Úterý 10. září 2024
Svátek slaví Irma, zítra Denisa
Zataženo, déšť 20°C

Hádky o elektronickou evidenci tržeb: Bylo to drahé, říká koalice. Schillerová: Chystáme EET2!

Autor: amb - 
22. července 2024
05:00

S příchodem léta, hotovostních plateb a zprávy Národního kontrolního úřadu (NKÚ) se opět rozproudila debata o zrušení EET. Podle NKÚ s jeho zrušením stát přišel o nástroj kontroly daňových úniků, podle ministerstva financí ale šlo o velmi drahou záležitost, která by se postupem času ještě prodražila.

Na zprávu NKÚ rychle zareagovala opozice. „Devastují podnikatelské prostředí. Potopili EET, symbol férového podnikání, poslali živnostníky do šedé zóny, a protože jim chyběly zdroje do rozpočtu, zvýšili jim ti šílenci sociální odvody a daně. Hrobaři českého byznysu,“ uvedl na sociální síti X exministr financí Karel Havlíček (ANO). Rovněž napsal, že tento počin udělal z České republiky „banánovou republiku Cash Only“.

Bartošek: Byl jsem proti zrušení. Chystá se EET2? 

Hnutí ANO v předvolebních preferencích stále s předstihem vede. Jeho „první dáma“ Alena Schillerová napsala Blesku, že už nyní společně se zástupci podnikatelů připravují EET2. „Bude využívat nejmodernější technologie a pro podnikatele nebude zatěžující, nebude například potřeba ani tisknout účtenku,“ uvedla s tím, že podporu budou hledat i u dalších politických stran. „Kompromis na základních funkcích státu, kam výběr daní bezesporu patří, je nadstranická záležitost, která by se neměla měnit s každými volbami,“ uvedla.

Zajistit řádný výběr daní a odvodů, kvalitní podnikatelské prostředí a omezit naopak výplaty na ruku je podle ní bez nějaké formy EET v podstatě nemožné.

„Zpráva NKÚ rozhodně netvrdí, že zrušit EET byla chyba,“ uvedl pro Blesk šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek. „NKÚ došel například k závěru, že státní pokladnu systém stál více, než do ní přinesl. Na druhou stranu také upozorňuje, že stát ztratil jeden z několika nástrojů, kterým lze odhalovat krácení tržeb u obchodníků. I přes nejednoznačnost přínosů zavedení EET jsem se nicméně několikrát vyjádřil proti jeho zrušení,“ sdělil. Důležitější než spory o tom, jestli EET státu pár drobných přineslo, nebo odneslo, je pro něj stabilní právní a podnikatelské prostředí.

Pro zrušení naopak hlasovali jeho kolegové z vládní pětikoalice Martin Exner (STAN), Miloš Nový (TOP 09) i Jan Bureš (ODS). „Náklady EET výrazně převyšovaly výnosy. Nakonec samo ANO pozastavilo EET během covidu,“ řekl Blesku Exner, který dříve sám podnikal.

Stát v roce 2016 zavedl dva nástroje proti daňovým únikům. Prvním bylo kontrolní hlášení a druhým EET. Evidence tržeb však byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušena do konce roku 2022 a stala se fakticky dobrovolnou. Od ledna 2023 ji pak zákon zrušil.

Poslanec: I za fungování EET se dalo platit hotově

A Nový, který místopředsedá rozpočtovému výboru, s ním souhlasí – náklady podle něj převyšují potenciální přínosy. „My ekonomové rádi při svém rozhodování používáme princip porovnání přínosů a nákladů,“ uvedl. Přínos EET pro státní pokladnu lze podle něj spočítat jen stěží, protože každou ekonomiku ovlivňuje mnoho dalších faktorů.

„Určitě lze souhlasit s tím, že EET přispívá k narovnání konkurenčního prostředí, kdy nepoctiví podnikatelé přicházejí o svoji nelegální výhodu oproti poctivým. Na straně nákladů je ale nutné mimo jiné započítat zvýšené náklady podnikatelů na pořízení příslušných zařízení umožňujících elektronickou evidenci, trvalé provozní náklady spojené s platbami nejrůznějším providerům za umožnění online připojení, administrativní pokuty spojené s jakýmkoliv v mnoha případech i banálním přestupkem proti velmi přísně nastavenáým adminsirtrativním pravidlům EET a podobně,“ vysvětlil svůj postoj.

Velmi drahé bylo EET také podle Jana Bureše (ODS), který je rovněž členem rozpočtového výboru. „Hlavní smysl – odhalit neplátce daní u malých podnikatelů zmizel, když jsme zvýšili výdajový paušál na 2 miliony korun. Občas někde čtu, že zrušení EET způsobilo růst provozoven odmítajících karty, což je samozřejmě nesmysl. I za fungování EET se dalo platit hotově,“ sdělil Blesku. Piráti se k problematice nevyjádřili.

Co na to ekonom?

Podle ekonoma Štěpána Křečka současná vláda a bývalá opozice chtěla zrušením EET splnit voličům to, co jim slíbila. Otázku vnímá tak, že se ze všech podnikatelů dělali podezřelí. „Museli pořád permanentně online odesílat data o svém podnikání,“ řekl Blesku. Zároveň v tom vidí nevýhodu pro začínající podnikatele, kteří by museli investovat třeba do příslušného vybavení.

Zásadní moment vidí v tom, když vláda Andreje Babiše (ANO) během pandemie koronaviru chtěla ulevit podnikatelům a systém pozastavila. „Babiš si také uvědomuje, že EET zatěžuje podnikatele, proto se v pandemii vypnulo,“ uvedl. „Na různých festivalech nebo jednorázových akcích, kde se nepřijímají karty, samozřejmě nějaké daňové úniky být mohou, ale ten rozsah není tak velký,“ uvedl.

Video  Alena Schillerová v Hráčích: Proč jí to doma skřípe, jaký má vztah s Babišem a bude jednou prezidentkou?  - hrc, Fameplay Live/Blesk, Vera Renovica
Video se připravuje ...

jajas ( 23. července 2024 17:30 )

EET rozhodně prodej nezdrzovalo, ale už si nepřišli na ty prachy "bokem", které nepriznali státu, takže nevymýšlej blbiny....

jajas ( 23. července 2024 07:10 )

jajas ( 23. července 2024 07:10 )

jajas ( 23. července 2024 07:09 )

Nezáviď!

Uživatel_5682490 ( 22. července 2024 18:08 )

Tebe soudruhu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa