„Český“ Green Deal a jaderný megatendr očima experta: Kdo chce Čechům zdražit život?
Oproti původním plánům kabinet Petra Fialy (ODS) odložil schvalování sporné energetické koncepce, která by měla Čechům zdražit život. Místo toho oznámil, že dostavbu dvou nových dukovanských bloků místo Francouzům svěří Korejcům. Obě zásadní události v Epicentru Blesku okomentoval energetický expert Jiří Gavor ze společnosti ENA a Asociace nezávislých dodavatelů energií. Co nejzásadnější tam zaznělo?
Co přinese »Zelený teror« po česku?
„Dokumenty … nezavádí žádné nové příkazy ani zdražení,“ odmítl ve středu šéf průmyslu a obchodu Jozef Síkela 57 (za STAN) teze ekonomů i opozice, že chystaná česká klimatická a energetická strategie prodraží mnohé aspekty života. Podle Jiřího Gavora ze společnosti ENA samotné dokumenty opravdu nic nezdraží.
„Vytváří ale rámec té dekarbonizace, která počítá i s vyšším zdaněním v oblasti plateb za emise uhlíku v sektorech, kde jsme zatím neplatili. To znamená doprava, vytápění i pro maloodběratele,“ připomíná specialista chystanou druhou fázi Green Deal, která by měla vstoupit v platnost už od roku 2027.
Ještě Babiš? To už »spískal« Fialův tým
Podle experta neobstojí příliš ani argument současného kabinetu. „Nepřijmeme závazky nad rámec toho, co díky své nekompetenci už odsouhlasila Babišova vláda…,“ uvedl naposledy ve středu Fiala. Jak to tedy je? „Babišova vláda byla samozřejmě už u samotného počátku Green Dealu, ale tady ten konkrétní systém, ETS2, to už bylo schváleno v dobách za Fialovy vlády. Takže Babiš od toho oprávněně dává ruce pryč,“ dodal Gavor.
A aby vládního pokrytectví nebylo málo, ministr financí Zbyněk Stanjura (60, ODS) ve čtvrtek zmínil, že by ETS2 rád odložil. „Nemůžeme našim a lidem a podnikatelům zhoršovat podmínky, hledáme pro naše stanovisko partnery,“ dodal.
Zatím nám jen slibují
Ovšem odborníci pro Blesk již dříve upozornili, že jakékoliv úpravy či zásahy do Green Dealu budou problematické. Může se změnami česká vláda na evropském parlamentním bojišti uspět? „Slibují nám, že se o to budou snažit, a myslím si, že Češi v tom nebudou sami,“ míní Gavor s tím, že důležité bude sehnat v rámci EU spojence. Ostatně jsou už prý i lepší konstelace pro změny. „Ten předchozí europarlament byl silně, silně zelený a ten tlak na prosazení Green Dealu, ať to stojí, co to stojí, byl podle mého názoru nepřiměřený,“ dodal expert.
Nejnižší cena může být riziko
S nabídkovou cenou 200 miliard korun byla podle kabinetu Korejská nabídka ve všech směrech lepší, než ta francouzská. „Měli jedinou možnost, jak zvítězit, to znamená opravdu dát nižší cenu. Všechny ostatní trumfy hrály pro Francouze,“ říká expert. Rizika budoucího prodražení i zpoždění výstavby podle Gavora ale dál existují.
„Pokud se nestane žádná mimořádná událost, mohou se změnit například regulatorní požadavky, kdy bude vynucena nějaká změna. To si určitě korejská strana vymíní, že v takovém případě se může zvýšit, upravit rozsah dodávky, navýšit třeba cenu… To je v těch jaderných tendrech a v té jaderné výstavbě běžné,“ říká.
Po dostavbě elektřina s příplatkem?
Pokud vše půjde podle plánu, nový 5. dukovanský reaktor by měl jít do plného provozu v roce 2038, šestý o další dva roky později. A samozřejmě se nabízí otázka, jak investice za zhruba 400 miliard ovlivní ceny elektřiny pro domácnosti. Expert ENA ale uklidňuje, že místo zdražení přijdou spíše dobré zprávy.
„Každý blok, který je postaven navíc, tak vlastně zvyšuje tu stranu nabídky, zvyšuje možnost, že bude uspokojena poptávka a stlačuje to ceny dolů,“ říká, že podstatnější ale podle něj je zajištění energetické bezpečnosti státu. „Koneckonců v ropě, v plynu jsme závislí na importu téměř stoprocentně, ale v té elektřině to není zdravé,“ dodává.
O držhubném pro Američany
Krátce poté, co vláda oznámila vítězství KHNP, reagovala americká společnost Westinghouse (která byla z tendru již dříve vyřazena – pozn. red.), že Korejci vůbec nemají Čechům co nabízet. Nedrží prý totiž licenci na nabízený reaktor. Hrozí tak, že dojde na soudní spory, zrušení tendru, a vše se zase opozdí? Toho se Gavor neobává.
„Korejská strana a Westinghouse jsou v čilém kontaktu, jednají. A jestli bych si mohl tipovat, tak bych řekl lidově, že Američané dostanou tak říkajíc držhubné a nějaký podíl buď na české zakázce, nebo na nějaké jiné zakázce dostanou a spor se vyřeší smírně.“
Asi si myslíš, jak jsi vtipný....soudě podle smajlíka...koukám, že ti stačí málo k úplnému štěstí, ale takoví jako jsi ty, tedy jednodušší lidé, to tak prostě mají, smějí se vlastní hloupostí....takže gratuluju!