Hádky o elektronickou evidenci tržeb: Bylo to drahé, říká koalice. Schillerová: Chystáme EET2!
S příchodem léta, hotovostních plateb a zprávy Národního kontrolního úřadu (NKÚ) se opět rozproudila debata o zrušení EET. Podle NKÚ s jeho zrušením stát přišel o nástroj kontroly daňových úniků, podle ministerstva financí ale šlo o velmi drahou záležitost, která by se postupem času ještě prodražila.
Na zprávu NKÚ rychle zareagovala opozice. „Devastují podnikatelské prostředí. Potopili EET, symbol férového podnikání, poslali živnostníky do šedé zóny, a protože jim chyběly zdroje do rozpočtu, zvýšili jim ti šílenci sociální odvody a daně. Hrobaři českého byznysu,“ uvedl na sociální síti X exministr financí Karel Havlíček (ANO). Rovněž napsal, že tento počin udělal z České republiky „banánovou republiku Cash Only“.
Bartošek: Byl jsem proti zrušení. Chystá se EET2?
Hnutí ANO v předvolebních preferencích stále s předstihem vede. Jeho „první dáma“ Alena Schillerová napsala Blesku, že už nyní společně se zástupci podnikatelů připravují EET2. „Bude využívat nejmodernější technologie a pro podnikatele nebude zatěžující, nebude například potřeba ani tisknout účtenku,“ uvedla s tím, že podporu budou hledat i u dalších politických stran. „Kompromis na základních funkcích státu, kam výběr daní bezesporu patří, je nadstranická záležitost, která by se neměla měnit s každými volbami,“ uvedla.
Zajistit řádný výběr daní a odvodů, kvalitní podnikatelské prostředí a omezit naopak výplaty na ruku je podle ní bez nějaké formy EET v podstatě nemožné.
„Zpráva NKÚ rozhodně netvrdí, že zrušit EET byla chyba,“ uvedl pro Blesk šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek. „NKÚ došel například k závěru, že státní pokladnu systém stál více, než do ní přinesl. Na druhou stranu také upozorňuje, že stát ztratil jeden z několika nástrojů, kterým lze odhalovat krácení tržeb u obchodníků. I přes nejednoznačnost přínosů zavedení EET jsem se nicméně několikrát vyjádřil proti jeho zrušení,“ sdělil. Důležitější než spory o tom, jestli EET státu pár drobných přineslo, nebo odneslo, je pro něj stabilní právní a podnikatelské prostředí.
Pro zrušení naopak hlasovali jeho kolegové z vládní pětikoalice Martin Exner (STAN), Miloš Nový (TOP 09) i Jan Bureš (ODS). „Náklady EET výrazně převyšovaly výnosy. Nakonec samo ANO pozastavilo EET během covidu,“ řekl Blesku Exner, který dříve sám podnikal.
Stát v roce 2016 zavedl dva nástroje proti daňovým únikům. Prvním bylo kontrolní hlášení a druhým EET. Evidence tržeb však byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušena do konce roku 2022 a stala se fakticky dobrovolnou. Od ledna 2023 ji pak zákon zrušil.
Poslanec: I za fungování EET se dalo platit hotově
A Nový, který místopředsedá rozpočtovému výboru, s ním souhlasí – náklady podle něj převyšují potenciální přínosy. „My ekonomové rádi při svém rozhodování používáme princip porovnání přínosů a nákladů,“ uvedl. Přínos EET pro státní pokladnu lze podle něj spočítat jen stěží, protože každou ekonomiku ovlivňuje mnoho dalších faktorů.
„Určitě lze souhlasit s tím, že EET přispívá k narovnání konkurenčního prostředí, kdy nepoctiví podnikatelé přicházejí o svoji nelegální výhodu oproti poctivým. Na straně nákladů je ale nutné mimo jiné započítat zvýšené náklady podnikatelů na pořízení příslušných zařízení umožňujících elektronickou evidenci, trvalé provozní náklady spojené s platbami nejrůznějším providerům za umožnění online připojení, administrativní pokuty spojené s jakýmkoliv v mnoha případech i banálním přestupkem proti velmi přísně nastavenáým adminsirtrativním pravidlům EET a podobně,“ vysvětlil svůj postoj.
Velmi drahé bylo EET také podle Jana Bureše (ODS), který je rovněž členem rozpočtového výboru. „Hlavní smysl – odhalit neplátce daní u malých podnikatelů zmizel, když jsme zvýšili výdajový paušál na 2 miliony korun. Občas někde čtu, že zrušení EET způsobilo růst provozoven odmítajících karty, což je samozřejmě nesmysl. I za fungování EET se dalo platit hotově,“ sdělil Blesku. Piráti se k problematice nevyjádřili.
Co na to ekonom?
Podle ekonoma Štěpána Křečka současná vláda a bývalá opozice chtěla zrušením EET splnit voličům to, co jim slíbila. Otázku vnímá tak, že se ze všech podnikatelů dělali podezřelí. „Museli pořád permanentně online odesílat data o svém podnikání,“ řekl Blesku. Zároveň v tom vidí nevýhodu pro začínající podnikatele, kteří by museli investovat třeba do příslušného vybavení.
Zásadní moment vidí v tom, když vláda Andreje Babiše (ANO) během pandemie koronaviru chtěla ulevit podnikatelům a systém pozastavila. „Babiš si také uvědomuje, že EET zatěžuje podnikatele, proto se v pandemii vypnulo,“ uvedl. „Na různých festivalech nebo jednorázových akcích, kde se nepřijímají karty, samozřejmě nějaké daňové úniky být mohou, ale ten rozsah není tak velký,“ uvedl.
EET rozhodně prodej nezdrzovalo, ale už si nepřišli na ty prachy "bokem", které nepriznali státu, takže nevymýšlej blbiny....