„Místo tiskovky měli pustit vysoušeče.“ Schillerová kritizovala vládu, Kalousek ji zpražil
Byla to vládní tiskovka, která v lecčems připomněla doby pandemie covidu-19. Nejen naléhavostí, ale i provedením. Petr Fiala (ODS) a osm ministrů v pondělí večer předstoupilo před Česko, aby informovali, jak budou postupovat tváří v tvář povodním a jak budou reagovat na to, až opadne voda a odhalí závažné, místy devastující škody. Spekulovalo se i o možném odsunutí krajských a senátních voleb. K tomu nedošlo. K čemu však došlo vzápětí, byl střet ohledně toho, jak vláda informovala a jak nyní postupuje. Do Fialova kabinetu se navezla Alena Schillerová (ANO), zpražil ji za to však Miroslav Kalousek (TOP 09). Poté, co opadla voda, opadly i zábrany politiků a dochází i v souvislosti s povodněmi k prvním přestřelkám. Do vlády si rýpl i Karel Havlíček (ANO).
„V holínkách, rukavicích a s velkými nadějemi čekaly tisíce lidí na včerejší tiskovou konferenci k pomoci po povodních. Kdyby místo vládní tiskovky pustili vysoušeče, udělali by bohužel lépe,“ kritizovala šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová (ANO) vládní tiskovku, která začala těsně před desátou hodinou večerní a na pódium ve Strakově akademii nastoupil premiér Petr Fiala (ODS) a hned osmička ministrů.
Čekalo se mimo jiné na to, zda vláda rozhodla o odsunutí krajských voleb 2024. Na to nakonec nedošlo. Na informaci o pátečních a sobotních volbách si však diváci museli počkat až na samý konec Fialova úvodního dlouhého projevu.
„Uskuteční se v plánovaném termínu. Není to jenom proto, že případný odklad by byl velmi, velmi komplikovaný, předpokládá určité kroky, které bychom museli udělat, a následně schválení parlamentem. Už to z hlediska času by bylo komplikované. Ale je to proto, že jsme přesvědčeni i po debatě s lidmi z terénu, i po znalosti té situace tak, jak je, že jsme schopni volby zajistit,“ ujišťoval Fiala.
Kalousek: Doufám, že tyhle řeči znechutí vaše voliče
Na kritiku Schillerové na sociální síti X po průběhu vládní tiskovky reagoval exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
„Pevně doufám, že tyhle řeči jsou kontraproduktivní a znechutí i Vaše voliče, paní Schillerová. Kritizujte rozpočet, tam je, bohužel, mnoho důvodů proč. Ale v boji s povodněmi nelze vládě vytknout nic. Když ji nechcete podpořit, a lidem tak pomoct, tak alespoň nepřekážejte,“ vyzval Schillerovou Kalousek.
„Nekritizuji naprosto profesionální zásahy IZS ani včasná varování, tam se shodneme. Čas pro kroky vlády ale nastává teď. A tady se fakt neshodneme, jakým způsobem a tempem řeší vláda konkrétní pomoc s obnovou obydlí, infrastruktury a podnikání. Zasažení očekávali konkrétní kroky, dostali předpověď počasí a pracovní skupiny. Divím se, že tomu nerozumíte, když jste jako ministr financí řešil konkrétní povodňovou pomoc lidem v roce 2013 ještě s holínkami na nohou o první noci záplav,“ nedala se Schillerová.
Dvě pracovní skupiny a volby za rohem
Narážela přitom i na to, že na tiskovce zazněly informace o ustavení dvou různých pracovních skupin. Pro financování rekonstrukce postižených oblastí vznikne pracovní skupina v čele s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).
Pracovní skupina vznikla i na ministerstvu vnitra pro pomoc s organizací krajských a senátních voleb.
„Drtivá většina hejtmanů si v téhle chvíli myslí, že volby by skutečně proběhnout měly a že ty volby také proběhnout mohou. My pro to uděláme všechno i právě za pomoci hasičů, policie, spolupracujeme s Českým statistickým úřadem, s jednotlivými zástupci krajských úřadů apod. Byla by to velká těžkost legislativní, protože volby je možné odložit pouze v nouzovém stavu a pouze zákonem,“ upozornil Vít Rakušan (STAN) během tiskovky, kdy se střídaly různé příspěvky ministrů.
Havlíček: Mohli to říct během čtvrt hodiny...
Schillerová nebyla sama, kdo se do vlády opřel. V Událostech, komentářích ji zkritizoval i Karel Havlíček (ANO).
„Slyšeli jsme mnoho slov teď, to, co se dalo říct za čtvrt hodiny, tak jsme poslouchali téměř hodinu. Já si z toho odnáším jednu konkrétní informaci a to je to, že volby budou, to je samozřejmě zásadní informace, poté to tedy, že nastupuje 2000 vojáků, rovněž beru jako konkrétní informaci. A poté už jsme slyšeli jenom to, co jsme tady slyšeli poslední dva nebo tři dny stran toho, kterak tedy to vláda dělá výborně. My nekritizujeme tu vládu, byli jsme celou dobu zdrženliví, ale toto nebylo nic jiného, než PR představení pár dní před volbami,“ tvrdil Havlíček ČT.
„Dalo se to říct to, co řekli, během čtvrt hodiny. A to, že tady budou vznikat pracovní skupiny a že nenechají nikoho na holičkách, je fajn, a že bude dostatek peněz. Lidé chtěli v tuhletu chvíli vědět, jestli budou, a nebo nebudou volby. Ano, to víme v tuhletu chvíli. Další věc - co mohou očekávat a co případně mohou dostat. Ti lidé jsou dneska velmi často v kritické situaci. To, že bude dostatek peněz, tak teda mě úplně neuklidnilo. Já už bych očekával v tuhletu chvíli, že se začne vyčíslovat,“ podotýkal Havlíček.
Memento dlouhých covidových tiskovek
Jako by při tom Havlíček zapomněl na sáhodlouhé monology na tiskovkách během covidové pandemie, kdy u moci byla vláda ANO a kdy se samotný Havlíček stal jakýmsi „superministrem“.
I tehdy se na zásadní informace na tiskovkách čekalo po balastu slov a nařízená opatření a omezení se mnohdy objevovala až v průběhu tiskovek. Babišova vláda čelila za způsob komunikace opakovaně kritice.
„Pane Havlíčku, vzpomenete si, kolik času trvaly vaše tiskové konference během covidu?“ zareagovala pohotově moderátorka ČT Jana Peroutková. „Vzpomínám si na to velmi dobře,“ tvrdil Havlíček...
Hladík: Moc dobře víme, co lidé potřebují
Ve vysílání ČT s ním nesouhlasil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Na rozdíl od absolutně chaotického jednání vlády Andreje Babiše my jsme zachovali klid, poslouchali jsme odborníky, jasně jsme upozornili na to, co Českou republiku čeká. Nechali jsme na složkách Integrovaného záchranného systému a řídili jsme povodně takovým způsobem, jak nám ukládá legislativa. Od začátku jsme svolali Ústřední povodňovou komisi, dávali jsme jasné pokyny, jasné výstrahy a jasná upozornění. Stejně tak byl okamžitě svolán Ústřední krizový štáb,“ uvedl Hladík v ČT.
„Tady je jasně vidět, že ono se to z Prahy fakt nedá dělat. Já jsem včera v Hanušovicích byl, byl jsem tam několik hodin poté, co tam prošla ta povodňová vlna, mluvil jsem tam s těmi lidmi. My moc dobře víme, co ti lidé potřebují. Potřebují elektřinu, potřebují telefonovat, potřebují pitnou vodu,“ uvedl Hladík a přesvědčoval, že vláda vytvořila jasný plán pomoci. „To nejsou žádné fráze, že někoho nenecháme na holičkách,“ podotkl.
Rétorické cvičení
Opozice však nesouhlasí a nachází v počínání vládní pětikoalice chyby dlouhodobějšího charakteru. „To bylo takové rétorické cvičení, jak všechno proběhlo úplně nejlépe, jak mohlo, nicméně tato vláda má obrovský dluh, co se týká obranných složek státu, tedy jak Policie ČR, jak Hasičského záchranného sboru,“ přidal se k Havlíčkovi v kritice vládní povodňové tiskovky poslanec SPD Radek Koten, který nyní tvrdí, že se vláda schovává za práci hasičů a policistů, zatímco jim nebyla schopna přidat.
Tak se seber a běž to tam koordinovat chytráku.