiž spolupracoval doposud.
„Dosavadní náměstci Tomáš Hajdušek a Lucie Kozlová budou jasná páteř toho týmu. Budeme pak vybírat ještě z dalších jmen, ale zatím si to musíme doladit, nějaké úvahy už máme. Předpokládám, že počet náměstků se sníží možná na tři, ale maximálně na čtyři. Zbylí členové rady pak budou neuvolnění. Nebudeme zbytečně utrácet peníze Jihočechů za mzdy pro vedení,“ řekl Kuba.

V žádném z krajů ČR zatím nemohl vládnout vítěz voleb zcela sám. Naprostá většina krajských rad od roku 2000, kdy se poprvé volila krajská zastupitelstva, byla složena ze zástupců několika politických stran, které po volbách utvořily koalici. Vyskytlo se jen několik výjimek, kdy vznikla jednobarevná rada, ale ani v jednom případě nevládla bez podpory jiného subjektu.
V letošních volbách získal ve třech krajích vítěz nadpoloviční počet mandátů v krajském zastupitelstvu. V Jihočeském kraji mají občanští demokraté 34 z 55 zastupitelů, v Moravskoslezském kraji hnutí ANO připadlo 35 ze 65 zastupitelů. Lídr jihočeské kandidátky ODS a hejtman Martin Kuba již ohlásil záměr, že jeho strana povede region sama. Naopak dosavadní moravskoslezský hejtman Josef Bělica z ANO zatím uvažuje o tom, že region opět povede koalice.
V Karlovarském kraji vyhrálo jasně také ANO, které získalo 28 ze 45 mandátů. Hnutí ale osloví i další strany, které se dostaly do krajského zastupitelstva a až po jednání s nimi se rozhodne, zda povládne v koalici nebo ne. Podle jedničky kandidátky ANO Jany Mračkové Vildumetzové, která byla zároveň zvolena hned v prvním kole senátorkou, není třeba spěchat.

Je zřejmé, že v řadě krajů uspělo hnutí ANO, komentoval výsledky voleb prezident Petr Pavel. „Je to také signál pro vládu pro nadcházející parlamentní volby v příštím roce, kam a do kterých částí našeho území věnovat větší pozornost. Na druhou stranu krajské koalice se teprve tvoří, kde a jací budou hejtmani, na to si ještě musíme počkat,“ dodal Pavel.
Prezident poukázal také na nižší účast, kterou však pro krajské a senátní volby považuje za obvyklou. Volební účast v krajských volbách byla téměř 33 procent, méně lidí přišlo jen před 20 lety v roce 2004.

Více než polovina zastupitelstva Jihomoravského kraje se po nynějších krajských volbách vymění. Zastupitelé, kteří obhájili mandát, se vrátí do 28 křesel z celkových 65. Ve volbách v kraji uspěly čtyři politické subjekty, v zastupitelstvu nicméně usednou členové deseti politických stran a hnutí a tři zastupitelé bez politické příslušnosti. V minulých volbách uspělo osm politických subjektů, zastupitelé byli členy 11 politických stran a hnutí a deset z nich bylo bez politické příslušnosti.
Krajské volby na jihu Moravy vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) před ANO a koalicí Stačilo! (SD-SN, ČSSD, KSČM). V zastupitelstvu, které má 65 členů, obsadilo vítězné Spolu 31 křesel. Starostové získali čtyři mandáty, koalice Spolu s nimi vytvoří koalici. Z krajského zastupitelstva po čtyřech letech vypadli Piráti, naopak KSČM se po čtyřech letech do zastupitelstva vrátila, má dva zastupitele.

Výsledky krajských voleb pokládá prezident Petr Pavel za signál pro vládu, kterým územím by měla věnovat před volbami do Sněmovny v příštím roce větší pozornost. Pavel dnes v Praze před odletem na týdenní cestu do USA na dotaz ČTK řekl, že volby jsou jistě indikátorem dalšího vývoje, neměly by se ale brát jako referendum o vládě, protože mají jiná témata.
Na komplexní hodnocení voleb, ve kterých dominovalo opoziční hnutí ANO, je podle prezidenta ještě brzy. Odkázal na to, že se teprve skládají krajské koalice. „Zcela jistě bychom je neměli brát jako referendum o vládě. Mají jiná témata, věnují se místním záležitostem, ne těm celostátním, evropským nebo globálním,“ uvedl. Navíc se nevolilo v Praze, což by v celostátním měřítku mělo také na výsledky dopad, doplnil.

Hnutí ANO v krajských volbách v Královéhradeckém kraji zvítězilo ve čtyřech z pěti okresů, a to na Hradecku, Jičínsku, Rychnovsku a Trutnovsku. Pouze na Náchodsku těsně před hnutím ANO zvítězila koalice Silní lídři pro kraj, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a Východočeši.
Silní lídři pro kraj v čele s hejtmanem Martinem Červíčkem (ODS), který na Náchodsku také kandidoval do Senátu a postoupil do druhého kola společně se starostou Jaroměře Janem Borůvkou (ANO), získali v okrese Náchod 33,28 procenta hlasů a hnutí ANO 33,06 procenta. Čtyřkoalice (STAN, TOP 09, HDK a LES) byla třetí s 6,23 procenta hlasů. Volební účast v krajských volbách na Náchodsku byla 35,6 procenta, nejvyšší v kraji.

Ve středních Čechách dostala koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) při povolebním vyjednávání o krajské vládě nabídky od vítězného ANO i druhého hnutí STAN. „Dohodli jsme se o tom, že budeme dále jednat, zástupci koalice Spolu nám řekli, že v pondělí pokračují jejich jednání se STAN, a potom, že budou jednat ještě s námi,“ uvedl lídr kandidátky hnutí ANO Tomáš Helebrant s tím, že hnutí nabídlo Spolu post hejtmana.
Starostové nabídli pět míst v jedenáctičlenné radě kraje, nechali by si šest radních včetně postu hejtmanky. Podle dosavadní hejtmanky Petry Peckové (STAN) jde o velkorysou nabídku, podle volebních výsledků by měli Spolu nárok na méně míst v radě, nabízí i víc míst ve výborech a komisích.
„Ta nabídka je úplně stejná, jako nabízí hnutí ANO, kromě jedné jediné věci, jednoho jediného postu, a to je post hejtmana, protože ANO nabídlo panu Skopečkovi post hejtmana,“ řekla Pecková.
Máme možnost sestavit koalici se SPOLU a pokračovat od prvního dne v započaté práci. Možnost zachování kontinuity dobré práce pro kraj, kterou jsme čtyři roky odváděli. To jsme nabídli. Jsme připraveni dál jednat.
— Petra Pecková (@PPeckova) 22. září 2024

Hejtman Martin Kuba (ODS) se krátce po svém vítězství opřel do své strany, že vyhrál on a nikoliv ODS. Vyjádřil se dokonce tak, že by ODS jinak nikdo nevolil. ANO je podle něj nyní jasně navrchu. „A otřes Pirátů je obrovský. Ta rána je fatální,“ vyjádřil se dále k tomu, jak dopadl koaliční partner. Neví pak, zdali by ODS prospěli či neprospělo, kdyby Piráti z vlády odešli.
„Měli by se jim rozsvítit všechny červené kontrolky a řešit to. Vidíme, že ta čísla napovídají nyní k tomu, že Andrej Babiš bude zpátky a bude mít v zádech SPD a Stačilo!“ dodal Kuba s tím, že ODS by měla zabrat a dělat vše proto, aby se tedy Babiš nevrátil, když se na to strana zaměřila.
Podle Brabce se Babiš za rok vrátí a bude to pro zemi dobře. „Problémy si pětikoalice sama nadělala,“ dodal.

Povolební dění sleduje i bývalý eurokomisař Pavel Telička. Podle něj je přirovnání českého politického vývoje k Slovensku či Maďarsku na místě. „Možný vývoj po volbách do Poslanecké sněmovny a naprosto destruktivní politika ANO, případně s Motoristy, Přísahou anebo s nefialovskou ODS, může být fatální,“ komentoval Telička na X.
Přirovnání Bartoše možného vývoje v ČR k SR a MR je bohužel relevantní. Naprosto zásadní je naše ukotvení v EU. Avšak možný vývoj po PSP volbách a naprosto destruktivní politika ANO, případně s Motoristy, Přísahou anebo s nefialovskou ODS, může být fatální.
— Pavel Telička (@Telicka) 22. září 2024

Více než dvě třetiny lidí si přejí, aby se výsledky krajských voleb promítly i do celostátní politiky, asi pětina si to naopak nepřeje. Zhruba 60 procent lidí také chce, aby se krajskými volbami přitáhla větší pozornost na regionální témata, asi polovina lidí by si skrze výsledky krajských voleb přála rezignaci či změnu vlády. Vyplývá to z průzkumu, který před volbami provedla společnost Data Collect pro Českou televizi (ČT) a jehož výsledky dnes zveřejnila v pořadu Otázky Václava Moravce.
Zhruba třetina dotázaných si podle průzkumu myslí, že by krajské volby určitě měly mít vliv na celostátní politku, 36 procent pak uvedlo, že spíše mají mít vliv. Na otázku nedokázalo odpovědět 14 procent lidí. Stejné množství lidí odpovědělo, že spíše nemají mít vliv a čtyři procenta, že určitě nemají mít vliv. Průzkum se uskutečnil mezi 13. a 17. zářím a zúčastnilo se 1057 respondentů.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v České televizi znovu poděkoval svým voličům, kteří jej razantně podpořili 47 %. „Nám vychází 34 mandátů, což je velká většina. Pak tam máme jen ANO a Stačilo, my máme jinou politiku, tak nemá smysl dělat koalici. Neznamená to ale, že když nejsou v koalici, že se nebudeme bavit s opozicí. Bavíme se s ANO úplně normálně a oni se také chovají normálně,“ konstatoval s tím, že politici se spolu prostě musí normálně bavit.
„V Praze budou sedět všichni a říkat, jak chválíme ANO. Budeme sedět na radě a říkat, že se s Kubou nekamarádíme. Vrátím se k podstatě politiky. Vždycky jsme mluvili s lidmi v opozici. Piráti mají 2 % a koalice TOP09 a KDU-ČSL nebyli schopni se probojovat. Já nesu odpovědnost za Jihočeský kraj, nenesu odpovědnost za pětikoalici. Já jenom říkám, že když si ty věci v politice nebudeme říkat natvrdo, tak jak jsou, že je to neúspěch, tak je to velký problém,“ uvedl razantně.

Hejtman Pardubické kraje Martin Netolický, který post obhájil a stává se tak nejdéle sloužícím hejtmanem podotkl, že noc byla pro velmi dlouhá a během jednání si řekli základní směr, ale jednání bude pokračovat. „Reflektujeme volby i z hlediska vítěze. Stávající koalice skončila, vytvořili jsme nyní logický trojboj a máme snahu vytvořit silnou sestavu a byla by to krátkozraká politická hra řešit to, jestli měl někdo o jeden nebo dva hlasy více,“ řekl a zdůraznil, že je potřeba myslet na to, že mají kraj mnoho problémů a musí na to tak nahlížet.
„Odmítám dělat menší koalice, aby všichni byli uspokojeni. I ta kontinuita je důležitá, nemá se to pořád měnit. Měli jsme 22 let jednoho ředitele krajského úřadu, nemůžeme pořád hodnotit strategie pořád,“ dodal.

Slovo si vzal v pořadu Otázky Václava Moravce také člen ANO Richard Brabec. Podle něj je nutné říci, že se jedná o těžkou prohru SPOLU. „Z pohledu opozice zlatá slova pro nás, ale už ne pro občany ČR (…) Každý kraj bude specifický a to můžeme mluvit i za můj kraj, Středočeský kraj je nyní velmi specifický, kde jeto nejtěsnější většina a není to teď sranda. To je nebezpečná hra a pevně věřím panu Havlíčkovi, že se rozhodnou správě a zhodnotí to tak, aby to mělo i efekt pro hnutí ANO,“ vyjádřil se ke stávajícím vyjednávání, kdy by ODS mohla jít do koalice s ANO. A to v čele s hejtmanem Janem Skopečkem (ODS).
Vyhýbal se odpovědi, zdali je to nejspíše i nejmožnější varianta, podle něj to nyní neví nikdo, protože vyjednávání teprve začala. „V každém kraji se musí vyhodnotit situace a musí se to umět vysvětlil voličům, aby to bylo uvěřitelné,“ konstatoval.

Hnutí ANO, které vyhrálo krajské volby v Moravskoslezském kraji, tam nezískalo nejvíce hlasů jen v šesti z 300 obcí a měst. Šlo o obce, kde je nižší počet obyvatel, nebo kde bydlí někdo z volebních kandidátů jiných stran, a ANO tam ve všech případech skončilo druhé.
Nejvýraznějších volebních výsledků dosáhlo ANO ve třech obcích, které mají do 150 voličů: v Rusíně a Slezských Pavlovicích na Bruntálsku a v Mladecku na Opavsku. V Rusíně ANO získalo 78,57 procenta hlasů, když je volilo 22 z 28 hlasujících. V Mladecku mělo ANO 77,77 a ve Slezských Pavlovicích 77,27 procenta hlasů.

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce se řešilo i povolební vyjednávání v krajích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) doufá, že se vyjednávání obejde bez velkých emocí a bez upřednostňování osobních ambicí. Vyjádřil se i k tomu, že je možné, že ve Středočeském kraji, který nyní vede stranička Petra Pecková, by mohla vzniknout koalice ODS a ANO. „Nebudu nikoho vydírat skrze vládní politiku a nebudu bouchat dveřmi. Nejsme hnutí, kde by za nás celostátní politika dělala regionální politiku,“ reagoval na dotaz, zdali nebude koaliční vládní problém, pokud ve Středočeském kraji vznikne právě tato koalice.

Třetí místopředsedkyně Pirátů Jana Holomčík Leitnerová ke konci září skončí ve vedení vládních Pirátů. Rezignaci dnes oznámila na stranickém internetovém fóru po neúspěchu strany v krajských volbách. V sobotu dalo k dispozici své funkce celé předsednictvo Pirátů, hlasovat o vyjádření důvěry nejužšímu vedení by měli všichni členové strany do 14. října.
„K poslednímu září rezignuji z postu místopředsedkyně Pirátů. Měla jsem jako členka předsednictva v gesci právě volby a kampaně, spojila jsem s nimi svůj mandát a deklarovala, že v případě neúspěchu skončím,“ uvedla dnes Holomčík Leitnerová, která stála v čele krajské kandidátky v Jihomoravském kraji. Do konce září zůstane v předsednictvu kvůli druhému kolu senátních voleb, které se koná příští týden.
Když se dívám na ta strojená vyjádření vládních stran - jako ale dopr*ele uvědomuje si někdo, jaký to je průser? Zklamali jsme voliče a voličky. A, až na výjimky, které se vzdali stranických triček, nás nechtějí.
— Jana Holomčík Leitnerová (@JanaLeitnerova) 21. září 2024
Vytáhněte/me hlavy z písku a p*delí, řítíme se směr východ..

Na Vysočině měla nejvyšší účast v krajských volbách obec Přeckov na Třebíčsku, kde hlasovalo 81,97 procenta z celkových 61 voličů. Druhou nejvyšší účast měly Radňovice na Žďársku, kde se zároveň konalo místní referendum o navržené trase silničního obchvatu.
Nejmenší zájem měli o volby obyvatelé Milešína na Žďársku, k volbám jich přišlo 20,59 procenta. V této obci je 68 voličů. V celém kraji se krajských voleb zúčastnilo 36,26 procenta voličů, vyhrálo hnutí ANO.

Hejtmané v pořadu Otázky Václava Moravce promluvili krátce k tomu, jak se budou počítat škody v krajích, které byly zasaženy povodněmi. Martin Kuba (ODS) za Jihočeský kraj se zajímal o techniku pro hasiče, která byla poškozena. „Nemáme zmapované poškození, ale věřím, že to teď otevře diskuzi, jestli jsou jednotky hasičů opravdu vybavené tím, čím být vybaveni mají,“ konstatoval.
Josef Bělica (ANO) za Moravskoslezský kraj uvedl, že přesnější čísla budou mít k dispozici za tři týdny. „Škody rozdělit do několika skupin. Jsou tu i cesty nebo železniční tratě, které jsou úplně podemleté. To jsou kolikrát velké investice, které musí zajistit stát,“ uvedl.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (SOCDEM) zdůraznil, že jeho kraj nebyl tak poškozený a že největší postižení se hlásí především u hranic s Polskem. „Škoda je pouhých 40 milionu korun na krajském majetku. Tam šlo o stovky metrů silnice. Na Ministerstvu pro místní rozvoj nicméně také existuje kontinuální stabilní titul Živel, kde můžeme žádat. Hlavně menší obce. Všichni se budeme chtít podílet na čerpání peněz z Unie, kde budeme chtít znát podmínky,“ uvedl také.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zmínil, že z 30 miliardového schodku, který půjde na obnovu škod po povodních, se zaplatí vedle přesčasů policistů i technika pro dobrovolné hasiče. „Tohle všechno bude zaplaceno. Policii a hasičům příští rok jde do objemu 5 % a počítá se tři roky garantovaného nárůstu 5 %. Primárně jde ale nyní o sanaci škod,“ dodal.

V České televizi se řešilo i téma možného odsunutí voleb kvůli povodním. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (SOCDEM) bylo dobré rozhodnutí nic neodkládat. „Ministerstvo vnitra v uplynulém týdnu pořádalo videokonferenci a všechny krajské úřady se mohly vyjádřit. Pokud by paradoxně byly volby o týden dřív, šlo by ty volby odložit. Ono za tři dny to odložit, to by ústavně nebylo vůbec jednoduché,“ konstatoval. „Nejde s tím jen tak cloumat kromě nějakých výjimečnosti, máme konzervativní systém – ale bohudík. Jsem přesvědčen, že to bylo správné,“ dodal.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) připomněl, že vláda udělala vše proto, aby lidé dostali své právo volit. Podle přítomného Richarda Brabce (ANO) je ale ještě otázkou času, zdali si nějaký občan nebude stěžovat, že mu takové právo bylo kvůli povodním odepřeno. „Regulérnost voleb na těch územích. Počkáme si na to, jestli někdo nepodá stížnost. Považuji to ale za volby, na těch územích, které byly za hranou.“
Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) uvedl, že jeho kraj byl v tomto ohledu bez problému. „Nemyslel jsem si, že budeme nějak extra zasaženi. U nás byly zasaženy obce, které to očekávaly, ale netýkalo se to velkého urbanizovaného území. Vliv to na volby nemělo. Jsem rád, že lidé k volbám přišli,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce.
Lipavský myslel asi i komouše na hradě, vyhnat. Lágr-gulag, by měl být na ,,Doupově,, v lesích tam by je ,,antony,, odváželi.
Má to promyšlené Lipánek, pirát zocelený, teď straně pomohl.