Svazy o korejské dostavbě Dukovan: Zásadní je maximální zapojení tuzemských firem!
Pro český průmysl nyní bude zásadní maximální zapojení tuzemských firem při výstavbě nových jaderných bloků v ČR. Firmy a svazy nyní chtějí akcelerovat jednání o spolupráci s korejskou firmou KHNP, která se stala vítězem jaderného tendru, podle nich je potřeba začít okamžitě. Zároveň věří, že dosáhnou na dříve deklarovaný podíl 65procentní účasti českých podniků na celém projektu. Vyplývá to z vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR a Aliance české energetiky pro ČTK.
Nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská společnost KHNP, rozhodla dnes vláda. Zatím půjde o dva reaktory, vláda ovšem bude ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. Kabinet dal korejské společnosti přednost před francouzskou firmou EDF.
„Je dobře, že konečně padlo rozhodnutí,“ řekl ředitel Sekce hospodářské a hlavní analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Podle něj je nyní pro celý český průmysl zásadní maximální možné zapojení českých firem a maximalizovat efekty pro tuzemskou ekonomiku.
„Důležité pak ještě bude, jaký model financování bude následně zvolen tak, aby zajistil dlouhodobě konkurenční cenu. A stejně tak bude důležité, aby výstavba proběhla včas,“ podotkl Čížek.
Jednání byla konstruktivní
S KHNP dlouhodobě jedná také Aliance české energetiky. „Jsme rádi, že tato jednání byla velmi konstruktivní, děkujeme za ně a těšíme se na jejich očekávanou akceleraci do okamžiku podpisu smlouvy mezi společností KHNP a zadavatelem tendru,“ řekl výkonný ředitel aliance Josef Perlík
Aliance nyní věří, že Korejci dodrží své dřívější deklarace o 65procentním zapojení českých firem do projektu. „Aktuálně máme s KHNP uzavřeny desítky Memorand o porozumění a jednotky smluv o smlouvách budoucích. Což je dobrým základem do budoucna a český průmysl je připraven intenzivně jednat o dokončení smluvního zabezpečení účasti českého průmyslu v očekávaném a pro Českou republiku tolik důležitém objemu 65 procent z celkových dodávek a zároveň v rolích, které budou z pohledu dodavatelského řetězce významné, a to ku prospěchu průmyslu i samotného projektu,“ podotkl Perlík.
Ten zároveň zdůraznil, že vzhledem ke stanoveným termínům bude nutné, aby jednání s vítězným dodavatelem začaly okamžitě, ať už z důvodu nutnosti adaptace českých společností na budoucí dodávky, ale i kvůli přípravě a spuštění konkrétních odborných studijních programů na vysokých a středních školách ideálně už v roce 2025 a nutnosti celkové přípravy realizace projektu.
První reaktor by se měl začít stavět v roce 2029, do zkušebního provozu by měl jít v roce 2036.
Zapojení českÿch firem 😂 to jsou ty firmy bratrü a kamarádü pánü poslancü??
To zase bude tunel 😂