Zásadní rozhodnutí Fialovy vlády: Dukovany dostaví Korejci! Za kolik, co rozhodlo a co na to Pavel?

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
17. července 2024
19:40
Autor: man, ČTK, red, dak - 
17. července 2024
08:26

Vláda Petra Fialy (ODS) dnes rozhodla o tom, že jadernou elektrárnu Dukovany dostaví jihokorejská společnost KHNP, postaví dva bloky. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. Kabinet dal korejské společnosti přednost před francouzskou firmou EDF, nabídka Francouzů byla podle vlády horší. K jadernému tendru se vyjádřil i prezident Pavel. Věří, že vláda rozhodla zodpovědně na základě uchazeči předložených podmínek

Největší soutěž v dějinách České republiky v až bilionové hodnotě má po dvou letech vítěze. Vláda se po dlouhém váhání konečně rozhodla - Dukovany dostaví jihokorejská společnost KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power). Oznámil to premiér Petr Fiala (ODS) po dnešním jednání vlády.

O výstavbě dvou nových jaderných bloků v Dukovanech začne firma teď jednat s českými zástupci. Půjde o nejdražší zakázku novodobého Česka. Smlouvu s vítězem tendru by měl ČEZ podepsat příští rok.

Vláda bude také jednat s vítězným KHNP o opci na další až dva reaktory v Temelíně. Francouzská EDF byla druhou variantou, kabinetu ale nakonec více vyhovovala jihokorejská nabídka. Ještě v lednu se počítalo i s americkým Westinghousem, ale ten nepodal závaznou nabídku ani na jeden blok.

První reaktor by se měl začít stavět v roce 2029, do zkušebního provozu by měl jít v roce 2036.

Až 400 miliard korun

Odhady nákladů na jeden blok se podle analytiků pohybují od 250 do 400 miliard korun. České firmy se podle dřívějších prohlášení představitelů obou firem budou na celkové hodnotě tendru podílet asi ze 65 procent. Vítězná KHNP dosud identifikovala ke spolupráci 200 českých firem a uzavřela 76 memorand o porozumění. Plzeňská společnost Doosan Škoda Power dnes uvedla, že bude pro nové dva bloky v Dukovanech dodavatelem turbíny.

„Rozpočtové náklady na přípravné práce pro jaderné bloky v Dukovanech budou v příštích pěti letech celkem 80 až 85 miliard korun,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a zdůraznil, že KHNP nabídla lepší podmínky placení za nové reaktory. Stát podle něj bude hradit náklady pouze za provedenou práci. 

Fiala dodal, že náklady na jeden blok budou 200 miliard korun. „Díky výběrovému řízení a rozšíření tendru na dva bloky se nám podařilo stlačit cenu níž, než mnozí skeptici předpokládali,“ řekl Fiala. 

Proč KHNP?

Proč se vláda rozhodla pro Jihokorejce? „Podle vyhodnocených nabídek ze všech cenově nejvýhodnější, a umožní takový rozvoj jaderné energetiky, který zajistí dostatek elektřiny pro občany a firmy za přijatelnou cenu,“ uvedla vláda.

Fiala dodal, že nabídka KHNP byla bezvýhradně nejlepší. „Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech hodnocených kritériích," řekl premiér.

„Takovým postupem je výstavba dvou bloků v jedné lokalitě zároveň. Proto vláda bude nejprve vytvářet podmínky pro výstavbu dvou bloků v Dukovanech, investor zároveň vyjedná zasmluvnění opce na dva další bloky využitelné v dalších tří až pěti letech v Temelíně,“ dodala vláda.

A za jakou cenu se bude elektřina v těchto nových jaderných blocích vyrábět? „S preferovaným dodavatelem nyní povedeme ještě další jednání s cílem cenu ještě snížit. V současné chvíli je ještě předčasné cenu vyčíslovat. Ale nabízená cena vede k předpokladu konkurenceschopné ceny, její výše tedy bude do 90 euro za MWh,“ stojí v prohlášení.

Nejlepší nabídka

Na tom, že nabídka jihokorejské firmy byla nejlepší, se shodují všichni vládní politici. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) byla jednoznačně lepší, než ta od fracnouzské EDF. Vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil za důležité bezpečné a cenově dostupné dodávky energií a vysoké zapojení českého průmyslu nejen při stavbě v Dukovanech. S rozhodnutím i s argumentací premiéra Fialy se zcela ztotožňuje i vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Tento historický krok je nesmírně dobrou zprávou pro české občany a jsem ráda, že naše vláda posouvá energetiku dopředu i s ohledem na tolik důležitou energetickou bezpečnost,“ dodala Pekarová Adamová.

Jurečka označil dnešní rozhodnutí vlády za jedno z nejdůležitějších v energetice v novodobé historii. „Chceme, abychom mohli mít bezpečné a cenově dostupné dodávky energií a zároveň je pro nás důležité vysoké zapojení našeho průmyslu nejen při této výstavbě v Dukovanech,“ uvedl na síti X. ČTK poté napsal, že nebylo nad čím váhat. „Na jednání vlády jsem doporučení investora podpořil, předložená nabídka KHNP byla jednoznačně lepší,“ poznamenal.

Rozhodnutí podpořil také ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09). „Připomínám, že minulá vláda zvažovala Rosatom. Na základě podkladů jsem přesvědčen, že se jedná o nejvýhodnější variantu. Je to i obrovská příležitost pro výzkum v ČR,“ podotkl na síti X. Také Pekarová Adamová považuje za důležité, že výstavba se uskuteční bez účasti Ruska a Číny.

Nabídka korejské společnosti se jeví nejvýhodnější ve většině parametrů i podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). „Nyní se bude jednat o uzavření smlouvy. Naším cílem je zajištění energetické bezpečnosti a rozumné ceny energií,“ poznamenal.

K rozhodnutí se vyjádřila i opozice. Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka přišlo KHNP s dobrou nabídkou. Úspěch však připsal předešlé vládě, ve které byl ministrem průmyslu a obchodu. „Jsme rádi, že konečně došlo k rozhodnutí. Projekt Dukovany jde komplet za naší vládou, byl připraven mým týmem, kterému gratuluji k dokončení tendru,“ reagoval Havlíček. Ocenil, že se využila opce a budou se stavět rovnou dva bloky. „KHNP dala dobrou nabídku, odpovídá to ceně, kterou jsme predikovali v roce 2020 plus inflaci,“ podotkl.

Vláda podle vicepremiéra, ministra pro místní rozvoj a předsedy Pirátů Ivana Bartoše k věci přistoupila maximálně odpovědně, neb si uvědomuje dlouhodobé dopady na Česko a občany. „Což byl ostatně i důvod, proč jsme v minulém období za Piráty tak intenzivně bojovali proti nápadu ANO otevřít možnost dostavby Kremlu, kdy se nám tuhle harakiri myšlenku naštěstí podařilo zastavit,“ napsal Bartoš. Česko podle něj musí být co nejvíc energeticky soběstačné a nezávislé na nepřátelských režimech.

Do hodnocení bylo podle něj zapojeno přibližně 200 expertů, kteří postupovali v souladu s metodikou podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii. „Hodnocení proběhlo podle předem stanovených licenčních, technických, ekonomických a smluvních podmínek. Pečlivě se zvažovalo také bezpečnostní hledisko," dodal Bartoš.

Westinghouse: KHNP není oprávněna používat nabídnutý reaktor

Nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská společnost KHNP. Zatím půjde o dva reaktory, vláda ovšem bude ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. Kabinet dal korejské společnosti přednost před francouzskou firmou EDF a tendru se účastnil také Westinghouse, vláda ho však na začátku roku nepozvala do další fáze soutěže. První americká nabídka podle ní nesplnila podmínky.

Právě spor s Westinghousem Jižní Koreji komplikuje plány na vývoz jaderných technologií. Zatímco korejské jaderné firmy vidí prostor k růstu na domácím trhu, nedořešený spor brzdí jejich expanzi na zahraniční trhy, napsal už dříve jihokorejský tisk.

Soud ve Spojených státech nicméně loni v září zamítl žalobu, kterou společnosti Westinghouse Electric podala na své jihokorejské konkurenty, a to na KHNP a na firmu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Tehdy soud uvedl, že Westinghouse není oprávněn podávat žaloby kvůli prosazování amerického nařízení o kontrole vývozu.

Loni v dubnu korejský list The Korea Herald napsal, že se americká vláda snaží bránit firmě KHNP ve vývozu jaderné technologie kvůli sporu s Westinghousem a že blokuje nabídku na projekt jaderné elektrárny v České republice. Společnost KHNP ale pak v prohlášení uvedla, že americká vláda vývoz do Česka neblokuje a že firma pouze obdržela dopis od amerického ministerstva energetiky, který byl oznámením s pokyny k postupu. ČEZ ke sporu uvedl, že má od Korejců potvrzení o vlastnictví technologie.

KHNP v reakci na to namítla, že její postoj ohledně práva na využívání technologie reaktoru se liší. Zároveň deklarovala, že bude dodržovat americká pravidla. ČEZ k tomu sdělil, že má od KHNP potvrzení o vlastnických právech k technologii. Další neúspěšný uchazeč v tendru, společnost EDF, vzal výsledek jaderného tendru na vědomí. Francouzská firma zároveň deklarovala, že je připravena dál jednat s ČR při případné změně tendru.

Drábová k Dukovanům: Hlavně že padlo rozhodnutí

Vláda se při výběru vítěze jaderného tendru nemohla rozhodnout špatně, řekla dnes předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Všechny firmy, které se do soutěže zapojily, tedy korejská KHNP, francouzská EDF i americký Westinghouse, jsou podle ní vysoce kvalifikované a dokážou doručit blok se světovými parametry bezpečnosti. Za hlavní pak Drábová označila to, že koaliční kabinet rozhodnutí o stavbě nových jaderných bloků v Česku vůbec učinil.

jajas ( 18. července 2024 08:31 )

Vybrali Korejce protože byli nejlevnější...to je jak s Čínou, jejich výrobky jsou také levné ale současně pěkné šunty...

jajas ( 18. července 2024 07:38 )

Na takových "akcích" se vždycky někdo "přiživí"...už si mnou ruce jak se nabalí!

jajas ( 18. července 2024 07:36 )

Tady bude asi každá smlouva pro nás nevýhodné....prostě na to nemáme....

jajas ( 18. července 2024 07:34 )

No nevím rozumím tomu asi tak jako ty....tedy vůbec....ale experti tvrdí že se stavby jednak prodraží 2-3x a termíny rovněž nebudou dodrženy, takže tvá radost je patrně předčasná....

jajas ( 18. července 2024 07:31 )

Korejci prý ještě nikdy nic v EU nepostavili...takže Česko opět jako pokusný králík....a k tomu ještě na takových megastavbách...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa