Volby ONLINE: „Piráti se musí zbavit komoušů,“ míní Lipavský. Ivane, díky, vzkázal Rakušan Bartošovi
Krajské volby skončily triumfem ANO , které získalo 292 krajských zastupitelů, druhá ODS má 106 krajských mandátů, třetí STAN 73. Propadli vládní Piráti, kteří mají pouhé tři zastupitele v Plzeňském kraji, přišli o 96 mandátů! Předseda Pirátů Ivan Bartoš nakonec oznámil rezignaci. „Ivane, díky. Děkuju tobě a celému vedení Pirátů za spolupráci a přeju vám hodně sil. Věřím, že složité období rychle překonáte, protože před námi je ještě rok vládnutí, ve kterém musíme jako vláda zabrat, přinést výsledky a získat zpátky důvěru voličů,“ uvedl Vít Rakušan (STAN). „Piráti se musí zbavit komoušů,“ míní ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Dění kolem voleb můžete sledovat na Blesk.cz online.
- Volby se konaly ve všech krajích ČR s výjimkou Prahy (pražské zastupitelstvo je voleno v rámci voleb do zastupitelstev obcí, které budou v roce 2026).
- Hnutí ANO zvítězilo v 10 krajích. ODS vyhrála v Jihočeském kraji (Martin Kuba), koalice SPOLU v Jihomoravském kraji (Jan Grolich) a Starostové pro Liberecký kraj v Libereckém kraji (Martin Půta).
- Pohořeli Piráti. Oproti 99 mandátm před 4 lety mají pouhé tři v Plzeňském kraji. Republikové předsednictvo Pirátů proto dává k dispozici své funkce, rozhodovat bude široké vedení strany.
- Senátory v prvním volebním kole se letos stalo pět kandidátů, což je nejvíc v historii senátních voleb od roku 1996.
- Celkem se volilo 675 krajských zastupitelů. V krajích do 600 000 obyvatel má zastupitelstvo 45 členů (Plzeňský, Karlovarský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina a Zlínský), v krajích nad 600 000 a do 900 000 obyvatel 55 členů (Jihočeský, Ústecký a Olomoucký) a v krajích s více než 900 000 obyvatel 65 zastupitelů (Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský).

Děkujeme, že sledujete naše online zpravodajství ke krajským a senátním volbám. Zítřkem se otevírají volební místnosti a Blesk bude u toho. Přejeme vám dobrou noc.

Superdebata má dohru na sociální síti, kde se nad slovy o „kázání jako v kostele“ od Kateřiny Konečné pozastavil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Komunisté šikanovali, kradli, vraždili a desítky let plundrovali naši zemi. Dnes má Kateřina Konečná tu drzost v debatě na ČT prohlašovat, že máme poslouchat komunistická kázání jako v kostele. Zatímco křesťanství je založeno na lásce a naději, tak vy znáte jen nenávist,“ napsal na sociální síti X.
Komunisté šikanovali, kradli, vraždili a desítky let plundrovali naši zemi. Dnes má @Konecna_K tu drzost v debatě na ČT prohlašovat, že máme poslouchat komunistická kázání jako v kostele. Zatímco křesťanství je založeno na lásce a naději, tak vy znáte jen nenávist.
— Marian Jurečka (@MJureka) 19. září 2024

Hádku rozproudila debata o škodách a opravě. Především pak dotaz, proč je ve státní rezervě nyní jedna miliarda místo jedenácti. Podle Pekarové Adamové je dobré upozornit na to, že i kdyby tam byla celá její výše, tak to na škody nebude stačit. „Platili jsme dopady krachu Liberty, a to se nikdo neptal, proč to platíme,“ uvedla. Zdůraznila a připomněla, že ministr financí Zbyněk Stanjura přinese novelu, která uvolní další prostředky.
Podle Jurečky je nutné zmínit, že rezerva šla na pomoc lidem, na pomoc lidem z liberty a na dofinancování osob ve školství. „Žádná rozpočtová rezerva by nepokryla to, co je nyní potřeba pokrýt,“ uvedl.
Kateřina Konečná zmínila, že rezerva byla malá, protože je země zadlužená. „A vy se znovu bavíte o tom, že znovu zadlužíte zemi. Že připravíte povodňové dluhopisy. To znovu v budoucnosti zaplatí občané,“ rozohnila se Konečná. „Stát jsou občané a vy na ně přinášíte břemeno. Vy jste nezvýšili přijmy za poslední tři roky,“ pokračovala, ale byla přerušována ministrem Jurečkou. Několikrát jej poprosila, aby jí neskákala do řeči. „Jste asi v kostele zvyklí si skákat do řeči, ale mě nechte domluvit,“ zuřila. „Buďte ticho, když se káže,“ pokračovala. „Komunisté kážou,“ oponoval Jurečka. Nutné je podle Konečné každopádně řešení daní a to, aby dále nebohatli jen ti nejbohatší.
V programu Živel je nyní 10 milionů a podle Rakušana se to nyní hodí malým obcím. Pro malé obce jsou totiž i „malé“ miliony rozhodující.

Během debaty vyvstala i otázka k tématu neuposlechnutí výzvy k evakuaci, kdy se mnoho lidí rozhodlo zůstat v ohrožených oblastech. „Myslím si, a ukazují to i data ze sociálních sítí, že tomu trošku pomohla i naše slavná dezinformační scéna, která bagatelizovala a uváděla, že je to trik před volbami,“ uvedl k tématu předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Rozumím, že lidé nechtějí opustit svůj dům, ale následky pak mohou být mnohem horší,“ dodal.
„Určitou roli v tom mají i média,“ myslí si Jaromír Soukup. Podle něj totiž bylo nadužívané slovo „extrémní“ a lidé přestali věřit, že to bude tak špatné.
Podle předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné by se mělo řešit, že lidé nejsou na krizové situace připravení. „Bylo by fajn, abychom to začlenili do společnosti jako celku. 30 let jsme na to kašlali a myslím si, že je to škoda,“ konstatovala.
S edukací souhlasí i ministr Marian Jurečka a je podle něj problematické, aby se zaváděly sankce pro ty, co výzvu neuposlechli. „A když přijde varování o evakuaci, že to není legrace,“ zdůraznil. Krajské volby jsou podle něj nyní i o tom, že člověk vidí, co je ještě potřeba udělat.
„Je to prostě problém, zhoršovalo to situaci, ale rozhodně bych nezaváděl represi. Ti lidé byli pod tlakem,“ dodal k tématu Vladimír Špidla.

V superdebatě ČT se řešilo i to, proč se nakonec neposunuly volby. Ministr vnitra Vít Rakušan zmínil, že je vyvíjené maximální nasazení k tomu, aby si lidé mohli odvolit i v poškozených oblastech. Při rozhodování o tom, zdali volby posunout, se podle Rakušana vláda řídila tím, že posunutí by si vyžádalo nouzový stav a to by mohlo být vysoce problematické. Volby navíc nyní mnoho lidí už nezajímají, jak pokračoval Rakušan. „Starostky a starostové nám nyní říkají, ať si volby strčíme někam a já jim naprosto rozumím,“ uvedl.
Podobně se vyjádřila i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která uvedla, že se volilo mezi dvěma zly. Připomněla, že posunutí by si vyžádalo i posunutí mandátu politiků v krajích. „Nezávidím lidem tu situaci a chápu, že mají pocit, že po nich chceme příliš, ale tohle rozhodování nebylo snadné,“ dodala.
Schillerová potvrdila slova Rakušana, že jsou nyní starostové naštvaní, že řeší ještě volby. Nemyslí si pak, že by volby nyní zajišťovala vláda, ale že je to stále na starostech, kteří i tak musí řešit, kde bude urna a jak k ní dostat občany.

Podle Jaromíra Soukupa, který zastupoval hnutí Přísaha, bychom měli do dalších let udělat vše proto, abychom neděkovali pouze slovem děkuji, ale musí se zajistit, aby IZS měl dostatečné finance. „Politici by se nyní měli soustředit na financování systému a na opravdu škod,“ konstatoval.

Podle Vladimíra Špidly navíc otázka peněz není zas tolik na místě. „Fungující stát je schopen velkých výkonů,“ konstatoval a přiblížil, jak to fungovalo za jeho vlády. „V zásadě jsme zmobilizovali rozpočet, využili jsme EU a na krátkou dobu zvýšili daně - protože si nemyslím, že je dobré, abychom takové věci financovali skrz nové dluhopisy. Peníze k dispozici budou, stát je dostatečně silný, aby to zvládl, ale je hlavní otázkou to, co se s těmi penězi udělá. Nemůžeme se spokojit s tím, že dostaneme postižené oblasti na bod nula, ale musejí se posunout dál,“ myslí si.

Během debaty se řešila i kritika šéfa hasičů Vladimíra Vlčka a ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) na adresu vedení Krnova a Opavy, že zareagovali pozdě. Podle šéfa Lidovců varování opravdu byla, ale podobné hádky nyní nejsou na místě. „Lidi to nyní nezajímá (...) Chceme nyní obnovovat cesty, vodovody, kanalizace. To se v těchto hodinách děje. Nemám radost z té přestřelky, teď už to nikomu nepomůže. Můžeme si udělat revizi, aby se ty chyby neopakovaly,“ reagoval.
Kritiku těžce nese místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. „Já jsem osobně mluvila s hejtmanem Josefem Bělicou (ANO). On tu kritiku vnímá velice špatně a myslím si, že je neoprávněná. Bylo to nemístné, měl by se někdo omluvit, nejlépe pan premiér (...) Pan Hladík přestřelil,“ myslí si Schillerová.

Vladimír Špidla (SOCDEM) zavzpomínal při superdebaty na ČT na roky, kdy byl premiér a kdy rovněž řešil v roce 2002 povodně. Je hrdý na to, že systém záchranných složek, které se tehdy dávaly dohromady, fungují tak dobře. Hrdý je také na to, že jsou lidé solidární. „Jsem rád, že se to projevuje v každé krizi. Ať se to týká nás nebo ne. Jsme schopni být solidární i s jinými krizemi. Společnost obstála,“ konstatoval.

Hned na počátku superdebaty na České televizi se rozohnil předseda SPD Tomio Okamura. Ten tvrdí, že mluvil s ženou, která byla zasažena povodněmi a údajně nedostala mimořádnou okamžitou pomoc. „Je obrovskou otázkou, kde vláda vezme peníze na opravu infrastruktury,“ pokračoval s tím, že si myslí, že vláda zbytečně „prošustrovala“ peníze za drahé stíhačky a Ukrajince.
„Mrzí mě, že hned ze začátku tu začal hnojomet pana Okamury,“ reagoval na slova Okamury ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Oponoval, že MOP je určena všem lidem, kteří byli zasaženi povodněmi, a rád se na případ zmíněné ženy podívá. „Nemůže se stát, aby někdo byl odmítnut,“ zdůraznil. Připomněl také, že premiér Petr Fiala (ODS) je nyní v Polsku, kde s předsedkyní Evropské komise jedná o pomoci zemím zasaženými povodněmi.

Zástupci deseti politických uskupení se účastnili superdebaty na České televizi. Prvním a hlavním tématem byly ničivé povodně. Diskutující se shodli na tom, že záchranné složky odvedli skvělou práci. Předseda STAN a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) si myslí, že krizi Česko skvěle zvládá. „Celkově systém krizového řízení předvedl obrovský kus práce. I ta krajská úroveň, nehledě na to, kdo tam vládne a kdo je tam hejtmanem, lidé předvedli napříč kraji, že jsou zkušenými krizovými manažery. Zvládli jsme to,“ uvedl.
Pochvalou nešetřila ani místopředsedkyně Alena Schillerová (ANO). „Když srovnáme 1997 a 2024, a je mi samozřejmě líto každého zmařeného života, tehdy byly následky mnohem ničivější. Je to dáno tím, že včas byly předpovědi hydrometeorologů, a je to dáno také tím, že jsme investovali do různých zařízení,“ komentovala s tím, že lví podíl má na tom také „rodinné stříbro ČR, tedy IZS“ a připojila speciální poděkování dobrovolným hasičům.

V obcích zasažených povodněmi se musí přesouvat volební místnosti nebo řešit nedostatek lidí ve volebních okrscích. V Litoveli pro volby byla využívána hasičská zbrojnice, která teď ale slouží jako centrum pomoci. Volební místnost se tak promění v mobilní kontejner, uvedla ČT24.

Přípravy na volby dnes vrcholí. „Je to jeden z těch nejhektičtějších dnů, veškeré to vybavení, které je nutné ke konání voleb, se obstarává právě dnes, aby to v pátek bylo nachystané,“ uvedl mluvčí Úřadu MČ Brno-střed Michal Šťastný pro ČT24. Urny a další zařízení se musí rozvézt do 70 volebních okrsků.

Povodně způsobily na majetku Zlínského kraje škody odhadem za 200 milionů korun. Po dnešním zasedání krajské povodňové komise to novinářům řekl hejtman Radim Holiš (ANO). Z toho škody ve školách činí asi 50 milionů korun.
V kraji je 684 volebních okrsků, povodně volby v kraji neovlivní. „Konání voleb ve Zlínském kraji není v souvislosti s nedávnými povodněmi ohroženo v žádném z těchto okrsků,“ uvedla vedoucí oddělení organizačních činností a neziskového sektoru krajského úřadu Pavlína Nováková.

Obyvatelé Plavu a Roudného na Českobudějovicku, kolem kterých teče Malše a voda z ní se dostala o víkendu do obcí a do několika desítek domů, začali s odklízecími pracemi až dnes. Voda opadla zpět mezi břehy řeky teprve ve středu. Proto škody zatím nesčítali, teď se soustředí na vyklízení zasažených domů. Ani v jedné obci povodně volby nenaruší, protože volebních místností se voda nedotkla a lidé z volebních komisí také nemusí likvidovat následky povodně, vyplynulo z odpovědí na dotazy ČTK.

Povodně, které zasáhly Českou republiku týden před krajskými a senátními volbami, mohou mít podle brněnského politologa Romana Chytilka na jejich výsledek v Jihomoravském kraji vliv. Přírodní katastrofa posouvá do popředí osobu hejtmana a mnohem silněji činí z voleb hlasování o jeho kompetentnosti, řekl dnes ČTK Chytilek, jenž působí na Masarykově univerzitě a v Národním institutu SYRI.
Podle vedoucího Katedry politologie Masarykovy univerzity Otty Eibla záleží na tom, jak představitelé státu či vlády podobné krize zvládají, avšak na jižní Moravě neočekává masivní přesun voličů. Za málo pravděpodobné to považuje také politolog z Masarykovy univerzity Michal Pink.

Technikům operátora O2 se v povodněmi postižených lokalitách podařilo zprovoznit 95 procent internetových přípojek, které jsou přístupné pro fixní nebo mobilní připojení. Internet zbývá zprovoznit na několika místech v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, která jsou stále pod vodou. ČTK to řekla mluvčí O2 Veronika Zachariášová.
„Stejně jako u mobilní, i u pevné sítě je O2 dnes v celkovém pohledu již na standardních číslech. Ve vztahu k volbám je tedy aktuálně stav velmi dobrý. Vliv následků povodní na přípojky je minimální. Jsme ve spojení s ČSÚ, se kterým řešíme i případné alternativní scénáře a náhradní konektivitu,“ uvedla Zachariášová.

Ze 200 okrsků, o kterých hovořil ministr vnitra Rakušan ve středu, bude podle něj do pátku 150 v podstatě bezproblémových. „U ostatních řešíme míru pomoci,“ uvedl. Kterých obcí se bude pomoc týkat nejintenzivněji, nechtěl ministr prozradit. Pomoci pojede vnitro například do Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku, potvrdil ministr slova tamní starostky. Počítá tam se stanem, zajištěním lidí do komise či signálu, vypočítal. Forma pomoci se v obcích bude lišit podle jejich potřeb.
Rakušan současně vyzval, aby občané žádali o mobilní hlasovací urnu, protože i v případě možnosti hlasovat touto formou čas pro vhození lístku vyprší v sobotu v 14:00. Možnost požádat zrychleně o občanský průkaz měli do středečních 18:00 obyvatelé některých částí Moravskoslezského, Olomouckého a Jihočeského kraje. Byla otevřená na obecních úřadech Český Těšín, Krnov, Opava, Orlová, Ostrava, Olomouc, Jeseník, Litovel, Šumperk, České Budějovice, Tábor, Třeboň a Vodňany. Vyrobené občanské průkazy rozvezou do zmíněných obcí s rozšířenou působností.

Ministerstvo vnitra zorganizuje v pátek a v sobotu volby v oblastech postižených záplavami celkem pěti obcím. Dvě desítky obcí zvládnou organizaci hlasování vlastními silami s komplikacemi, ale „více méně bez pomoci“. Den před zahájením hlasování o novém složení krajských zastupitelstev a třetiny Senátu to dnes novinářům řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). V Česku je zhruba 6250 obcí a kolem 14.000 okrsků. Ve středu Rakušan hovořil o 35 obcích, kde velká voda způsobí problémy s hlasováním.
„Zajistíme signál, elektrocentrály, zajistíme, aby volební místnosti byly obsluhovány. Jsme schopni zajistit lidi, kteří budou jezdit s urnami jako řidiči,“ uvedl dnes Rakušan k uvedeným pěti obcím, které nejsou samy schopné hlasování zařídit. Ve zrychleném řízení požádalo o doklady 109 lidí, kterým je úřady doručí do začátku hlasování. Hasiči rozeslali v oblastech záplav 256.000 zpráv SMS souvisejících s organizací voleb, doplnil.
Místy jsou však lidé v postižených oblastech poněkud rozpačití. Například v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku nezvládnou momentálně nachystat volební místnost ani lidi, kteří by se jim věnovali. Podle starostky Miroslavy Rybárikové jsou zde zcela zahlceni problémy v souvislosti se záplavami, volební místnost je zaplněna humanitární pomocí. Další obce na Jesenicku sice volební místnosti přesunuly do sucha, řeší však, kudy se tam lidé dostanou. Rozbouřená řeka jim totiž smetla mosty a rozdělila je na dvě půlky.

I v debatě Blesku před krajskými volbami dostali účastníci prostor pro vzkazy voličům. „Piráti jsou připraveni pracovat pro vás, pro lidi a bez korupce. Nejsou za námi žádní kmotři, jenom výsledky práce. Skutečně pomáháme těm, co to potřebují,“ tvrdil v závěrečném vzkazu šéf Pirátů Ivan Bartoš.
„Volíte na čtyři roky reprezentaci, která rozhodne o tom, jestli se u vás bude privatizovat zdravotnictví, jestli budete mít například pohotovosti u lékařů a zubařů, jestli se vystaví byty a jestli i rekonstrukce po povodních bude probíhat tak, jak má,“ vzkázala šéfka KSČM Kateřina Konečná.
„V těchto nelehkých časech si všichni uvědomujeme, jak důležité je, když někdo pracuje pro své občany (...) TOP 09 neslibuje, ale pracuje. Proto nikdo v kraji nezůstane na okraji,“ říkala ve svém vzkazu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
„Chci vás poprosit hlavně, abyste byli v pořádku, abyste pomohli spoluobčanům, kteří to vážně potřebují,“ vzkazoval Robert Šlachta (Přísaha). „Chápu, že teď to vypadá hodně špatně, chápu, že máte strach, ale nevolte jenom ty, které teď vidíte v televizi, vzpomeňte si na to, co vám tato vláda udělala. Valorizace důchodů, školkovné a další věci,“ dodal.
„V těžkých časech potřebujeme sociální demokracii. Zprivatizované, rozkradené, ani špatně placené zdravotnictví, sociální služby, hasiči ani policisté vás nezachrání. A vy to dobře víte. Opravdu chcete riskovat, že zůstanete bez fungujícího zdravotnictví a veřejných služeb?“ dodával Michal Šmarda (SOCDEM) s tím, že sociální demokraté nejsou jenom „nějací tajtrlíci z plakátů“.

„Musím reagovat na včerejší vyjádření paní Markéty Pekarové Adamové na CNN Prima NEWS, které zásadně odmítám. Riziko povodní jsem rozhodně nezlehčoval, naopak jsme byli už od středy 11. září v kontaktu s ústřední povodňovou komisí, se starosty i se všemi složkami integrovaného záchranného systému. To, že jsem prohlásil, že si na tématu povodní nehodlám dělat osobní PR, neznamená, že bych situaci a hrozící nebezpečí zlehčoval. To jsou dvě naprosto odlišné věci. Hodnotit naši práci na základě aktivity na sociálních sítích je naprosto absurdní,“ reagoval na Facebooku hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
„Samozřejmě také považuji za zbytečné, abychom teď, když je potřeba maximální solidarita s těmi, kteří trpí v oblastech, které byly postiženy, tak na někoho dělat ramena, jako to už vidíme od mnoha zástupců hnutí ANO. Ale myslím si, že je fér vyhodnocovat, kdo v jaký okamžik jak zareagoval a podceňoval, nebo nepodceňoval situaci. Vládní představitelé, jednotliví ministři hned v prvopočátku konali, když měli informace, tak hned konali, a naopak mnozí bohužel, a to byli i ti představitelé hejtmanů, ať už se bavíme třeba o hejtmanovi Zlínského kraje, to zlehčovali s tím, že se vytváří zbytečná panika. Myslím si, že tohle si měli odpustit a že se vzápětí ukázalo, jak moc se mýlili. Ale já pro to mám pochopení. Mýlit se je lidské,“ uvedla na Primě šéfka TOP 09 Pekarová Adamová.

„Za úspěch v krajských volbách budu považovat, pokud vyhrajeme v alespoň deseti krajích,“ uvádí šéf ANO Andrej Babiš pro tn.cz.
Reagoval i na dotaz ohledně kumulace funkcí, kdy v krajských volbách kandidují i poslanci ANO - kandidáty na hejtmany jsou třeba Richard Brabec či Jana Mračková Vildumetzová. „Člověk, který má významnou funkci jako primátor, nebo starosta, nebo hejtman, by to měl dělat full time od rána do večera, ale samozřejmě schopných lidí v politice není až tolik. Kdysi jsem k tomu řekl jasný názor, ale teďka samozřejmě člověk musí i vnímat, jestli v té Sněmovně taky nepotřebujeme například tyhle lidi,“ řekl Babiš.
„My jsme catch all party,“ zopakoval Babiš a na dotaz zda ANO stojí a padá s Babišem, reagoval slovy: „Já jsem zjistil po covidu, když jsem vyjel mezi lidi, že skutečně máme to dobré voličské jádro a že ty lidi, ano, chodí za Andrejem Babišem, který to vymyslel, který to odpracoval, ale Andrej Babiš to budoval proto, aby to mohl předat (...) Určitě ty volby pro Andreje Babiše budou určitě jako poslední, 2025,“ tvrdí Babiš.

Kvůli následkům ničivých záplav bude v Olomouckém kraji zkomplikována organizace voleb zhruba ve dvou desítkách obcí. Stát i kraj jim nabídl pomoc, samosprávy už na nabídku reagovaly. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Suchánek (STAN).
Velká voda na některých místech poškodila budovy, ve kterých obvykle fungují volební místnosti. Místní lidé mají spoustu práce s likvidací následků povodní, což se zřejmě promítne v jejich ochotě usednout ve volebních komisích.
„Máme vytipováno do 20 nejpostiženějších obcí, u kterých jsme vytipovali jakýkoliv možný problém, ať už je to elektřina, chybějící signál, vytopená volební místnost nebo chybějící lidé či volební listiny,“ uvedl Suchánek. Hejtmanství těmto obcím nabídlo pomocnou ruku v oblastech, kde mají při přípravě voleb největší potíže. „Každá oslovená obec podle svého uvážení kývla na nějaký druh pomoci, některé na všechny. Děláme maximum možného tak, aby se opravdu nemohlo stát, že by nějaký občan řekl, že mu bylo znemožněno využít svého volebního práva,“ řekl Suchánek.

„Česká televize stanovila opět absurdní pravidla předvolební Superdebaty,“ uvedl na Instagramu předseda Přísahy Robert Šlachta, který se prý nesmí účastnit jako předseda, protože zároveň kandiduje i do Senátu. A zároveň se nemohou účastnit ani lídři v krajských volbách.
„Generální ředitel České televize Jan Souček mi poslal dopis, ve kterém mne žádá, abych podle jejich pravidel jmenoval svého zástupce do debaty. Takže, abych upozornil na absurdnost nastavených pravidel Českou televizí, rozhodl jsem se za Přísahu jmenovat svým zástupcem v debatě pana Jaromíra Soukupa. Jaromíra Soukupa znám dlouhou dobu, jsme přátelé, jsem moc rád, že se rozhodl mne podpořit a do debaty nastoupí místo mne,“ prozradil Šlachta. Předvolební debata ČT proběhne ve čtvrtek večer.

„Je to rozhodnutí vlády, my musíme chápat i dneska smýšlení například primátora Opavy, který udělal neuvěřitelný kus práce a zvládl to skvěle, pan primátor Navrátil,“ uvedl na Primě Karel Havlíček (ANO). Podle něj je pro vládu nyní o něco výhodnější, aby volby nyní byly. „Vláda se rozhoduje vždy politicky a nenalhávejme si, že nikoli, že tam tenhleten faktor nesehrál svoji roli,“ míní Havlíček, podle kterého premiér Petr Fiala (ODS) lhal.
„Protože pan premiér řekl, že se rozhodnul na základě toho, že hovořil s dotčenými hejtmany těch nejvíce postižených oblastí. Myslím si, že nebyla více postižená oblast, než je Moravskoslezský kraj. A já vám garantuji tady, jak stojím, tak vám říkám, že o tom nehovořil před tím, s panem hejtmanem Bělicou (ANO), sdělil mu to až poté. Pan hejtman Bělica se to dozvěděl teprve ze zpráv, respektive tiskové konference,“ dodal v debatě na Primě Havlíček.
Lipavský myslel asi i komouše na hradě, vyhnat. Lágr-gulag, by měl být na ,,Doupově,, v lesích tam by je ,,antony,, odváželi.
Má to promyšlené Lipánek, pirát zocelený, teď straně pomohl.