Středa 9. října 2024
Svátek slaví Štefan / Sára, zítra Marina
Oblačno, déšť 18°C

Fiala o projektu století: Vláda chce v létě rozhodnout, kolik jaderných bloků postaví

Autor: ČTK - 
12. června 2024
10:05

Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik jaderných bloků se v Česku bude stavět na základě současného tendru na jejich budování. Na konferenci Česko na křižovatce II to dnes v Praze řekl premiér Petr Fiala (ODS). V současném tendru podaly francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP nabídky na jeden až čtyři bloky.

Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. Nabídky v tendru podaly obě firmy na konci dubna, nyní je posuzuje energetická společnost ČEZ. Ta dnes ČTK potvrdila, že v pátek předá nabídky i s vlastním doporučením vládě.

Fiala označil jaderný tendr za projekt století. Jeden blok v Dukovanech, jehož stavba je minimální variantou, by měl zajistit roční výrobu devíti terawatthodin (TWh) elektřiny, což by podle Fialy pokrylo desetinu aktuální tuzemské spotřeby. Vláda ale zároveň vyzvala uchazeče o zakázku o podání závazných nabídek až na čtyři bloky, což by podle kabinetu mohlo přinést úspory až 25 procent. „Aktuálně vyhodnocujeme, zda tendr rozšířit i na další bloky, kolik jich budeme stavět. Jasno budeme mít do konce srpna,“ řekl premiér.

V energetice je podle Fialy také střednědobý problém s ukončením využívání uhlí. „Je jedno, kdo si o tom co myslí, důležitá jsou čísla. Těžba se postupně přestává vyplácet prakticky ve všech lokalitách,“ řekl.

Výkon současných uhelných elektráren by proto měly nahradit paroplynové. Jejich výstavbu by měla urychlit novela energetického zákona, ministerstvo průmyslu a obchodu ji podle Fialy představí v nejbližších týdnech. „Musí na tom pracovat rychle, abychom se zas nedostali do energetické závislosti na někom,“ řekl premiér.

Video  Výrazný posun: V tendru na Dukovany končí americký Westinghouse! Zbývají dva uchazeči  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jajas ( 13. června 2024 14:00 )

To říkám furt, že Babišovi to myslí lépe, než fijalovému Péťovi. Namalované prachy každý pozná na první pohled.

Kuba Jakub ( 12. června 2024 23:44 )

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

Cena elektrické energie pro domácnosti v Česku byla v loňském druhém pololetí nejvyšší v Evropské unii, pokud zohledníme odlišnou kupní sílu v jednotlivých státech. Vyplývá to z dnes zveřejněného porovnání Eurostatu podle celkové ceny včetně daní a poplatků.

Po přepočtu na uměle vytvořenou jednotku PPS (standard kupní síly) byla elektřina v průměru nejdražší v Česku, na Kypru, v Německu a v Itálii. Naopak nejméně za ni platily domácnosti na Maltě.

Cena elektřiny v PPS za 100 kWh
Česko3­8,68Ky­pr37,8­7Němec­ko35,9­3Itá­lie34­,88Lo­tyšsko­34,65R­umun­sko34,­35Bel­gie33­,76Pol­sko33,­49Ir­sko31,­91Lit­va29,5­5Řec­ko28,1­5prů­měr EU28­,14Por­tugal­sko27,­27Dán­sko26,­73Es­tonsko­26,07Š­paněl­sko25,­17Slo­vinsko­24,9Sl­oven­sko24,­5Rakou­sko24,­48Fran­cie23­,86Chor­vatsko­21,97N­izozem­sko21,­49Bul­harsko­19,77F­insko­19,38Š­védsko­18,81Al­báni­e17,92­Srbsko­17,91M­aďar­sko17,­13Nor­sko15,­86Lu­cembur­sko15,­43Mal­ta14,3­4Islan­d10,66­Zdroj: Eurostat, data za druhé pololetí 2023

Kuba Jakub ( 12. června 2024 23:10 )

Úkol pro další vlády

Časový harmonogram výstavby čtyř jaderných bloků je nejasný, na stole leží několik variant, které zmiňují možnost jejich dokončení v rozmezí let 2041 až 2052. Politicky by tak jaderná výstavba byla zavazující pro několik dalších vládnoucích garnitur.

„Vláda (budoucí vlády) musí stanovit výstavbu nových jaderných zdrojů prioritou a provádět strukturální reformy,“ píše se v analýze Ministerstva financí.

Kuba Jakub ( 12. června 2024 23:09 )

Analýza Ministerstva financí zmiňuje několik podmínek nutných pro to, aby stát výstavbu jaderných bloků finančně zvládl.

Zjednodušeně řečeno - analýza říká, že stát musí být v dobré finanční kondici a u vládního kormidla být rozpočtově odpovědní politici.

Dluh sektoru vládních institucí se nemá dostat nad hranici 55 procent HDP, což je takzvaná dluhová brzda. Důležitý je i strukturální deficit, který by se měl pohybovat do výše 0,75 procent HDP - jde o takzvaný střednědobý rozpočtový cíl.

Analýza varuje, že za nepříznivého ekonomického růstu a při zvýšení strukturálního deficitu by financování výstavby nových reaktorů mohlo být pro státní rozpočet nepříjemnou zátěží.

„V případě, že by došlo ke zvýšení střednědobého rozpočtového cíle na jedno procento HDP a zároveň nebyl tak vysoký ekonomický růst (uvažujeme o jedno procento nižší), tak za stejného chování vlády v relaci k maximálně daným výdajovým stropům by dluh s dodatečnou zátěží financování návratné finanční výpomoci již prolomil hodnotu dluhové brzdy,“ konstatuje materiál ministerstva.

Analytici rezortu rovněž upozornili, že plánování tak časově náročné akce, jako je výstavba nových jaderných bloků, může být ošemetné.

„Projekce na takto dlouhý horizont má řadu rizik. Nižší hospodářský růst, benevolentnější střednědobý rozpočtový cíl (pokud by byl umožněn aktualizovanými výpočty Evropské komise), vyšší přebytky ostatních jednotek sektoru vládních institucí umožňující vyšší deficity státního rozpočtu bez odpovídajícího nárůstu konsolidace dluhu jsou příklady faktorů, které mohou dluh zvýšit nad úroveň dluhové brzdy. Vyšší úrokové sazby zvyšují tlak na dodatečné úspory v rámci nastavených mantinelů,“ stojí v analýze.

Kuba Jakub ( 12. června 2024 23:06 )

Utajovaná analýza spočítala obří náklady na český jaderný megaplán

Zatímco vláda Petra Fialy dolaďuje konsolidační balíček a hledá úspory ve státním rozpočtu, v útrobách ministerstev klíčí plán na obří jaderný projekt.

Analýza Ministerstva financí, která řeší možnosti financování nových jaderných zdrojů. Česko má podle ní při zdravé finanční kondici šanci jadernou výstavbu ekonomicky zvládnout.

Suma je to astronomická, po aktuálním přepočtu cena atakuje hranici 2 bilionů korun.
!!! 2 b i l i o n u korun !!!

Záměr vybudovat čtyři jaderné bloky ve stávajících jaderných lokalitách vyžaduje odhadem jeden bilion Kč (v cenách roku 2020). Po přepočtu dle indexu spotřebitelských cen je dopad v běžných cenách celkem 1,75 bilionu korun,“ stojí v analýze, kterou vládní politici obdrželi v utajeném režimu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa