Čaputová se v lijáku poklonila legendě a zmínila přátelství s Čechy. Metál od Pavla přinesl potomek Štefánika
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová převzala do úschovy své kanceláře vysoké české státní vyznamenání, které loni prezident Petr Pavel udělil spoluzakladateli Československa Milanu Rastislavu Štefánikovi in memoriam. Ocenění hlavě slovenského státu na dnešním ceremoniálu předal Štefánikův prasynovec Peter Kaňka. Čaputová se vedle toho vydala ke Štefánikově památníku k obci Ivanka pri Dunaji, kde se v dešti poklonila jeho památce. Projev při příležitosti 105. výročí tragické smrti Štefánika měl i nově zvolený prezident Peter Pellegrini.
Slavnostní akci s vyznamenáním od Petra Pavla slovenská prezidentská kancelář uspořádala při příležitosti 105. výročí smrti Štefánika, který zahynul 4. května 1919 při letecké nehodě u obce Ivanka pri Dunaji.
Loni Pavel ocenil Štefánika Řádem Bílého lva vojenské skupiny I. třídy za vynikající zásluhy o Českou republiku. Jde o první vyznamenání svého druhu, které slovenská prezidentská kancelář dostala do úschovy. Různá ocenění může veřejnost vidět při dni otevřených dveří v prezidentském paláci.
„Jsem velmi rád, že toto vyznamenání, které jsem převzal od pana prezidenta České republiky, mohu zapůjčit a nechat vidět i u nás,“ řekl v projevu Štefánikův prasynovec Kaňka.
„Vážím si, pane Kaňko, že ocenění, které jste převzal od Petra Pavla, jste přinesl do vlasti svého předka. Generál, letec, vědec, diplomat Milan Rastislav Štefánik je historickou osobností, která se těší našemu obdivu a respektu,“ řekla Čaputová.
Český velvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák na ceremoniálu označil Štefánika za jednoho z otců-zakladatelů Československa. Podle něj je důležité připomínat si osobnosti, které se zapsaly do historie Česka i Slovenska. Dodal, že vyznamenáním Štefánika Češi splnili dluh, který vůči němu měli.
„Je zosobněním slovenského vlastenectví, protože se významně přičinil o to, aby se Slováci stali státotvorným národem ve svobodné a demokratické vlasti. 105. výročí jeho tragické smrti je také příležitost zamyslet se, jak s jeho odkazem nakládáme a zda jsme věrni jeho ideálům. Nepochybně by nám Štefánik připomněl, že vlastenectví neznamená izolaci. Že hrdost na národ nemá nic společného s nevraživostí k jiným národům. Že spojenectví a přátelství, které nás váže k Čechům a k dalším evropským národům i státům, je třeba kultivovat. Stejně jako je třeba si chránit svobodu, protože sám znal její cenu a věděl, že ji nelze nabýt bez obětí,“ upozornila Čaputová.
Štefánik po vypuknutí první světové války nastoupil k francouzskému letectvu, kvůli zdravotním problémům ale musel bojiště opustit a koncem roku 1915 se vrátil do Paříže. Tam se stal jedním z hlavních propagátorů myšlenky na ustavení nezávislého státu Čechů a Slováků, zapojil se do činnosti v orgánech budoucího státu.
Štefánikovým vkladem byly mimo jiné jeho bohaté kontakty na francouzskou elitu vybudované v dobách jeho vědeckého a vojenského působení. Osobně se podílel na formování československých legií v zahraničí. V první československé vládě se stal ministrem vojenství, avšak tragicky zahynul ještě před převzetím úřadu.
Pellegrini vystoupal k mohyle
Nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini se vydal v sobotu na vrch Bradlo v Myjavské pahorkatině k Mohyle M. R. Štefánika.
„Vzdávám na tomto místě holt a úctu této univerzální osobnosti, která svým politickým, vzdělanostním, strategickým, ale i diplomatickým rozměrem jednoznačně předčila své současníky a z malého, utlačovaného národa udělala hrdý, státotvorný národ, který v té době po boku bratrského českého národa sebral svou budoucnost do vlastních rukou,“ uvedl Pellegrini ve svém projevu.
„Jeho slova ′kdo si myslí, že mu svobodu vybojují jiní, ten jí není hoden′, jsou aktuální i v dnešní době. Vyzývám na tomto místě: buďme hrdý národ, buďme hrdí na to, co jsme po celé století existence dosáhli, važme si, jak jsme dokázali přežít ta nejtěžší období naší historie a nikdy jsme se nevzdali naší vlastní identity,“ apeloval Pellegrini.
„Pokud chceme budovat stát, který se těší respektu partnerů, musí stát na společných hodnotách, vnitřně sjednocený a silný,“ podotkl Pellegrini. „Rozdělená společnost, bojující sama proti sobě, nemá šanci držet krok se světem a na místo prosperity nastupuje zaostávání a krize,“ dodal.
To Fico a spol nech si neberú do úst Štefanika- ten bojoval proti bolševikom a oni sú zapredaní ruskí bolsevici. Fakt vy potrebujete Rusov!